U Hrvatskoj siromašni odustaju od socijalne naknade kako im se država ne bi upisala na kuću. Matić je komentirao kakva je situacija po tom pitanju u Njemačkoj: “Država može nasljediti imovinu svojih građana, ali ona je definirana kao tek zadnja mogućnost naljeđivanja kad se iscrpe sva druga prava prednosti – djeca, bračni drugovi, općina, humanitarne udruge ovisno o oporuci, čak i kućni ljubimci. Država i ovdje pazi na to da se pomoć dodjeljuje samo onima kojima treba. Pokušava se isključiti mogućnost zlouporabe”. Naglašava da se znaju dogoditi i takvi slučajevi, ali se nastoje sankcionirati. “Veliki je problem siromaštvo u starosti, a problem visokih troškova se povećava iz godine u godinu”.
U Njemačkoj se uvodi nova mjera pomoći građanima s cijenama energenata. “Ta mjera je stupila na snagu danas, ali će se računati i za mjesece siječanj i veljaču. Ona se popularno naziva kočnica za cijene plina i struje. Vlada je prošle jeseni dok je trajala najveća nervoza usvojila mjeru u jednom od tri velika paketa kako bi pomogla građanima. Ideja je da država subvencionira temeljnu potrošnju, odnosno do 80% prosječne potrošnje i struje i plina građana u protekloj godini. Cilj je time bio reducirati potrošnju za 20% tako da Vlada ulazi u neku vrstu pakta s građanima”, objašnjava novinar, piše N1.
Kad je riječ o inflaciji u Njemačkoj – loša vijest je da je inflacija u veljači i dalje na visokoj razini, dobra vijest da se očekuje da će u ožujku opasti. Postoji bojazan da bi visoka stopa inflacije mogla izazvati spiralu plaća i cijena – kada rastu cijene i posloprimci žele imati veće plaće. Kako rastu plaće opet rastu cijene…itd.”.
Dotaknuo se i rata u Ukrajini, odnosno komentirao koliko Nijemci sudjeluju u antiratnim protestima: “Na mirovnom protestu u Berlinu prošlog vikenda okupilo se oko 13.000 ljudi. Istaknuli su da se slanjem oružja potiče rat i da se premalo radi na uspostavi mira. Svi su u Njemačkoj za mir. Nijemci su jako su osjetljivi po pitanju mira iz svoje vlastite povijesti – znaju u kakvoj tragediji može završiti eskalacija nasilja. Zato mnogi smatraju da je Njemačka meki trbuh na Zapadu, slaba karika gdje bi pritisak javnosti mogao rezultirati opreznijim djelovanjem Vlade”.