Iako se to lako previdi, Rosey Davidson, autorica i savjetnica za spavanje, naglasila je da naš izbor prehrane često utječe na kvalitetu odmora koju postižemo svake noći.
“Hrana igra važnu ulogu u tome koliko dobro spavamo, jer može utjecati na naše hormone i probavu. Hrana bogata triptofanom, magnezijem ili melatoninom može potaknuti opuštanje i bolji san.
Na primjer, ugljikohidrati mogu pomoći da triptofan dođe do mozga, podržavajući proizvodnju serotonina i melatonina, koji nam pomažu da zaspimo. Dobro uravnotežen večernji obrok koji sadrži proteine, zdrave masti i ugljikohidrate također može stabilizirati razinu šećera u krvi, smanjujući vjerojatnost buđenja tijekom noći”, objašnjava Davidson.
Međutim, ističe da neku vrstu hrane treba izbjegavati navečer.
Što ne jesti prije spavanja
Začinjena hrana može uzrokovati žgaravicu i nelagodu, što može poremetiti san.
Masni obroci mogu uzrokovati probavne smetnje, što može otežati da zaspete.
Ako pak konzumirate previše šećera ili kofeina prije spavanja, to može previše stimulirati tijelo i odgoditi početak sna, prenosi N1.
“Slatki zalogaji mogu dovesti do skokova i pada šećera u krvi, potencijalno uzrokujući noćna buđenja, dok teški proteinski obroci mogu usporiti probavu i rezultirati nemirnijim snom”, poručuje Davidson.
Što jesti prije spavanja
Rosey je navela nekoliko namirnica koje vam zapravo mogu pomoći da bolje spavate, iako se istraživanja na tu temu još uvijek pojavljuju.
“Kivi je privukao pažnju zbog svog potencijala da poboljša kvalitetu sna, ali malo je dokaza koji to potvrđuju. Smatra se da kivi ima visok sadržaj serotonina, prekursora melatonina, koji regulira cikluse spavanja i budnosti.
Ima visok sadržaj antioksidansa i folata koji mogu koristiti za rad mozga. Iako su istraživanja tek u tijeku, dodavanje kivija u večernji međuobrok kao dio uravnotežene prehrane definitivno neće učiniti nikakvu štetu.
Ostale namirnice koje mogu poboljšati san uključuju trešnje, koje su prirodno visoke s melatoninom, i banane, koje sadrže magnezij, kalij i triptofan za opuštanje mišića i živaca. Zob je još jedan odličan izbor, jer je bogata melatoninom i složenim ugljikohidratima, potpomažući proizvodnju serotonina.
“Orašasti plodovi, poput badema i oraha, puni su magnezija i melatonina, dok je puretina izvrstan izvor triptofana. Vrijedno je spomenuti i čaj od kamilice jer sadrži apigenin, antioksidans koji može smanjiti nesanicu i potaknuti opuštanje”, istaknula je Davidson.
Podsjeća da za bolji san nije dobro fiksirati se samo na jedan aspekt poput hrane, nego je bolje uzeti holistički pristup koji uključuje ‘zdravu prehranu, redovite navike spavanja, kretanje, izlaganje svjetlu i emocionalno blagostanje’.