Vikend za nama bio je iznimno vruć pa se spas od vrućina mogao pronaći u moru, ali i u najvišim planinama. Dva splitska planinara posjetila su ovog vikenda Kamešnicu i najviši vrh ove planine, Konj, koji se nalazi na 1856 metara nadmorske visine. Vrh planine se teritorijalno nalazi u Bosni i Hercegovini.
Čim su planinari došli do vrha uočili su mladog medvjeda na livadi ispod njih. Medvjed se preplašio planinara pa se dao u bijeg. Poznato je da na masivu Dinare žive medvjedi, ali i druge divlje zvijeri.
Hrvatska je među rijetkim zemljama u kojima još žive vuk, medvjed i ris, koji su u većini zapadnoeuropskih zemalja nestali. To svjedoči o našem golemom prirodnom bogatstvu. No, ove životinje su grabežljivci te ljudima dijelom smetaju.
Medvjed je najveća kopnena zvijer u Hrvatskoj. Smeđi div izaziva strahopoštovanje i divljenje kamo god dođe. Iako je drugdje u Europi gotovo istrijebljen, naša mu je zemlja još dom. Čak oko tisuću medvjeda živi otprilike na petini područja Hrvatske. Areal ove vrste podudara se dobrim dijelom s arealom vuka, ali medvjed ne živi toliko na ravnom području Dalmacije, nego uglavnom u šumovitim planinama.
Javna ustanova More i krš na području Dinare već duže vrijeme prati prisutnost velikih zvijeri: vuka, risa i medvjeda. Uz zaštićene velike zvijeri, objektiv kamera Javne ustanove More i krš često snimi i druge, ništa manje zanimljive, također zaštićene, divlje životinje.
Šume na Dinari i Kamešnici su prirodna staništa ovih moćnih i prekrasnih zvijeri, a one su svake godine sve manje i manje. Ljudski nemar, požari, klimatske promjene, sve to utječe na smanjenje šumske površine. Posljednjih pet godina Dinara je izgubila ogromne površine vrijedne bukove šume. Najviša hrvatska planina nedavno je dobila status parka prirode, a to bi trebalo pomoći dodatnoj zaštiti biljnih i životinjskih vrsta na njoj.