Jučer je zabilježen kalendarski završetak zime i početak proljeća. Zgodan nadnevak za jedan kratki pregled tijeka korona pandemije koja traje dvije godine i tri mjeseca.
Prema https://www.worldometers.info/coronavirus/ podacima ukupno je zabilježeno više od 472 milijuna zaraženih korona virusima, a preminulo je 6 milijuna i 105 tisuća bolesnika od COVID-19.
Prema ovim zabilježenim podacima ukupni letalitet (broj preminulih na broj zaraženih) je 1,29 %.
Stvarni letalitet je značajno niži jer je stvarni broj zaraženih korona virusima prema procjenama 3-4 puta veći od prijavljenog.
Prvi pogled na ova tri stubičasta grafikona prikaza broja zaraženih i preminulih te stope letaliteta po mjesecima u cijelom Svijetu nameće stav kao da je prema broju zaraženih pandemija tek započela u siječnju 2022. godine s pojavom Omikron soja. U nepuna tri mjeseca 2022. zabilježeno je dvostruko više zaraženih nego 2020. godine i nešto manje nego u čitavoj 2021. godini koju može po sadašnjoj dinamici zaražavanja od 1,6 milijuna zaraženih dnevno dostići do kraja ožujka.
Ovako veliki broj zaraženih jasno da stvara podozrivost i respekt prema Omikron soju, ali kad se vidi broj preminulih i iz toga izračunati sve niži letalitet tada je predodžba o Omikron soju i njegovim novonastalim podvarijantama sasvim drugačija.
Taj najavljen opasni brzo šireći virus pokazao se značajno benigniji, dobroćudniji od svih prethodnih.
Jeste da je unio dosta pomutnje u neke prethodno utvrđene epidemiološke stavove o korona pandemiji, ali je istovremeno unio dosta optimizma u skoro njezino rješenje.
Prva dobra osobina Omikron virusa je da je brzo potisnuo patogenije sojeve.
Letalitetom sve je bliži letalitetu od gripe koji u Europi iznosi 0,01% - 0,05%. Već sada ima zemalja koje su posljednjih mjeseci zabilježili letalitet od 0,06%.
Pokazao je da širenje virusa nije toliko zavisno o sezonalnosti kako je to pravilo kod epidemija gripe. Upravo smo svjedoci da se sada u ljetno vrijeme 2022. godine na južnoj hemisferi zaražavanje širi više nego u hladnijim jesensko-zimskim mjesecima. Epidemijski vrhunac u europskim zemljama 2022. godine je u zimskim mjesecima dok je južna hemisfera imala vrhunac u ljetnim mjesecima u sasvim dijametralno različitim klimatološkim uvjetima.
Izgleda da za epidemijsko širenje veći značaj imaju društvena zbivanja u svezi okupljanja ljudi nego klimatski uvjeti. Zajedničko za ljeto na jugu i za zimu na sjeveru je da se u oba slučaja koriste isti mehanizmi klima uređaja za rashlađivanje i za grijanje koji jedan te isti zrak pun virusa vrte u neventiliranim i neprozračenim prostorima.
Jedina bitna razlika između Oceanije (Australija i Novi Zeland) i Europe je u stopi prokuženosti infekcijama korona virusima. Početkom ljeta 01. siječnja 2022. u Australiji prokuženost je bila 1,66% i Novom Zelandu 0,28% nakon dvije godine trajanja pandemije. Zbog strogih mjera zaključavanja kroz pune dvije godine provedbe bili su gotovo potpuno neprokuženi. Istovremeno Australija je imala 77% potpuno cijepljenih stanovnika dok je Novi Zeland imao 75% što čini visoku procijepljenost.
U odnosu na Južnu Afriku koja je imala samo 29 % potpuno cijepljenih, visoka procijepljenost nije zaštitila stanovnike Australije i Novog Zelanda.
Dok Južna Afrika ima 14-dnevnu stopu zaraženosti na dan 21. ožujak 32,48/100.000 Australija i Novi Zeland grcaju u stopama visoke zaraženosti: Australija 2143,26/100.000; Novi Zeland 5086,46/100.000.
Na sjevernoj hemisferi kako u Europi i Europskoj uniji (EU) tako i u Ujedinjenom Kraljevstvu (UK) i Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) Omikron soj je kroz siječanj mjesec imao nagli uzlet zaraženosti da bi iza toga uslijedilo usporeno smanjivanje broja zaraženih.
