U organizaciji Klinike za psihijatriju KBC-a Split, Psihijatrijske bolnice Ugljan i Medicinskog fakulteta u Splitu u Velikoj predavaonici KBC-a Split održana je dramska predstava "U oblacima", a glumci su bili pacijenti Psihijatrijske bolnice Ugljan.
"Neka dobro počne prevladavat"
Trpimir Glavina, predstojnik Klinike za psihijatriju KBC Split i pročelnik Katedre za psihijatriju Medicinskog fakulteta u Splitu ponosno je kazao da je ovo jedna lijepa priča.
"Ljudi, ovo je jedna lijepa priča. Neka dobro počne prevladavat, možemo liječiti ljude i od najozbiljnijih bolesti, možemo imati dobrog utjecaja. Oni u svemu ovome mogu sudjelovati, a to govore i njihovi pogledi koji su izraženi u ovoj predstavi. Ovako oni gledaju na svijet oko sebe, ne smijemo imati predrasude. Od srca, svima vam hvala", kazao je.
Vitomir Višić, psihijatar u Psihijatrijskoj bolnici Ugljan otkrio je detalje suradnje između bolnice u Ugljanu te dramaturginje Ane Dalbello.
"Naša glumačka ekipa ima svoje radionice i vrlo su aktivni u bolnici. Ova priča vrlo je interesantna. Naime, dramaturginja Anom Dalbello doselila se na područje Ugljana i Pašmana i stekla je kroz edukacije brojna znanja za rad s osobama s duševnim bolima. Kako se doselila, tako se i predstavila bolnici i imala je želju raditi s našim pacijentima. Objeručke smo prihvatili njezinu ideju i sretni smo što je suradnja uspjela. Nadodao bih da je predstava prilagođena studentima, a ista je već igrana u nekoliko hrvatskih gradova", rekao je Višić te je nadodao:
"Bolest ne mora biti nužno osuđujuća, onda može imati i elemente kreativnosti. Mene u ovom trenutku najviše fascinira priča o bolesti i progovaranju o teškoćama. Vrijedno je da se naši pacijenti slobodno mogu izraziti te da im je to jedno veliko iskustvo, ali i zadovoljstvo", jasan je psihijatar.
"Ovim se projektom otvara niz pitanja u liječenju, oporavku i resocijalizaciji duševnih bolesnika"
Kako kaže Ana Dalbello, predsjednica Udruge "Teatar od soli" i dramaturginja, glavni cilj ovakve suradnje je destigmatizacija ovakvih ustanova i pacijenata.
"Fokus stavljamo na proces rada u kojima su izvođačice i izvođači ujedno i autori teksta. Osim toga, fokusiramo se na dijagnozu i bolest, fobije, skrivene želje, potencijale te to sve stavljamo u tekst, pa na kraju sve ukomponiramo u dramu. Predstava je sklop njihovih ideja i poimanja i što se sve može napraviti u jednoj bolnici u kojoj si zatvoren. Oni otkrivaju neke druge identitete, a glavni nam je cilj destigmatizacija ovakvih ustanova i pacijenata, zaključila je Ana Dalbello.
Psihijatrija od svojih početaka u sklopu liječenja i rehabilitacije te resocijalizacije duševnih bolesnika ima uključene različite forme umjetničkih pristupa kroz programe radno terapijskih postupaka.
Već nekoliko godina Psihijatrijska bolnica Ugljan i udruga "Teatar od soli" svojim projektima nastoji povezati medicinu i dramsku umjetnost. Iz te suradnje proizišlo je nekoliko predstava čije tekstove pišu, 'režiraju' i izvode pacijenti koji se liječe u Psihijatrijskoj bolnici Ugljan, u suradnji s dramaturginjom Anom Dalbello.
Kako su ranije u najavi događaja otkrili iz Kliničkog bolničkog centra Split, predstave po principima modernog teatra progovaraju o unutrašnjem doživljaju duševne bolesti i života uopće od strane samih pacijenata. Počesto sveukupno društvo gleda iz perspektive straha i neznanja prema duševnom bolesniku i samoj bolesti, a rijetko se zapitamo kako sve to izgleda iz perspektive samog bolesnika. Predstave propituju njihove želje, htijenja i strahove. Kritički se odnose spram okoline koja ih počesto stavlja na društveni rub, ali i izvan njega. Nerijetko se kritički odnose i spram same psihijatrijske struke.
"Ovim se projektom otvara niz pitanja u liječenju, oporavku i resocijalizaciji duševnih bolesnika. U javnom diskursu uvijek je riječ o negativnim stranama bolesti, koja pak može biti kreativna, poticajna i ohrabrujuća kako za same pacijente tako i na širem društvenom planu. Progovara se i promiče destigmatizacija duševnih bolesnika, ali i eventualne nove metode liječenja. Propituju se novi pristupi u educiranju budućih medicinskih profesionalaca", naglasili su ranije iz splitske bolnice.
Priča koja traje nekoliko godina
Predstava je prikazana više puta u samoj Psihijatrijskoj bolnici Ugljan u različitim prigodama. Održava se već nekoliko godina kao dio vježbi predmeta Psihopatologija, za studente psihologije, Filozofskog fakulteta u Zadru. Prikazivana je u Zagrebu u Zagrebačkom Institutu za Kulturu Zdravlja, kao dio vježbi za studente likovne akademije kroz predmet Umjetnost, tijelo i um, te privlači sve veću pažnju stručne javnosti iz svih ovih područja. I zadnje, a nipošto ne manje važno, ovim se projektom događa i dublje povezivanje naših dviju Ustanova i otvara put prema daljnjoj suradnji na različitim područjima.