Dijeli ih svega 70 kilometara, povezuje zajednička povijest i više od 80 imena koja su nosila boje oba kluba, ali rivalstvo između Šibenika i Hajduka iz godine u godinu poprima sve žešće razmjere. Tako će sigurno biti i na nedjeljnom dalmatinskom derbiju koji će Hajduk i Šibenik odigrati na Poljudu, piše Večernji.
Riječ je o istinskom fenomenu hrvatskog sporta o kojem su ispisane tisuće redaka, a bio je predmet znanstvenih istraživanja, ali i podloga brojnih mitova i sve izraženije mržnje, posebno među mlađim ultrasima. Dalmatinski derbi danas je utakmica visokog rizika koju često prate teški navijački izgredi. Jedan od najkrvavijih dogodio se 2017. kada je u makljaži na šibenskom Starom Pazaru u centru grada privedeno 76 osoba. Sijevale su baklje i palice, a jedan od sudionika nemilog događaja, inače roditelj i hrvatski branitelj, teško je ozlijeđen. Udarajući ga metalnom šipkom trojica napadača slomila su mu jagodičnu i nosnu kost, a oštećen mu je vid te je imao podljeve u mozgu.
Oni malo stariji sjetit će se i velike tučnjave na Šubićevcu 2008, koja se dogodila na tribinama za vrijeme utakmice, a uhvatile su je i kamere HTV-a. Dok na tribinu nije upala policija i počela “pendrečiti” zaraćene skupine, u sjećanje nam se urezala scena kako desetorica huligana šakama i nogama tuku jednog mladića, što je u to vrijeme za prosječne gledatelje bilo šok.
Mnogi čelnici Šibenika ispod sakoa nosili su 'bili' dres
Naviknuti na rivalstvo i divljaštvo između Torcide i Bad Blue Boysa, tako opaki sukobi Funcuta s navijačima Hajduka mnoge su iznenadili. U idućih nekoliko sezona rivalstvo Šibenika i Hajduka ulazi u mainstream, a kulminiralo je u finalu Kupa 2010. godine, kada je Hajduk u dvije kontroverzne utakmice osvojio trofej. Posljednji je iz penala u sudačkoj nadoknadi na Šubićevcu zabio Senijad Ibričić za konačnih 2:0, a unatoč brojim simpatizerima domaćeg kluba koji su popunili tribine, stadionom je odzvanjalo ‘Šibenske p*čke’. Među onima koji su to izvikivali bilo je i mještana šibensko-kninske županije, jer teza je da za Šibenik navijaju ‘gradski dečki’, dok okolica Krešimirova grada većinom diše za Hajduk. Tu su navijači Hajduka pronašli inspiraciju za pjesmu 'Freze i traktori i seoski putovi...', koju redovito izvode na susretima sa Šibenikom.
Nakon osvajanja Kupa legendarni trener Hajduka Špaco Poklepović, koji nažalost više nije s nama, izluđivao je na novinarska pitanja o bunkeru koji je postavio i nezaboravnom reakcijom zauvijek se urezao u sjećanje svima koji su ga imali privilegiju slušati. Bila su to romantična i nezaboravna vremena prepuna osebujnih lica na travnjaku, ali i u 'svečanoj' loži' u koju su tadašnji čelnici splitskog kluba - od Ivice Livaje do Milana Pelivana zvanog Mrki, ulazili s bocom Jegera u ruci, praćeni tamburašima koji su ih dočekali prije utakmice na ručku u Boraji. Takvu atmosferu nije propustio ni pokojni gradonačelnik Zagreba Milan Bandić.
Crtu razgraničenja Funcuta i Torcide ne možete promašiti ako iz Šibenika krenete magistralom prema Splitu. U mjestu Brodarica nailazite na niz hajdučkih grafita i taj ambijent pratit će vas do Splita - gotovo da nema zida, trafostanice ili prometnog znaka koji nije obilježen muralima Hajduka. Neke ćete vidjeti i uklesane u brdima, poput onog koji su nacrtali mještani Grebaštice, a zanimljivo je kako je grb Hajduka jedini preživio katastrofalni požar na brdu Jelinjak.