Vlažan ili suh zrak
Suhi zrak u Vašem domu može predstavljati problem, osobito tijekom zimskih mjeseci. Radijatori i razna grijanja izrazito isušuju zrak, čega možda i niste potpuno svjesni. U krajnjim slučajevima može izazvati krvarenje iz nosa. Postoji teorija da se suh zrak namjerno koristi u centrima za kupovinu da bi se omamilo kupce da kupe što više.
Druga krajnost je vlažan zrak, koji može napraviti štetu na drugi način: može oštetiti dijelove namještaja. Osobito drvene površine. Pretjerano vlažan zrak može stvoriti plijesni po prostoru u kojem boravimo, a time i uzrokovati razne neugodnosti za zdravlje. Kad govorimo o godišnjim dobima, zimski zrak ima značajno manju količinu vlage od ljetnog – sigurno se možete prisjetiti koliko je teško udisati vlažan zrak. Inače, optimalna vlažnost zraka trebala bi biti između 30 i 70 %.
Opasnosti suhoće zraka
Kakve uopće nuspojave može izazvati suhoća zraka? Naime, naša pluća moraju nadoknaditi manjak vlage u zraku, te proizvode više sluzi. Ova dodatna sluz prvo će stvoriti probleme onima koji boluju od astme. Ako ste izloženi suhom zraku, jedan od prvih simptoma koji ćete primijetiti je suhoća kože, koja gubi svoj sjaj i elasticitet.
Zato je najbolje koristiti mlijeko za tijelo, koje je najbolje nanositi nakon tuširanja. Suh zrak može izazvati i svrbež, kašalj, moguće i kronični opstruktivni bronhitis, tako da ima dosta neugodnih nuspojava. Treba uzimati dovoljno tekućine, osobito starije osobe koje izgube osjećaj žeđi.
Idealan difuzer za Vaš dom
Već ste navikli da u Vašem Lidlu možete nabaviti razne proizvode, pa tako i ovlaživač zraka. Ovaj ultrazvučni difuzer je idealan kao ovlaživač zraka, a dodavanjem eteričnih ulja može se koristiti i za osvježavanje zraka. Pomoću ultrazvuka stvara finu, hladnu maglu za idealan ugođaj u Vašem prostoru. I sve to za 16.99 eura.
Načini vlaženja zraka
Osim difuzera, postoji još načina vlaženja zraka – stari trik je postavljanje posuda s vodom po stanu koja će isparavati i tako stvarati dodatnu vlagu. Uvijek možete dodati malo eteričnog ulja u vodu, jer ono djeluje vrlo umirujuće – a umirivanja nikad dovoljno. Nadalje, nakon tuširanja ostavite otvorena vrata kupaonice kako bi se ovlažio i ostatak stana. Još jedan savjet, bez obzira koliko volite tuširanje, ipak ne pretjerujte vremenski u tome, jer dugotrajno tuširanje isušuje kožu.
Botanički vrt u Vašem stanu
Biljke u zatvorenom prostoru pomažu vlaženju zraka. To je prirodan način povećanja vlažnosti zraka u prostoriji. Zato možete odabrati vizualno privlačne biljke za Vaš prostor i time stvoriti prirodni difuzer.
Ako imate problema sa sluznicom nosa, imate razne preparate koje možete koristiti za tu svrhu: sprejeve, masti, inhalator ispunjen fiziološkom otopinom. Ili jednostavno koristiti stari način, te se inhalirati nad toplom vodom. Samo pazite da se ne opečete!
Nabavite vlastiti primjerak ovlaživača zraka za bolju kvalitetu života, i ne zaboravite voditi računa o zraku kojeg udišete!