Prošla je godina proglašena Europskom godinom kulturne baštine. Cijele godine diljem Starog kontinenta organizirale su se aktivnosti, projekti i inicijative na europskoj, nacionalnoj, regionalnoj i lokalnoj razini s ciljem informiranja, educiranja i poticanja interesa šire javnosti za kulturnom baštinom te poticanjem aktivnog uključivanja građana u što veći broj događanja.
Kada je u pitanju kulturna baština, Dalmacija obiluje bogatstvom kulturno-društvenog života njenih građana, lokalitetima od posebnog značaja, kulturi života i rada, tradicijskim običajima. O načinu kako se Makarska uspješno uključila u Europsku godinu kulturne Baštine razgovarali smo s Lidijom Vukadin Vranješ iz Makarske razvojne agencije MARA.
- Kulturnu baštinu grada Makarske doživljavamo kao razvojni potencijal koji otvara mogućnosti doprinosa održivom razvoju. Zato smo pokrenuli brojne inicijative, ali i konkretne projekte u Europskoj godini kulturne baštine, u suradnji s ključnim dionicima Gradom Makarska, Turističkom zajednicom Grada Makarske, Gradskim muzejom Grada Makarske, Gradskom galerijom Antuna Gojaka, Gradskim muzejom, Franjevačkim samostanom B.D.M. na nebo uznesene, Župom Sv. Marka i ostalima.
Projekt budućnosti: Kotišina
Vukadin Vranješ ističe da se motom "Heritage and technology" željela predstaviti kulturna baština Makarske, odnosno do sada pokrenuti projekti kulturne baštine koji se rade na suvremen i inovativan način.
- Osobito sam ponosna na projekt "Heritage and technology - Kotišina" koji je financiran iz Europskog fonda za regionalni razvoj. Radi se o revitalizaciji kulturno-povijesne baštine zaseoka Kotišina. Projekt obuhvaća sadržajno i tematski povezana ulaganja koja utječu na razvoj zaseoka Kotišina, a koja kroz valorizaciju kulturne baštine doprinose njegovom društveno-gospodarskom razvoju, čineći ga pri tom turističkim odredištem. Projekt obuhvaća obnovu Velikoga Kaštela iz 17. stoljeća, koji se nalazi u Botaničkom vrtu Kotišina, u procjepu dvije odlučne litice koje se spretno koriste za njegovu konstrukciju. Osim toga, obnovit će se grobljanska crkvica Sv. Martina iz druge polovice 14. st., koja je izuzetno vrijedna za arhitekturu Makarske jer predstavlja jedinu gradnju s djelomično sačuvanim, netaknutim srednjovjekovnim dijelovima te crkvu sv. Ante, čija je gradnja trajala od 1891. do 1901., ispred koje će se implantirati pozornica u prirodi. Lokaliteti Crkve Sv. Martina i Velikog Kaštela prethodno su arheološki istraženi od strane Gradskog muzeja Makarska, kao jedna od ključnih, polazišnih aktivnosti.
Uz obnovu vrijedne baštine projekt obuhvaća uspostavu biciklističke staze, sustav signalizacije, organizaciju dvije nove turističke ture u zaselak Kotišina te najatraktivniju aktivnost – uspostavu suvremenog Interpretacijskog centra Veliki Kaštel.
Naša sugovornica kaže da se jedan od četiri cilja Europske godine kulturne baštine odnosi na „Inovacije: znanost za baštinu: koristiti istraživanje, inovacije, znanost i tehnologiju za bolje očuvanje i prezentiranje baštine“, a to se najbolje očituje kroz uspostavu Interpretacijskog centra Veliki Kaštel.
- Prvi susret s Velikim Kaštelom u nesvakidašnjem kontrastu pejzaža istodobno je dramatičan i nadrealan, jer simbioza njegove arhitekture i okoliša daje naslutiti sve zaboravljene priče suvremenih tematika koje ovaj lokalitet može ispričati. Isti će na kreativan i inovativan način prezentirati arheologiju, botaniku, etnologiju, nematerijalnu baštinu, kulturu života i rada Kotišine. Posjetitelji se pomoću suvremenih multimedijalnih rješenja upoznaju s kulturnom i prirodnom baštinom Kotišine, promatrajući interakciju kulture i prirode, osobito kroz koncept etnobotanike. Postav se kroz čitav prostor na neinvazivan način bavi temama arheologije, biljnim vrstama, pčelarstvom, mirisima Biokova, metodom bojanja vune i sl - govori nam Vukadin Vranješ.
Pod istim motom Heritage and technology provodi se i projekt Centra za posjetitelje koji se implementira u Palači Tonoli, podignutoj u 18. st. i upisanoj u Registar nepokretnih spomenika kulture.
- U interpretacijskom centru će se prezentirati javno dostupne prirodne i kulturne atrakcije. Inicijator ovog projekta je Turistička zajednica grada Makarske, nositelj Grad Makarska, a isti je dobio potporu Ministarstva kulture. Ovaj će Centar najsuvremenijim rješenjima informiranja turista na ekskluzivnoj lokaciji u povijesnoj Palači Tonoli za svakog posjetitelja Makarske biti polazišna baza. Osim svoje informativne i prezentacijske svrhe, Centar će putem multimedijalnih efekata interpretirati fenomen snage makarske bure.
Osim implementacije Centra u prizemlju, uz potporu Ministarstva kulture izrađena je cjelokupna projektno-tehnička dokumentacija za Palaču Tonoli – arhitektonski snimak, konzervatorske smjernice, glavni projekt rekonstrukcije, što je jako važno za njen daljnji razvoj - kazuje nam Vukadin Vranješ.
Makarska je usvajanjem Plana razvoja kulturnog turizma grada 2015.-2020. ozbiljno pristupila pripremi i provedbi kulturno-turističkih projekata.
Tako je razvijena tematska staza "Tragom Antuna Gojaka" – ruta posvećena makarskom najstarijem i najpoznatijem slikaru. Za realizaciju projekta Malakološkog muzeja osigurano je 590 tisuća kuna bespovratnih sredstava, a za projekt adaptacije Gradske knjižnice osigurano je 600 tisuća kuna. Inače, ukupno za projekte kulturne baštine ostvareno je preko 14,6 milijuna kuna.
Ostvarenim je zadovoljna direktorica Turističke zajednice Grada Makarske, Hloverka Novak Srzić.
- Naša je Turistička zajednica prepoznala vrijednost kulturne baštine kao izuzetnog turističkog potencijala za razvoj selektivnih vrsta turizma. Implementacijom najsuvremenijih multimedijalnih tehnologija našoj baštini dajemo novi život za buduće generacije s obzirom da će se naši gosti o toj kulturnoj baštini informirati na inovativan i kreativan način. Jako puno napora smo uložili u kreiranje interpretativnog sadržaja, objedinjujući informacije iz područja arheologije, etnologije, tradicije. TZ Grada Makarske je upravo u pripremi tzv. kulturno-turističke rute grada Makarske i to će biti svojevrsna novost za naše goste ove godine - otkrila nam je direktorica.
Nema sumnje, realizacijom ovih velikih projekata u Makarskoj bi se stekli preduvjeti za razvoj selektivnih vrsta turizma temeljenih na kulturnoj baštini, odnosno kulturnog turizma temeljenog na načelima odgovornog turizma, a kulturnih bogatstava u ovom gradu na južnim padinama Biokova ne nedostaje.