Prošle srijede u večernjim satima oko 22:05, izbio je požar u povijesnom dominikanskom samostanu i crkvi sv. Križa u Arbaniji na Čiovu. Vatrena stihija potpuno je uništila krov samostana, a unutar objekta se u trenutku požara nalazio svećenik koji, srećom, nije ozlijeđen.
Na intervenciji je sudjelovalo ukupno 43 vatrogasca s 13 vozila iz Javne vatrogasne postrojbe Trogir te dobrovoljnih vatrogasnih društava Trogir, Okruk i Slatine. Zbog ozbiljnosti situacije pozvane su i dodatne vatrogasne snage.
"Malo nas je bilo, ali smo odradili velik dio posla. Posla ima još danima, a zbog konzervatora čišćenje se obavlja dio po dio", kazuju vrijedni volonteri napominjući kako nedostaje osnovnog alata poput lopata, maškulina i kolica te kontejnera za krupni otpad. Unatoč izuzetnom naporu vatrogasaca, požar je ostavio iza sebe ozbiljne posljedice na ovom zaštićenom kulturnom dobru. Krov je u potpunosti izgorio, a za čišćenje i sanaciju trebat će mnogo vremena i resursa.
Povijesna i kulturna vrijednost samostana
Dominikanski samostan sv. Križa, smješten na sjevernoj obali otoka Čiova u mjestu Arbanija, podignut je 1432. godine i predstavlja jedno od značajnih kulturno-povijesnih dobara Dalmacije. Kompleks, kojeg čine crkva, samostan i ograđeni vrt, zaštićen je kao kulturno dobro.
Crkva je jednobrodna građevina s pravokutnom apsidom, a samostan je prepoznatljiv po nadsvođenim prostorijama, gotičkim kasetiranim stropovima i arkadama sa šiljatim lukovima. S istočne strane klaustra nalazi se dvorana kapitula s oslikanim drvenim stropom, dok je na zapadnoj strani refektorij. Ovi elementi svjedoče o visokoj razini umjetničkog izraza i povijesne važnosti ovog zdanja.
"Žalosno je da nema dovoljno resursa i ljudi za sanaciju ovako značajnog objekta", govore malobrojni volonteri iz samostana. Samostan i crkva sv. Križa, smješteni u slikovitom predjelu na stjenovitoj sjevernoj obali otoka nisu samo arhitektonski biseri već i simboli povijesnog i duhovnog nasljeđa ovog kraja.
Sanacija i konzervatorski izazovi
Požar predstavlja ozbiljan udarac za kulturnu baštinu, a proces obnove zahtijevat će suradnju stručnjaka, konzervatora i lokalnih vlasti. Vatrogasci i volonteri nastavit će raditi na čišćenju dok se čekaju daljnje smjernice konzervatora za očuvanje preostalih vrijednih elemenata kompleksa.
Ovaj tragičan događaj podsjetnik je na važnost zaštite i očuvanja povijesnih objekata koji svjedoče o bogatoj kulturnoj baštini Hrvatske.