U nedjelju navečer na Brdima je zavladala panika. Naime, građani u Solinskoj ulici uočili mlađu osobu za koju su vjerovali da nosi pušku. Na teren je brzo izišlo više policijskih službenika, no ispostavilo se da nije bilo mjesta panici.
Čitatelji su naknadno javili da se radilo o maloljetnoj osobi koja je nosila “airsoft“ pušku.
"Radi se o redovnoj policijskoj kontroli. Nikakvo kazneno djelo nije počinjeno te ne postoji nikakva ugroza za javnost i građane", rekli su nam u PU splitsko-dalmatinskoj.
Ne ulazeći u to je li maloljetnik uistinu hodao ulicama grada s airsoft puškom, šetnja s istom sve je samo ne legalna. U tom pogledu, vrijedi posjetiti što zakon kaže o slučajevima "šetanja" airsoft pušaka i sličnih naprava u javnosti.
Tako Zakon o prekršajima protiv javnog reda i mira iako je iz 1994. godine predviđa da "tko neovlašteno puca iz vatrenog oružja, pali rakete ili sličan eksplozivan ili zapaljiv materijal ili na drugi način narušava mir i sigurnost građana, kaznit će se za prekršaj novčanom kaznom u protuvrijednosti domaće valute od 50 do 200 DEM ili kaznom zatvora do 30 dana".
Bitno je znati da Zakon o nabavi i posjedovanju oružja građana koji ne na snazi od 8.4.2020. godine također propisuje: "Oružje koje pomoću stlačenog zraka izbacuje plastične kuglice ili kuglice punjene bojom (oružje izrađeno za airsofti paintball) svrstava se u „D KATEGORIJU“ oružja za koje nije potrebna prijava.
Za spomenuti je i odredbu članak 29. stavak 5. Zakona o nabavi i posjedovanju oružja građana – „Oružje kategorije B, C i D se na javnom mjestu ne smije učiniti vidljivim drugim građanima, odnosno nositi na način koji građane uznemiruje“.
Osim toga, po Zakonu o nabavi i posjedovanju oružja građana novčanom kaznom od 3.000,00 do 15.000,00 kuna ili kaznom zatvora do 30 dana kaznit će se fizička osoba koja oružje kategorije B, C i D nosi na javnim mjestima na način kojim se uznemiruju građani i da je vidljivo drugim građanima (članak 29. stavak 5. Zakona o nabavi i posjedovanju oružja građana).
Naravno, maloljetnoj osobi ne može se direktno izdati prekršajni nalog ili optužni prijedlog pa se on u takvim slučajevima izdaje roditeljima, a o svemu se obavještava po službenoj dužnosti i nadležni Centar za socijalnu skrb.
Oružje je zabranjeno dati djeci na uporabu, osim prema odredbama spomenutog Zakona, a to se dopušta samo na registriranim strelištima uz prisutnost ovlaštenih i osposobljenih trenera.