Umjesto radosnog iščekivanja i priprema za dolazak novog člana obitelji, porodiljni dopust za samozaposlene žene često postaje mučno razdoblje obilježeno strahom za egzistenciju.
Naime, kako je već poznato kako paušalne obrtnice država tretira kao – nezaposlene! Tako ova skupina žena praktički mora birati hoće li pokrenuti posao ili imati djecu jer im država ne daje puno izbora. Rodiljna naknada za paušalne obrtnice obračunava se prema osnovici za plaćanje doprinosa koji su njima minimalni i za 2024. godinu iznose 624 eura. A kada se još od toga iznosa oduzme 20% pa se to računa s radnim satima, ispada da samozaposlene žene dobiju oko 'mižernih' 500 eura.
Ovakav sustav demotivira žene koje žele pokrenuti vlastiti posao, a istovremeno planiraju obitelj. Umjesto da se samozaposlenim ženama omoguće prava koja ih potiču na profesionalni i obiteljski razvoj, one su prisiljene boriti se s financijskim preprekama koje dodatno pojačavaju nesigurnost i stres tijekom razdoblja trudnoće i porodiljnog dopusta.
Uz to, obrt i dalje ima troškove poput najma prostora, koje je potrebno pokrivati.
Obrtnik kao bilo koja druga pravna ili fizička osoba koja obavlja gospodarsku djelatnost može ostvariti pravo na porodiljnu naknadu. Tijekom tog perioda obrtnik obustavlja gospodarsku djelatnost i ne smije je obavljati, osim ako zaposli djelatnika.
„Kako s tim iznosom preživjeti?“
Upravo ova situacija dogodila se našoj čitateljici koja je otvorila obrt na Braču, no budući da nije pronašla djelatnicu, morala ga je 'zamrznuti'.
„S obzirom da radim fizički posao morala sam otvoriti komplikacije u trudnoći. Čim sam shvatila da sam trudna, znala sam što mi slijedi. Moj posao u koji sam toliko puno uložila, treba ići na mirovanje. Nažalost, nisam uspjela pronaći djelatnika kojeg bi zaposlila i na taj način omogućila da posao nastavi funkcionirati, stoga sam ga morala privremeno zatvoriti.
Porodiljna naknada iznosi svega 504 eura, a iznos je nekada i manji, ovisno o broju radnih sati u mjesecu.
Uz sve to troškovi poput najma prostora, vode, struje, komunalija redovito stižu i moram ih pokrivati. Tako da sam zapravo u minusu. I kako s tim iznosom preživjeti?“, ogorčeno će naša čitateljica koja je u nezavidnoj poziciji.
A kao da ovo nije dosta, kaže nam, sa uplaćeni iznos na privatnom računu mora pravdati.
„Nama paušalcima prate i privatne uplate. Primjerice, Ako mi netko uplati novac za poklon, ja ga moram pravdati“, kazuje naša čitateljica koja je željela ostati anonimna.
Naknada se isplaćuje prema broju dana u mjesecu za koji se isplaćuje naknada tako da isplata neće biti svaki mjesec ista.
Broj radnih dana u pojedinom mjesecu utvrđuje se na način da se od kalendarskih dana u mjesecu oduzmu nedjelje, što znači da se i subota ubraja u radne dane.
Nove mjere opet zaobišle paušalne obrtnice
Unatoč novim najavljenim demografskim mjerama za 2025. povećavaju rodiljne naknade, paušalne obrtnice, u te mjere ponovno nisu uključene. Njihove naknade ostaju na minimalnoj razini. Povećat će se naknada za zaposlene majke tijekom drugog dijela rodiljnog dopusta, dok će žene koje su u sustavu paušalnog obrta i dalje ostati u nepovoljnom položaju. Neovisno o stvarnim prihodima, ove žene se i dalje tretiraju kao nezaposlene.
„Danima ne spavam“
Ova činjenica uznemirila je i 35-godišnju Splićanku čiji su podaci poznati redakciji Dalmacije Danas, koja je u četvrtom mjesecu trudnoće, a vlastiti obrt je otvorila prije tri godine.