Uz visoku procijepljenost zemalja Europe i SAD bitno je istaknuti veću prokuženost korona virusima nego u Zemljama Oceanije.
Nove podvarijante Omikron soja dovele su do blagog povećanja zaraženosti početkom ožujka. Već sada krajem ožujka zamjetno je usporavanje i smanjivanje stopa zaraženosti.
Smanjenje broja zaraženih naročito je vidljivo u SAD. Stopa od 119,51/100.000 sada na kraju zime pripada izvan epidemijskoj pojavnosti. To je razina rijetkog sporadičnog zaražavanja.
Dnevni broj zaraženih korona virusima u SAD u stalnom je smanjenju. Ukoliko ne bude novih sojeva do ljeta može se očekivati i nestanak korona virusa u SAD.
Broj preminulih također je zamjetnom smanjenju. Četveroznamenkasti brojevi sve više ustupaju mjesto troznamenkastim brojevima.
Hrvatska koja je gospodarski jako ovisna o turističkom gospodarstvu te joj je jako važno biti bez korona virusa ili u što manjoj mjeri u vrijeme ljetne turističke sezone. Sadašnja 14-dnevna stopa od 519,1/100.000 početkom proljeća ulijeva nadu da bi do početka sezone mogli imati povoljne uvjete za turizam bez korona virusa. Konkurentne zemlje poput Portugala, Grčke, Cipra, Italije imaju veće stope zaraženosti.
Splitsko-dalmatinska županija (SDŽ) stopom zaraženosti izjednačila se s Maltom premda Malta ima dvostruko veću procijepljenost. Cipar ima također veću procijepljenost ali veoma nisku prokuženost. U SDŽ prokuženost je 33% dok je na Cipru do prije mjesec dana bila samo 20%. Malta ima prokuženost od svega 17% uz potpuno procijepljenost veću od 90%. Visoka procijepljenost nije spriječila pojavu Omikron epidemije.
Za Hrvatsku jednako je važno kakvo je stanje s korona zaraženosti u njoj važnim turistički emitivnim zemljama.
Poljska, Češka, Slovačka, Slovenija i Mađarska prošle su svoj epidemijski vrhunac i može se očekivati skoro smanjivanje njihovih 14-dnevnih stopa zaraženosti ispod 500/100.000.
Zanimljiv je primjer Austrije. Pored visoke procijepljenosti, strogih epidemioloških mjera pojačanih zakonskom odredbom obveznog cijepljenja koje su skoro ukinute, stope zaraženosti su visoke i dalje se povećavaju.
Krajem siječnja imali su stopu prokuženih od 20% da bi sada velikim brojem zaraženih kroz mjesec veljaču dosegnuli stopu od 38% što se već ogleda u smanjivanju 14-dnevnih stopa zaraženosti te tako na ljeto možemo očekivati turističke goste i iz Austrije.
Na hrvatskom Jadranu gosti iz skandinavskih zemalja nisu rijetkost. Zemlje poput Nizozemske i Danske zbog svog liberalnog pristupa epidemiološkim mjerama imale su visoke stope zaraženosti korona virusima. Vidjeli smo na primjeru Austrije da Omikron soj nisu spriječile ni najstrože ozakonjene epidemiološke mjere niti visoka procijepljenost pa bi i u ovim zemljama bilo istovjetno stanje uz sve te postupke.
Unatoč rekordno visokim stopama zaraženosti realno je očekivati da će stanovnici tih zemalja biti bez korone za ljetna turistička putovanja.
Gospodarski slabije razvijene zemlje također imaju klasičnu krivulju zaraženosti jednog vala ali sa značajno manjim stopama. Za njih mogli bi reći da je Omikron val zaražavanja prošao.
Omikron soju za njegovo širenje nisu zapreka niti stopa procijepljenosti niti provedba epidemioloških mjera.
Njegov jedini regulator širenja je dostupnost neimunih osoba koji se još mogu zaraziti. Smanjivanjem broja neimunih smanjuje se snaga i brzina njegovog širenja do potpunog prestanka širenja kad više nema osjetljivih. Znači on je sam sebi regulator.
Kao što se za gripu smatra da je gripa najbolji cjepitelj protiv gripe tako je isto s Omikron soj taj koji je najbolji cjepitelj protiv Omikron soja korona virusa.