Polaznici Žrvnjeve škole jučer su odradili zanimljiv izlet koji je krenuo iz Uma, eko-etno sela u Tugarama koje priča priču davnih vremena.
Ume kao potencijalna znamenitost
Iako je proces obnove napuštenih starih kuća tek u početnoj fazi, svatko tko posjeti ovu lokaciju može vidjeti da su turistički potencijali “beskonačni”.
Etno-eko sela odražavaju dalmatinsku pučku kulturu i graditeljske običaje. Sela su to koja su nastajala stoljećima, građena u skladu s prirodnim zakonitostima svoga kraja, i to je upravo ono što nude današnjim gostima – povratak prirodi obogaćenoj kulturnom tradicijom. Ume krasi i obnovljena crkvica svetog Roka koja datira iz 17. stoljeća.
Dioklecijanov put
Nakon Uma, polaznici su stigli do Srinjina odakle kreće uređeni Dioklecijanov put, odnosno 5.5 kilometara dugačka staza koja ide uz potok Vilar, između Žrnovnice i Srinjina. Staza nosi naziv "Dioklecijanov put" jer je tu zaista išao službeni put starih Rimljana od Salone prema istoku. Radi se o stazi koja je nezahtjevna, a nudi mnoge prirodne i baštinske znamenitosti.
Reljef ilirskog božanstva Silvana
Ova staza završava u Žrnovnici, točnije u Barbarićima, a polaznici su posjetili tamošnju znamenitost. Naime, na pročelju tamošnje obiteljske kuće nalazi se reljef potječe iz napuštenog sela Nugal. Na reljefu je prikazano ilirsko božanstvo Silvan u hodu kako jednom rukom drži pedum, a drugom jarca za prednje noge. Pokraj božanstva je prikazan pas. Dva stabla koja uokviruju scenu su prepoznata kao čempresi. Na jednom od stabala i na kraju peduma su prikazane čempresove šiške. Pretpostavlja se kako šiške ovdje predstavljaju element preuzet iz kulta italskog Silvana koji je ovdje došao kroz interpretatio romana.
Antoničin mlin
Nakon toga uslijedile su radionice u Seoskom gospodarstvu Antoničin mlin. Polaznici su slušali više o povijesti žrnovačkih mlinica i načinu mljevenja žita, a potom i sami zamijesili tijesto od domaćeg brašna.
Dio atmosfere možete pogledati u nastavku.