Večer poezije Julije Mateljan Milatić održala se u dvoru ljetnikovca Cindro u Strožancu, Podstrana, u organizaciji Matice hrvatske ogranka Podstrana.
Uz Juliju stihove iz dviju zbirki 'Mrvicu za Alisu' i 'Reci Veroniki' govorili su i njezini prijatelji pjesnici i prijatelji ljubitelji poezije. Večer je vodila Fea Munitić, a u glazbenom dijelu nastupila je Klara Milatić.
Motiv večeri bila je izjava autorice: "Pjesnici su ribari trenutka".
O autorici
Mateljan Milatić rođena je 1965. u Zastražišću na Hvaru. Živi i radi u Splitu kao učiteljica. Majka je četiriju kćeri. Godinama je bila aktivni član neformalne pjesničke skupine „Rječilište“, a 2020. skupa s pjesnikinjom Ivanom Čagalj pokrenula je večeri poezije „Kolajna“ na kojima su se uz čitanje odabrane svjetske poezije predstavljali suvremeni splitski pjesnici.
Od 2012. godine do danas Julija s prijateljima pjesnicima organizira početkom kolovoza pjesničke večeri „Blogo naše riči“ u Zastražišću, na Hvaru.
Održala je nekoliko samostalnih večeri poezije (Split, Hvar, Jelsa, Solin) i sudjelovala na brojnim javnim čitanjima poezije.
Svoje je pjesme do sada objavila u časopisu Mogućnosti, u zborniku Rječilište, u zborniku pjesnikinja otoka Hvara „Jazik naših materih“ te u učiteljskom časopisu „Školske novine“. Od veljače ove godine članica je Hrvatskog društva pisaca.
Autorica je dvije zbirke pjesama, a treća je u pripremi.
U prvoj zbirci, Mrvicu za Alisu, petina je pjesama pisana na hvarskom govoru, koji je pjesnikinji zapravo materinji jezik. Zbirku je objavila 2021. hvarska udruga za zaštitu kulturne i prirodne baštine „Zastražišće For World“. Urednica Dorta Jagić o zbirci piše:
Zbirka je ovo, s jedne je strane inventura mogućih personifikacijskih igara sa svijetom nastanjenim prirodnim pojavama i uporabnim predmetima ovijenima aurom simbola, samosvojnim riječima i motivski neiscrpnom transcendencijom; a s druge posve konkretnih nanosa vremenom izgriženog inventara osobne prošlosti. Svjedočenja o svijetu djetinjstva, mora i obitelji, predaja, boja, mirisa i okusa rodnoga otoka Hvara. Svakako izgriženog solju vremena, ali zaštićenih, takorekuć, medom emocije.
(…)
S obzirom na naše ironično i konzumerističko doba, Julijina se zaokupljenost pjesničkom sudbinom nadaje kao idealistički, utopijski impuls. Onaj koji brani poeziju pred pragmom. A taj impuls je, kako i u ovoj knjizi vidimo, očaravajući i neizbježno pobjednički.
Drugu zbirku Reci Veroniki – 100 malih pjesama objavila joj je 2022. godine Gradska knjižnica i čitaonica Hvar, a uredila ju je Nera Karolina Barbarić, koja, između ostalog, o Julijinoj poeziji piše:
…U ovoj se zbirci poezije Julija Mateljan Milatić odnosi s pozornošću prema najsitnijim detaljima: primjerice, počinje s pjesmom Reci Veroniki, koja daje naslov cijeloj zbirci, i možda je među najljepšima u cijelom opusu, ali put koji pjesnikinja predlaže čitatelju od pjesme do pjesme ima vrlo specifične etape… i ne slučajno, knjiga završava pjesmom Molitva i stihovima: molim te, /reci glasno i jasno/ što mi je činiti/ - nježan sam i moj glas je tih…
….O Juliji Mateljan Milatić stoga možemo govoriti i kao instinktivnoj pjesnikinji, koja svoje poetske rezevoare puni iz vjere, a poezija joj je prošarana stihovima u kojima molitva postaje poezija i daje pristup novoj dduhovnoj dimenziji. Rekla bih čak da ova knjiga ima za cilj istražiti odnos između duhovnosti i poezije, između ljudske riječi i kršćanske objave Boga – Logosa…