Zagazili smo lijepo u 2025. godinu. Nema nazad, ali nema ni potrebe. Idemo jako i odlučno naprijed, bez obzira na sve. Bliži nam se najdepresivniji dan u godini, poznatiji kao Blue Monday. Po imenu već znate tko ga je "izmislio". Treći je to ponedjeljak u siječnju, kada, kako kažu, već dolaze u pitanje sve donesene odluke za novu godinu. Depresivan je, kažu, i zbog novca, ali to kod nas ne prolazi, jer para nema, pa ni pare nisu problem.
Prve novogodišnje odluke koje se najčešće odbacuju su, naravno, dijeta i vježbanje. Dijeta je posljedica veselih druženja u prosincu, a vrhunac svega je božićni stol i blagovanje u slanom i slatkom do iznemoglosti. Ali, Trinaesto prase ima ideju za vas: preskočimo taj ponedjeljak zajedno. Imamo dovoljno vremena za pripremu.
Toga dana, odmah po ustajanju, krenite sretno i ofenzivno. Recimo, jaja s pancetom. Ili samo panceta, ako ste na dijeti. Domaća "adidaška". Ona ne stvara depresiju. Do ručka pojedite malo čokolade, jer ona je uvijek dobra. Za ručak nešto iz kategorije hrane za utjehu. Primjerice, hrskava pohana piletina i, vjerujte, neće biti problema. Obavezno čaša vina. Ponovite malo tamne čokolade i već ste do ručka preživjeli najdepresivniji dan u godini. Ako uz to bude i južno vrijeme, pa dođe do nekog lošeg spoja u glavi, nema brige. Recept je tu, lako ostvariv, kako biste ga elegantno zaobišli. Ne zaboravimo – ono smo što jedemo. Dobra hrana može uvelike podići naše raspoloženje. Dobro pripremljena hrana.
Izgladnjivanje i bumerang dijete
Sad kad smo složili ratni plan protiv depresije, idemo dalje. Dijeta kao posljedica veselih prosinačkih druženja logičan je izbor mnogih. No, vaše omiljeno prase nije ljubitelj ideje da svima odgovara isti način prehrane i da će svaka dijeta donijeti željeni rezultat. Ono što sigurno trebate izbjegavati su izgladnjivanje i bumerang dijete. Da ne biste preko noći izgubili kilograme, pa ih još brže vratili i dodali.
Osnova je u mijenjanju navika. Vaše prase ove je godine odlučilo pokušati uvesti doručak. Doručak je, naime, temelj zdravog načina prehrane. I to ne doručak pun loših masti i još lošijih šećera, nego zdrav doručak. Za svaki proces potrebno je vrijeme, pa tako i za ovu naviku. Ja sam se odlučio za granolu i jogurt. Naime, nakon buđenja odmah krećem na posao i jednostavno sam se navikao da nemam vremena za doručak. Na ovaj način pokušat ću uvesti zdrav i jednostavan doručak koji se lako i brzo priprema. Jedna kućna priprema domaće granole dovoljna je za zalihu koja može trajati i mjesec dana.
Po pripremi granolu stavite u staklenke i čuvajte je na suhom i tamnom mjestu. Ako imate sef u kući i prazan je, to je idealno mjesto za čuvanje granole. Šalim se, naravno. Donosimo recept za domaću granolu. Uživajte u pripremi i odličnom, zdravom doručku!
Domaća granola
- 200 g zobenih pahuljica
- 30 g mljevenih sjemenki lana
- 50 g suncokretovih sjemenki
- 20 g sezama
- 100 g orašastih plodova (primjerice orasi, bademi, lješnjaci)
- 3 žlice meda
- 1 žlica kokosovog ulja
- 1 žlica vode
- Mljeveni cimet
- Vanilin šećer
- 50 g listića kokosa
- 150 g suhog voća (grožđice, brusnice, marelice – veće komade narezati na manje)
Ovo je moja omiljena granola, a vi slobodno kombinirajte suho voće i kokos po vlastitoj želji.
Priprema:
Kokosovo ulje i med zagrijte dok se ulje ne otopi. Sve sastojke, osim suhog voća i listića kokosa, dobro izmiješajte i istresite u pleh obložen papirom za pečenje. Pećnicu zagrijte na 150 stupnjeva i pecite oko 20 minuta. Nakon pečenja dodajte suho voće i listiće kokosa. Ostavite granolu u plehu da se hladi, i to do dva sata. Posložite u staklenke.
Posluživanje:
Pri serviranju doručka možete dodati svježe borovnice ili maline. Svježina voća dodatno će poboljšati okus. Ja volim granolu preliti jogurtom, a vi možete mlijekom ili nekim drugim pripravkom, poput bademovog mlijeka. Uživajte i javite dojmove!
I dalje šaljite svoja pitanja na info@zorabila.com – na najzanimljivije pitanje odgovorit ćemo u idućoj kolumni. Bez zadrške i bez zaprške, čitajte Trinaesto prase.