Splitskoj gradskoj administraciji hitno trebaju promjene, ali ne formalne i površne, poručili su danas iz stranke Pametno i ponudili konkretno rješenje. Ne žele da se jedna "kućica" u strukturi mijenja drugom. Gradu, smatraju, treba promjena svih procesa i aktivnosti koja će dovesti do novog cilja. Zato su, za početak, izdvojili tvrtke Splitsku obalu i Spalatum DMC, kao najočitiji primjer novih mogućnosti.
- Splitska obala je 31.12.2016. imala 6,4 milijuna kuna financijske imovine, novca na računu i u blagajni. Od toga je čak 4,5 milijuna kuna oročeno godinama na banci, ne znaju uopće kako ih iskoristiti. To je izravno mogao i trebao biti novac Grada, a ne posredne tvrtke. Jer i sama Splitska obala naručuje usluge podizvođača te obavlja usluge koje mogu pružati Čistoća i Parkovi i nasadi, koji su također gradski. Na 2,7 milijuna kuna dobiti, plaćeno je 500.000 kuna poreza državi, i to je novac koji je mogao ostati u gradskoj blagajni. Od 27 zaposlenih, 8 ih je VSS, 5 VŠS, u tvrtki koja se bavi komunalnim održavanjem. Očito je da Grad sam to može raditi, biti koncesionar i godišnje ostvariti skoro 3 milijuna kuna dobiti – kaže Natalia Tafra Bazina, tajnica Pametno i gradska vijećnica i dodaje – Dobit im je darovana jer oni ne stvaraju nikakvu novu vrijednost, već su posrednička tvrtka između Grada i korisnika usluga. Sami su sebi svrha, građani nemaju ništa kvalitetniju uslugu.
Da nije samo Splitska obala izvor mogućih odličnih prihoda za Grad, pojasnio je Ante Renić, županijski vijećnik Pametno i član Predsjedništva stranke, na primjeru druge gradske tvrtke, Spalatum DMC-a.
- DMC je potpuno nepotrebna gradska tvrtka koja se bavi iznajmljivanjem reklamnih površina, organizacijom sajmova i koncerata, pored već postojećih uhodanih agencija i Turističke zajednice. Spalatum DMC je na računu 31.12.2016. imao milijun kuna, što je zajedno sa Splitskom obalom, iznos od milijun eura! Znate li koliko udžbenika možemo za to kupiti, koliko asistenata u nastavi financirati? Grad sve to može sam raditi, ne treba mu tvrtka koja za jednog radnika godišnje izdvaja prosječno čak 215.000 kuna, kad tu uslugu može, za puno manje novca, dobiti na tržištu – kaže Renić i zaključuje – Nemojmo se zanositi brojem od 500 zaposlenika Gradske uprave, taj broj je apsurdno veći kad se pobroje sva gradska poduzeća. Sve to mi plaćamo iz prireza kojeg je trebalo smanjiti, a ne povećati. Kad bi krenula prava, sveobuhvatna, a ne kozmetička reorganizacija Uprave, to bi bilo vrlo moguće.
Gradski vijećnik Jakov Prkić je dodao kako je zaključak vrlo jednostavan, "da sutra nemamo ovih tvrtki, ne bi ništa izgubili, dapače, dobili bi".
- Na primjer novac od najma gradskih prostora bi išao direktno Gradu, što znači da bi zatvaranjem ovih firmi, Grad bio u plusu. Bez ove dvije firme, možemo živjeti bolje i kvalitetnije. - zaključio je Prkić i dodao kako je ovo tek početak, stranka Pametno će se i ubuduće "pozabaviti" gradskim tvrtkama i upozoravati na bilo kakve nepravilnosti.