Marjan je u fokusu splitske javnosti već duže vrijeme, a s nestrpljenjem se očekuje odabir izvođača i pokretanje sveobuhvatnih radova sječe.
Dok Marjan čeka svoju najveću sječu u modernoj povijesti tijekom koje se planira odstraniti 20-ak tisuća zaraženih stabala iz šume, proučili smo kako se to radi u šumama Njemačke koje napadne potkornjak.
U nastavku donosimo prijevod autentičnog teksta "Nacionalni park Bavarska šuma:Hannibal se bori protiv potkornjaka" koji je objavljen još 2008. godine.
Izvan granica rezervata prirode protiv potkornjaka se bori teškim naoružanjem, a isto tako i unutar njegovih granica. Bez obzira na veličinu potkornjaka, a odrasla jedinka je jedva 5 milimetara duga i 1 milimetar široka. U pravilu zauzima trećinu promjera kovanice od jednog centa. Međutim, kad ovaj kukac, kojeg se naziva i „slovoslagač“ (ili „ linorezac“ ) u velikom broju napadne stare sastojine smreke, stabla će odumrijeti za nekoliko tjedana. Iznad svega, njegove larve uništavaju floemsko tkivo koje provodi hranjive tvari ispod kore i tako lišavaju stabla sustava transporta hrane.
Diljem svijeta, nacionalni parkovi nastoje osigurati uvjete za ponovno uspostavljanje netaknutih prirodnih zakona. Za tu svrhu se posebno izdvajaju velika zaštićena područja.
Kao dio nastojanja da se pusti prirodi da se sama pobrine za smrekove šume, povremeno smo svjedoci pomlađivanja šume uz pomoć potkornjaka. Ovaj kukac nastavlja sa svojim tisućljetnim poslom ubijanja starijih stabala da bi se napravilo mjesta za pomladak.
Međutim, programi nacionalnih parkova moraju uzeti u obzir i privatne zemljoposjednike, čije se pomno održavane šume smreke nalaze na granicama nacionalnog parka. Oni su dio dugogodišnje tradicije, povijesnog zemljoposjedništva koje ovisi o ekonomskom prihodu od gospodarenja šumama.
Stoga je opet i ove godine u svrhu zaštite susjednih šuma od kukca „slovoslagača“ angažirano nekoliko modernih kombajn harvester strojeva da bi se uklonila zaražena stabla u kontaktnim područjima na granicama parka.
Veliki kombajn stroj Harvester Hannibal, primjerice, siječe stabla visoka do 40 metara. Ponekad se trupci prenose vertikalno preko terena do pogodne lokacije za kresanje grana i sijeku na manje dijelove pogodne za transport. Zatim tzv. forvarderi podižu trupce na kamione za prijevoz trupaca i prevoze ih do skladišne lokacije na šumskoj prometnici. Naposljetku, drvo se isporučuje u pilanu za korištenje.
Ovakav postupak osigurava da se stabla na granicama nacionalnog parka koja su zaražena u prirodnom procesu napada kukca potkornjaka uklone i da ne nanesu štetu susjednim šumama kojima se gospodari za komercijalnu upotrebu, dok unutar parka vladaju prirodni zakoni.