„Klapa je krug kojemu je središte u Omišu“.
I zaista je to tako, ne postoji bolje mjesto koje će vas uvesti u u svijet klapske pjesme koju je i UNESCO prepoznao i uvrstio na svoj popis nematerijalne kulturne baštine.
Klapa u Omišu nije samo pjevanje. Ona je druženje, prijateljstvo, osjećaj zajedništva i tradicija. Ona je – život.
Nekada se dugogodišnja tradicija prenosila s koljena na koljeno, a danas se klapska pisma jača kroz obrazovanje.
Upravo spojem ljubavi i obrazovanja, 2021., pri Osnovnoj glazbenoj školi „Lovro pl. Matačić“, osnovana je dječja klapa 'Matačićevi slavuji' koja broji 11 članova, devet djevojčica i dva dječaka.
Nia Aračić, Bruna Bašić, Ana Tonina Bulić, Marijeta Ćaleta, Katarina Dragošević, Marita Pešić, Manuela Petričević, Cvita Stanić, Nina Škare, te braća Jakov i Roko Škarica pod snažnom palicom iskusnog voditelja Mije Stanića, imali su već do sada niz zapaženih nastupa, a za glas mladih Matačićevih slavuja već se nadaleko čulo.
Naime, klapa je 2022. godine nastupila kao gost muške klape „Šufit“ iz Splita na tradicionalnom koncertu povodom dana Grada Omiša na Trgu dr. Franje Tuđmana, ispod legendarne „žižule“ u organizaciji FDK Omiš, kao i na revijalnom koncertu u Bolu na Braču. U jesen 2023. godine na poziv organizatora klapa je gostovala u Tivtu, Crna Gora na humanitarnom koncertu dječjih klapa.
U bok s velikim klapama
No, ipak najznačajniji nastupi klape su u okviru Državnog školskog natjecanja dječjih klapa koje zajednički organiziraju Agencija za odgoj i obrazovanje, FDK Omiš i OŠ „Josip Pupačić“ Omiš. Baš na ovom natjecanju prošle godine dokazali su da bez premca mogu parirati svojim starijim kolegama osvojivši si drugu nagradu stručnog suda - Srebrni omiški Grdelin.
„Skupno muziciranje (pjevanje u klapi) omogućava djeci socijalnu integraciju i pripadnost skupini, što pomaže u njihovu razvoju i formiranju osobnosti. Razvija se osjećaj za timski rad, uvažavanje i razumijevanje okoline, te oblikuje stav, kako prema svojoj, tako i prema kulturi i tradiciji drugih naroda. Očuvati iskonsko, osvijestiti važnost pripadanja prostorima kojima su hodali naši pradjedovi, neprocjenjive su vrijednosti. Stoga je jedan od ciljeva Smotre dječjih klapa i doživljaj susreta i druženja kakav klapska pjesma nosi sa sobom i podvlači pod kožu za cijeli život postajući u formativnoj dobi mladih amatera modus vivendi, te prva skalina na putu k pjacama i pozornicama na kojima se slavi tradicionalna glazba“, navode iz FDK-a.
Pisma, prijateljstvo i zajedništvo
S navedenim se slaže i voditelj dječje klape Mijo Stanić koji potvrđuje da sudjelovanje u klapi nije samo pjevanje, već puno više od toga.
„Oni zaista uživaju pjevajući, vole zajednička druženja, nastupe i pjesmu. Većina njih sada izlazi iz osnovnoškolskog obrazovanja glazbene škole. No, svi članovi kažu kako bi i dalje voljeli nastaviti pjevati u klapi. I ja i njihovi roditelji bi željeli nastaviti zajedno raditi tako da ćemo vidjeti koje su šanse i modalitet nastavka naše suradnje“, kazuje nam vodielj dječje klape Mijo Stanić.
Podsjetimo, Mijo Stanić je zadnjih osam godina voditelj FDK, no on je zapravo profesor glazbene kulture, a djeci želi prenijeti ljubav prema klapi za koju smatra da je dalmatinski identitet.
„Iako sam izašao iz osnovnoškolskog obrazovanja u kojem sam radio 15 godina, prije tri godine sam dobio poziv od Glazbene škole da budem voditelj dječje klape koja je tada još uvijek bila sam ideja. O odluci sam se mislio jedan dan“, uz smijeh nam prepričava Stanić, a potom navodi kako mu u svom dugogodišnjem radu i iskustvu, poseban gušt raditi s ovim slavujima.
Glas koji se nadaleko čuje
Njihov uspjeh je već prepoznat u javnosti i medijima, pa nas je zanimalo koliko je truda i odricanja za to potrebno.
„Od prvog dana sam ih brusio usadio im ljubav i tehniku. Ispočetka to bilo dvoglasno, pa troglasno pjevanje, a sada imamo jednog dečka koji je mutirao tako da pjevamo četveroglasno što je zapravo dosta ambiciozno za jednu osnovnoškolsku klapu.
Redoviti su na probama koje se održavaju dva puta tjedno, odradili smo hrpu koncerata i nastupa, a mediji su ih već prepoznali kao i javnost. Djeca koja idu u glazbenu školu, svi su instrumentalisti, većina ih je klavirista, a ima i gitarista te violonista“, navodi naš sugovornik.
I u ovoj godini, za dječju klapu nema odmora. Čeka ih niz nastupa, a jedan od njih je već 16. svibnja kada će zapjevati na Gradskoj sjednici povodom Dana grada Omiša.
Pisma koja ostaje zauvik
Samo, dan nakon, na poziv legendarne klape Trogir s početkom u 20.30 nastupit će kao njihovi gosti na Trgu dr. Franje Tuđmana – ispod žižule, povodom obilježavanja 60. obljetnice.
FEŠTA NA UŠĆU CETINE U Omišu povodm Dana grada tradicionalni klapski koncert, donosimo program
Bogata sezona nastupa ih tek čeka, a mi im želimo puno uspjeha. Jer dok je njih, za dalmatinsku pismu nema straha.
Kako to već biva, članovi Matačićevih slavuja se nalaze na jednoj životnoj prekretnici. Upisima u srednju školu. Kaže nam Stanić. Neminovno će doći do razilaženja. Ali buduće arhitekte, učitelje, doktore... veže ono najvažnije, ljubav i želja za klapskom pismom tako da ne sumnjamo da će ih ova snažna spona držati zajedno jačima gdje god ih život odnese te da ćemo njihov glas još dugo, dugo slušati.