Ogromne količine snijega pale su na Biokovu od čega je preko pola metra palo prošli vikend. Sa sjeverne strane planine na prve tragove snijega može se naići od oko 600 metara nadmorske visine, a kompaktan postaje od oko 800 metara.
Tijekom subote na osvajanje najvišeg biokovskog vrha, Svetog Jure, i to sa sjeverne strane, odlučilo se pet planinara sa splitskog i kaštelanskog područja. Uspon je krenuo iz zaseoka Milići, u ranim jutarnjim satima.
U donjem dijelu planine, planinarske staze bile su utabane u snijegu, no već iznad 1200 metara staza je bila u potpunosti zatrpana snijegom čija je visina bila veća od pola metra. Za pohvaliti je dva mlada planinara, Dominika Šimu Samca i Dina Čaljkušića koji su probijali planinarski put kroz visok snijeg, a zbog stalnog upadanja u snijeg čija se kora nije sledila, planinarenje je bilo krajnje otežano.
Prema višim dijelovima planine bilo je sve vjetrovitije uz stalno jačanje bure. Bura je dodatno ojačala nekoliko stotina metara ispod vrha. Planinari su na vrh došli za oko četiri sata, a na Svetom Juri dočekala ih je bura prosjeka 50-ak km/h i s udarima oko 80 km/h. U podne je temperatura iznosila -7°C, a već za koji sat -9°C uz vrlo izražen osjet hladnoće.
Na vrhu je procijenjena visina snijega oko 150 centimetara, a nanosi su višemetarski. Inače, biokovska cesta je neprohodna, već i prije SkyWalka. Ralica je s čišćenjem snijega počela tijekom subote, no zbog velikih nanosa, napreduje vrlo sporo. Čišćenje će se nastaviti tijekom nedjelje.
U nastavku pogledajte kako je izgledao jučerašnji uspon na Svetog Juru.
OPIS STAZE MILIĆI - SVETI JURE
Ishodišna točka ovog planinarskog izleta nalazi se u zaseoku Milići na nadmorskoj visini 400 m. Ako se dolazi iz centra Zagvozda treba odabrati lokalnu cestu D62 koja vodi od Zagvozda do Vrgorca. Nakon prijeđenih oko 3 km sa spomenute ceste treba skrenuti desno. Samo skretanje je označeno manjom tablom s natpisom Sv. Jure. Nakon skretanja treba voziti prema centru sela i nakon 100-tinjak metara dolazi se do križanja na kojem treba skrenuti lijevo i kada se dođe do garaže na kojoj se nalazi prva markacija sa smjerokazom, tu treba parkirati automobil i to je početna točka ovog planinarskog izleta.
Planinarska staza najprije ide u smjeru istoka, zatim skreće oštro desno te na 550 metara nadmorske visine prelazi preko novog makadamskog požarnog puta izgrađenog od strane Hrvatskih šuma. U nastavku uspona planinarska staza ide blagim usponom kroz makiju i sitno raslinje, oko mnogobrojnih suhozida i dolaca da bi na 830 metara nadmorske visine prošla pored ruševne pastirske staje. Nešto više od spomenute staje na nekih 900 metara nadmorske visine staza kreće oštro uzbrdo kroz gustu bukovu prašumu koja daje zaštitu od sunca sve do proplanka koji se nalazi iznad Očesaka.
Očesci se nalaze na 1135 metara nadmorske visine. Na ovoj lokaciji se nalaze tri nepresušna bunara na manjoj travnatoj zaravni.
Od Očijeskih bunara markirana planinarska staza vodi i dalje oštro uzbrdo prema vrhu Sveti Jure. Nakon prijeđenih 200-tinjak metara izlazi na strmu golu padinu podno koje se nalazi odvojak koji ide desno prema Mucića ledenici. Na ovom križanju treba nastaviti ravno. Planinarska staza nakon prelaska iznimno strme i zahtjevne padine opet nakratko prolazi kroz nešto rjeđu bukovu šumu iz koje izlazi na Razvalu sa koje se po prvi put od početka uspona vidi krajnje odredište odnosno vrh Sveti Jure s dominantnim televizijskim tornjem. Sa Razvale se može skrenuti istočno prema vrhu Seveljev Brig koji sa svojih 1548 metara nudi zanimljiv pogled na najviši vrh Biokova i njegovu okolicu.
Planinarska staza nastavlja dalje preko kraške goleti, vodi do vrha pored Crne ledenice, skreće desno prema takozvanoj „Zagoškoj krivini“ gdje izlazi na biokovsku cestu, nastavlja za kratko po spomenutoj cesti do parkirališta i dalje stazicom koja vodi pored televizijskog tornja prema crkvici Svetog Jure. (Planinarenje.hr)