Vlada je ipak odustala od spornih izmjena i komercijalizacije planinarskih domova.
“Temeljni problem prijedloga zakona o planinarskoj infrastrukturi bio je elementarno nerazumijevanje svrhe i cilja planinarskih domova, kuća i skloništa, a to je u prvom redu sigurnost planinara i ostalih građana u planinama, kao i činjenica da su to referentna mjesta za HGSS”, ističu iz stranke Možemo!
Možemo! je u ovu svrhu pokrenulo i peticiju za spas planinarskih domova koja je prikupila gotovo 23 tisuća potpisa građana, a protiv Vladinih ideja pobunili su se i struka i brojni građani. Sporan je bio članak 16. Nacrta prijedloga zakona o upravljanju nekretninama i pokretninama u vlasništvu Republike Hrvatske.
Domove koje su desetljećima gradili i održavali planinari, često potpuno volonterski, Vlada je namjeravala dati na upravljanje županijama.
"Taj prijedlog je predviđao i mogućnost potpuno nerazumne komercijalizacije s nevjerojatnim ciframa od milijun do milijun i pol eura zakupnine, što je potpuno nerealno s obzirom da je većina tih objekata sagrađena na teško dostupnim mjestima, potpuno nepogodnima za bilo kakvu komercijalizaciju. To zato otvara prostor sumnji da bi se netko ‘spretan’ mogao okoristiti takvim zakonskim rješenjima i neku kuću ili dom pretvoriti u privatnu oazu“, rekla je saborska zastupnica iz stranke Možemo! Urša Raukar.
U novom prijedlogu ipak su opisani i klasificirani svi planinarski objekti – domovi, kuće i skloništa, a precizirana je svrha tih objekata, da su tu radi sigurnosti i okrijepe planinara i drugih posjetitelja.
"Novi prijedlog je napredak u odnosu na prvotni prijedlog, važna je nova odredba koja obvezuje državu da ulaže u obnovu domova, kuća i skloništa”, kaže Morena Lekan, zastupnica Možemo! u Primorsko-goranskoj županiji.
Kao preostale probleme iz stranke ističu kako se o formiranju cijena zakupa ne govori ništa osim da će se uvjeti donijeti u zasebnom pravilniku, a pravilnici se često ne donose niti godinama nakon stupanja zakona na snagu.