„Danima već ne spavam. Ovo je misao s kojom se budim i idem spavati te se mislim kako preživjeti s 500 eura mjesečno. Nadala sam se da će se dogoditi neke promjene u ovim trenutcima, ali od toga ništa. Strgana sam…“, započinje naša čitateljica koja ima dvije zaposlene obrtnice pa ipak neće morati zatvoriti obrt, iako, kako nam kaže, posao je takav da zahtjeva njenu prisutnost.
„Imam dvije zaposlene cure. Ali ako ja nisam došla jedan dan na posao nisam zaradila ni za sebe, ni za cure ni za obrt. Dvije obitelji i ja živimo od ovog obrta. I sad se moram povući zbog trudnoće i ostati na 500 eura mjesečno. A gdje je još tu najam prostora, režije, plaće, doprinosi?“, brine se Splićanka kojoj se nažalost 'blaženo stanje' u kojem bi svaka žena trebala uživati pretvorilo u ogromnu brigu za egzistencijom i održavanjem poslovanja.
Kaže nam kako se prvotno nadala da joj knjigovođa nije objasnila dobro situaciju, no ipak je doživjela hladan tuš. Ipak nije odustajala te je istinski vjerovala da neko drugo, bolje rješenje postoji pa se za savjet obratila i drugim stručnjacima.
„Kazali su mi a poduzetnici nisu zakinuti jer imaju mogućnost zaraditi više od svojih kolega te da imamo slobodu rada. Najviše me povrijedilo kada su mi rekli da sam o ovome trebala prije misliti. Strašno“, razočarano će čitateljica Dalmacije Danas.
Borba se nastavlja
Kako bi se ispravila ovakva nepravda, udruga Glas poduzetnika pokreće potpisivanje peticije.
Iako je nova naknada u 2025 predviđena 701 eur, Iz Udruge Glasa poduzetnika smatraju da je to premalo za paušalne obrtnice.
„Paušalni obrt je najpovoljniji način pokretanja za poduzetnike, za žene koje imaju malu djecu ili planiraju ih imati. Dakle, ta niska davanja državi omogućavaju poduzetnicima početnicama da stabiliziraju svoje poslovanje i to je sve OK, dok žena ne odluči imati djecu, tada stvarno nastaju problemi“, istaknula je Ivana Matić iz Udruge Glas poduzetnika.
Podsjetimo, Ključne novosti u izmjenama i dopunama Zakona o rodiljnim i roditeljskim potporama koji stupa na snagu 1. ožujka 2025. godine su povećanje naknade za korištenje roditeljskog dopusta do 1. godine djetetova rođenja za zaposlene i nezaposlene roditelje, povećanje naknada za druge korisnike roditeljskih potpora, povećanje jednokratne novčane naknade za novorođeno dijete te produljenje trajanja očinskog dopusta.
Što se tiče mjere za zaposlene i samozaposlene roditelje, zadržava se puna plaća za drugih šest mjeseci roditeljskog dopusta do najviše 3001,79 eura, umjesto dosadašnjih maksimalnih 995,45 eura.
Naknada za roditeljski dopust od prve do treće godine života djeteta za blizance, treće i svako sljedeće dijete raste s 551,80 eura na 803,42 eura. Naknada za roditeljski dopust kao pola radnog vremena do prve godine života djeteta raste na 971,17 eura. Naknada za roditeljski dopust kao pola radnog vremena od prve do treće godine života djeteta za blizance, treće i svako sljedeće dijete raste na 600,36 eura.
Naknada za roditeljski dopust radi pojačane njege djeteta do treće godine (pola radnog vremena) raste na 701,89 eura. Naknada roditeljima djeteta s težim smetnjama u razvoju (pravo na dopust do 8. godine) raste na 803,42 eura.
Naknada zaposlenim i samozaposlenim korisnicima uz ostvarivanje minimalne naknade plaće raste na 701,89 eura za puno radno vrijeme, te na 503,24 eura za nepuno radno vrijeme.