U nazočnosti autorice Celle Anite Celić u subotu 2. listopada u 19 sati u otvorena je izložba Biofilija u Sveučilišnoj galeriji. Ovo je autoričino prvo predstavljanje splitskoj publici.
Radovi kojima se umjetnica predstavila različitih su kreativnih formi i dimenzija od kolažnih slika većih formata, skulptura i mobila. Autoricu i izložbu predstavila je kustosica Ana Čukušić koja je istaknula:
„Izložba Biofilija objedinjuje dosadašnji rad Anite Celle Celić. Ovo nije završetak bavljenja temom biofilije, nastavak se očekuje gradnjom na multimediju i uključivanjem video radova. Izložbu čine kolažne slike, skulpture i mobili. Kolaž je danas marginaliziran medij koji se vezuje više uz amaterizam nego profesionalno bavljenje umjetnošću. Navedeno nije slučaj na ovoj izložbi budući da Anita Cella Celić diplomira grafiku/slikarstvo na Zagrebačkoj akademiji. Kolaž se afirmira s nadrealizmom, ali nedovoljno zbog čega je danas vrlo rijetko viđen u renomiranim izložbenim prostorima. Biofilija znači nagnuće prema prirodi, ljubav prema životu i svemu što živi, raste i razvija se.
Biofilija nije samo motivacija izložbe i umjetnosti Anite Celić nego i princip kojim se vodi u životu. Ona predstavlja autoričin odnos prema prirodi. Radovi oslikavaju cjelovitu sliku prirode. Realnu sliku na koju često zaboravimo. Prirodu koja je s jedne strane mirna i idilična Arkadija, mjesto na koje bježimo od svakodnevice, a s druge strane kataklizma, koja uključuje smrt i razaranja.
Na radovima je prva slika prirode vidljiva u odabiru boja, svijetle palete tonova, ilustrativnom karakteru radova, velikim dimenzijama i atraktivnom vizualu. Drugi pol prirode vidljiv je u motivima na kolažima. Riječ je o kukcima, vučicama, zmijama, sovama, gavranima, arhetipskim likovima podzemnog svijeta. Njihovu simboliku poznajemo iz Biblije i grčko-rimske mitologije.
Simboliziraju smrt, podzemlje i uništenje. Navedeni motivi emaniraju atmosferu koja prekida reduciranu i vulgariziranu sliku prirode kao idiličnog mjesta i stvaraju posve novi dojam izložbe. Time ukazuju na postojanje onog drugog aspekta, druge krajnosti prirode koja ravnopravno postoji uz prvu. Na rađanje s jedne i umiranje s druge strane. Izložba Biofilija prenosi važnu poruku prirode: ništa nije onakvo kakvim se čini“, zaključila je u svom izlaganju Čukušić.
Publiku je pozdravila i autorica zahvalivši na dolasku kao i nama organizatorima na suradnji.
Izložba u organizaciji Sveučilišta u Splitu realizirana dijelom uz potporu Grada Splita i Ministarstva kulture i medija RH, a ostaje otvorena do 16 . listopada 2021.