Izbori su praznik demokracije, glasi pomalo izlizana fraza, a tek nešto aktualnija je ona koja tvrdi kako su izbori – 'radni dan demokracije'. Iza nas su lokalni izbori, oni najlokalniji mogući: izbori za vijeća splitskih gradskih kotareva te mjesnih odbora...
Bira se dakle po sedam članova u ukupno 27 gradskih kotareva (plus mjesnih odbora, kojih u Splitu ima sedam), u vijećima koja nemaju neki stvarnu financijsku moć – godišnji budgeti su na razini 15-20 tisuća eura – no u njima se ostvaruje najneposredniji kontakt između građana i političara. Čak se i glasovanje odvijalo u prostorijama kotareva, a ne u školama kao kad su lokalni ili nacionalni izbori u pitanju.
Niska izlaznost - dobra popraćenost
A da građani nisu nešto posebno 'doživjeli' ove izbore, svjedoči izlaznost birača. Iako, valja napomenuti, čini nam se kako kotarski izbori nikad nisu bili medijski bolje popraćeni: liste su se predstavljale na lokalnim portalima, nositelji pojašnjavali motive i planove za budućnost, čak je organizirano i sučeljavanje kandidata, a svoj doprinos cijelom tom 'hypu' dali su i sami kandidati, odnosno stranke jer se na listama moglo naći, pored pravih altruista i praktički političkih amatera, stranački 'prvokategornici'...
Tako je neka prosječna izlaznost po kotarevima bila između sedam i 15 posto biračkog tijela. Negativni rekorderi po izlaznosti su birači u kotaru Bol, gdje ih je od 7,858 registriranih izašlo tek 503, što daje izlaznost od 6,5 posto! Nisu se nešto po tom pitanju proslavili niti na Sućidru gdje je od 8,074 upisanih, izborima pristupio 571 birač, odnosno tek nešto više od sedam posto. Slična je situacija i na Plokitama (7,47 posto), Žnjanu (7,6 posto) te Mejašima (7,8 posto, odnosno 617 birača od 7,992 upisana). Najmanje birača u apsolutnom broju izašlo je na izbore na Šinama, tek njih 239, no kako je tamo upisano 1,539 osoba s pravom glasa, onda su u postotku među boljima – gotovo 16 posto izlaznosti...
Dobra motiviranost na Sirobuji, Neslanovcu, Spinutu...
S druge strane ovih statističkih podataka je Sirobuja, gdje je svoj glas za kotarska vijeća dalo čak 28,8 posto registriranih birača ili 721 od 2,525. Motivirani za dolazak do kotarskih prostorija te zaokruživanje neke liste bili su i birači na Neslanovcu (20,7 posto izašlih, 602 od 2990 birača), na Mejama (19,7 posto izlaznost, 613 od 3,113 prijavljenih) te Spinutu (19,5 posto, 1,150 izašlih birača od 5,976 onih s pravom glasa).
HDZ u pet mjesnih izbora pobijedio i prije izbora
Poseban osvrt zaslužuju mjesni odbori. U njih pet ukupno biračima uopće nije ponuđena mogućnost odabira, odnosno alternativa – postojale su samo liste HDZ-a pa su tako iz najveće hrvatske stranke odnijeli lagane pobjede u Donjem Sitnom, Gornjem Sitnom, Kamenu, Srinjinama te Stobreču.
Dok je u Donjem Sitnom i ostvaren nekakav privid demokracije – izašlo je cca 20 posto birača, njih čak 48 od 235 registriranih (u ostala tri mjesna odbora je izlaznost poražavajuća) – apsolutni rekorder ovih izbora je – Stobreč!
Stobreč kao primjer antidemokracije
U tom mjesnom odboru je dakle biračima ponuđena samo vijećnička lista HDZ-a, koja je ostvarila uvjerljivu pobjedu: od 69 izašlih birača, za kandidate Hrvatske demokratske zajednice glasovalo je 59 njih (čak deset je bilo nevažećih listića, što je u postotku daleko najveći broj na ovim izborima), od ukupno registriranih 2,683 birača. Dakle, vijeće MO Stobreča je osvojeno s izlaznošću od 2,65 posto!
Da može drugačije, svjedoči primjer MO Žrnovnice, gdje je biračima bilo ponuđeno pet lista, a izlaznost je bila 18,38 posto, glas je dalo 513 birača od ukupno 2,796 prijavljenih, ali i mjesnog odbora u Slatinama, gdje je izlaznost 25,8 posto, uz dvije liste.
Lista s najmlađim članom od 66 godina
Kod ovih statističkih podataka zanimljivo je napomenuti kako se na većem broju lista, nezavisnih, ali i stranačkih, našlo mjesta za mlade. Rekorderka po tom pitanju je nositeljica liste koalicije desnih stranaka na čelu s Domovinskim pokretom, 18-godišnja Lucija Veštić koja je osvojila većinu od četiri vijećnika na Ravnim Njivama, u direktnom srazu s HDZ-ovom listom na čelu s prekaljenim Mirkom Ramljakom koji su osvojili tri mjesta. Dosta mladih je zainteresirano za volonterski rad u kotarskim vijećima, a s druge strane je zanimljivo istaknuti listu SDP-ove koalicije na Žnjanu, na čelu s predsjednikom Gradskog odbora Hrvatske stranke umirovljenika Silvestrom Krkom: samo 50 ljudi je dalo glas (naravno nisu ušli u vijeće kotara) listi na kojoj bi do idućih kotarskih izbora najmlađi predstavnik imao 70 godina, a najstariji 81!