Više od dvadeset godina trajao je spor Dijane Aničić i njenog sina Duje Malenice protiv splitske bolnice. Početkom ovoga tjedna, Općinski građanski sud u Zagrebu, presudio je u njihovu korist! Prema presudi njima pripada pripada iznos od oko 161 tisuću eura dok će naknadno biti donesena odluka o naknadama i rentama za tuđu pomoć i njegu, troškove liječenja te parničnog postupka.
Podjsetimo, u kolovozu 1998. godine Dijani se srušio cijeli svijet. U Kliničkoj bolnici Firule na svijet je trebala donijeti zdrave blizance, ali se zbog liječničke pogreške pri porođaju najljepši životni trenutak mlade majke pretvorio u njezinu najveću tragediju. Jedan je dječačić umro, Toni, a drugi, danas 25-godišnji Duje, rođen je s teškim cerebralnim oštećenjima te ne može samostalno držati glavu, micati rukama i nogama. Duje ne može govoriti ni samostalno jesti, a nažalost, ni ne vidi.
Ipak, Duje je postao i najveća snaga svoje mame koja je u skrbi za bolesnog sina i borbi za prava djece s invalidnošću našla životni smisao. Upravo je ona uspjela izboriti zakon prema kojem su majke djece s najtežom invalidnošću dobile pravo na status njegovatelja.
Dijana je javnosti poznatija i kao predsjednica udruge 'Anđeli' koju je osnovala u srpnju 2005. u Splitu, koja broji preko 300 članova, djece s najtežom invalidnošću i njihovih roditelja.
Komentar Dijane Aničić na presudu
Davne 2002. godine pokrenuta je istraga protiv četvorice tadašnjih liječnika iz splitske bolnice koja je 2005. godine proširena na još dvojicu, a optužnica podignuta tek 2008. godine. Nadležni sud stalno se mijenjao da bi devet godina kasnije liječnici bili nepravomoćno oslobođeni, a godinu nakon, odnosno 2018. tu presudu pravomoćno potvrđuje Županijski sud u Slavonskom Brodu i to, zanimljivo, šest mjeseci uoči zastare.
Sve je 'palo u vodu', ali parnica koju su 2003. godine Dijana i njen sin Duje podigli na Općinskom građanskom sudu u Zagrebu, donijela je, nakon dugo, dugo godina, barem malu satisfakciju.
Kratko smo nazvali Dijanu da nam prokomentira donošenje prve presude u njenu, ali i Dujinu korist.
"To je Pirova pobjeda, nakon 25 godina teška sramota. Nemam što kazati, ne znam što bih rekla, meni su emocije potpuno nesređene.
Probajte se zamisliti u toj situaciji, što biste vi na to rekli?", upitala je i nas.
Zbilja ne znamo što bismo i mi sami mislili. 25 dugih godina. 25 godina povlačenja po sudovima, sati i sati utrošeni na savjetovanje s odvjetnicima, pisanje podnesaka, prikupljanje nalaza koji su mistično nestajali od ročišta do ročišta,... i još uvijek nije kraj jer ovo je nažalost tek prvostupanjska presuda.
"Treba mi vrijeme da se zbrojim, a pitanje je uopće što će biti, to je prvostupanjska presuda. I to može trajati još 25 godina. Ne znam što bih rekla, zbilja ne znam"; zastala je pa dodala:
"Moju djecu ništa neće vratiti, meni je bio cilj samo da se to više ne događa"!
O ovom slučaju odnosno presudi koja krivnju stavlja na splitsku bolnicu upitali smo i KBC Split. Kratko su nam kazali kako presudu još nisu zaprimili.
"Poštovani, Klinički bolnički centar Split još uvijek nije zaprimio presudu Općinskog građanskog suda u Zagrebu. No, kao i uvijek do sada, KBC Split će poštovati sudsku presudu," poručili su iz splitske bolnice.