Posljednji dana "šuška" se o namjeri gradske vlasti da ukine administrativne tajnike gradskih kotareva i mjesnih odbora, a oni bi navodno trebali "podebljati" broj gradskih komunalnih redara.
Upit o osnovanosti ovakvih špekulacija poslali smo danas u Banovinu. Stigao je vrlo kratak i općenit odgovor:
Kratak odgovor Banovine
"Proces sistematizacije je još uvijek u tijeku i kada se dovrši svi detalji i promjene biti će predstavljeni javnosti", odgovoreno je na naš upit.
Razgovarali smo s nekoliko novoizabranih čelnih ljudi gradskih kotareva i mjesnih odbora, ali i predstavnicima splitskih stranaka.
Kovačević: Šine trebaju tajnika
Među prvima koja se oštro protivi mogućim ukidanjima administrativnih tajnika u kotarevima je Marina Kovačević čija je nezavisna lista na kotarskim izborima osvojila apsolutnu većinu na Šinama.
"Kao aktivistica i osnivačica Građanske inicijative za GK Šine, a danas i novoizabrana predsjednica GK Šine (nez.), odgovorno tvrdim da je g. Mate Buljubašić (ujedno i sad tajnik GK Sirobuja), svojim znanjem, iskustvom, voljom da pomogne običnom čovjeku, trudom, nesebičnim maratonskim radom za dobrobit građana, ne samo nezamjenjiv, već ja ne mogu zamisliti svoj rad u Kotaru bez naše suradnje.
Njegov odlazak bio bi ogroman i nenadoknadiv gubitak za naš izuzetno zapušten kvart. Pretvaranjem tajnika u komunalne redare ili njihovim umirovljenjem, kotarevi će izgubiti vrsne usko-specijalizirane stručnjake za komunalnu infrastrukturu, a Grad neće uštediti ništa.
Njihova plaća je 4000 kn, a radno vrijeme od zore do noći. Omjer štete i dobiti bio bi kao ubiti vola za kilo mesa", kazala je Kovačević za Dalmaciju Danas.
Most: Ovo može dovesti do razočarenja
Ivana Ljulj Cvitanić, vijećnica splitskog Mosta, kaže da tajnici mogu i trebaju biti i podrška građnima koji mogu doći bez posebnih procedura i porazgovarati o nekom problemu te dobiti osnovne upute.
"Ako je informacija točna, pozivamo gradonačelnika Puljka da iznese razloge zbog kojih smatra da je prestala potreba za obavljanjem poslova administrativnih tajnika u gradskim kotarevima i mjesnim odborima, kao i da pojasni na koji način planira organizirati poslove koje su tajnici do sada obavljali.
Mi mislimo da ulogu tajnika treba usko vezati uz podršku koju pruža ili bi mogao pružati volonterima izabranima u kotarska odnosno vijeća mjesnih odbora. Taj potencijal od 238 volontera potrebno je puno bolje koristiti za podizanje kvalitete života u kvartu ili mjestu. Ukidanje podrške tim ljudima, od vjerojatno jedinog zaposlenog službenika do kojeg su mogli doći u gotovo svakom trenutku, bojimo se da može dovesti do razočarenja većine onih koji su se aktivirali iz poštene namjere da u svoj kvart donesu promjene na bolje. Poštene namjere nekad nisu dovoljne, potrebna je i podrška profesionalaca, pogotovo onima koji su po prvi puta izabrani.
Dakle, umjesto ukidanja mi bi ta radna mjesta osnažili s jasnim zadaćama i obvezama prema izabranim volonterima kako ne bi izgubili 238 ili 220 volontera, kad se odbije onih 10 posto koji ionako nikad ne odustaju", kaže nam Ljulj Cvitanić.
Mužinić Bikić: Administrativni tajnik je nužan
Zrinka Mužinić Bikić iz Mjesnog odbora Srinjine, u kojem je HDZ preuzeo vlast ove nedjelje, kaže da je ova vijest me neugodno iznenadila te da čeka kakvo će biti obrazloženje ovog poteza od strane gradonačelnika Puljka.
"Pretpostavljam da će se držati uobičajene mantre o navodnoj ekonomičnosti, učinkovitosti i sl.
Svi mi koji djelujemo u gradskim kotarima i mjesnim odborima itekako smo svjesni da će taj potez značiti sve samo ne rast učinkovitosti gradske uprave. Kao što je već poznato, vijeća gradskih kotara i mjesnih odbora i njihovi predsjednici svoje dužnosti obavljaju isključivo volonterski, a administrativni tajnik je NUŽNA osoba oko brojnih pitanja koja se tiču djelovanja kotarskih i mjesnih vijeća.
Ne samo to, administrativni tajnik gradskog kotara i mjesnog odbora je u velikom broju slučajeva prva kontaktna točka između svakog pojedinog građanina našeg grada i gradske uprave. Ovaj potez gradsku upravu neće učiniti ekonomičnijom ni učinkovitijom, već upravo suprotno, zatvorenijom i nedostupnijom, a rezultat će biti jedino nešto napućenija zgrada Banovine gdje će nekolicina tajnika biti premještena.
Ovime će predsjednici i vijećnici u gradskim kotarima i mjesnim odborima ostati prepušteni sebi, a građani bez one nužne točke gdje mogu prijaviti svakodnevne komunalne probleme ili se informirati o pitanjima koja su im od značaja.
Najavljuje se „renesansa“ i „preporod“ grada uz jačanje uloge gradskih kotara i mjesnih odbora. Do sada smo od tog „jačanja“ dobili ukidanje administrativnih tajnika i smanjenje decentraliziranih sredstava. Jednako kao što smo umjesto novih vrtićkih kapaciteta dobili samo poskupljenje postojećih.
Koji je razlog svemu tome? Svima nama koji djelujemo u gradskim kotarima i mjesnim odborima je potpuno nejasno. Morat ćemo pričekati i čuti koja opravdanja gradonačelnik nudi", rekla je Mužinić za Dalmaciju Danas.
Varvodić: Najbolje znamo što znači dobar tajnik u naselju
Sličnog je stava njen stranački kolega Petar Varvodić, dugogodišnji predsjednik MO Kamen.
- Imamo iskustvo neimanja tajnika, sada imanja, te najbolje znamo što znači dobar tajnik u naselju. Sada sam 12 godina u kotaru, 8 godina sam predsjednik. 7-8 godina smo imali privremenog tajnika, a zadnje 4 godine imamo svog tajnika na puno radno vrijeme. Te 4 godine svaki stanovnik je upoznao svog tajnika koji bilježi komunalnu problematiku, koji stalno šalje dopise gradu i zna svaku kutak mjesta. S jedne strane stalno je u kontaktu s Gradom, s druge sa stanovnicima.
Praktično, rješava sve u granicama svojih ovlasti te jako pomaže rad Vijeća. Bez njega stvari sigurno ne bi bile toliko efikasne.
Kakve namjere iščitavaš iz ovoga?
- Nemamo provjerene informacije. Naš kotar je prostorno ogroman i ne može se uspoređivati s nekim gradskim kotarom sa znatno sređenijom komunalnom situacijom i nama je potreban tajnik koji zna svaki kutak mjesta da bi mogao odmah reagirati. Bude li netko dolazio periodično, imat ćemo ogroman problem i nećemo imati nikakve koristi. Kao i kod komunalnog redara, bitno je da je to osoba koja je kontinuirano tu, koja poznaje probleme. Svako malo se mijenja osoba komunalnog redara koja je zadužena za naš kotar, on nije nimalo upoznat sa situacijom. Iz dopisa se može nešto isčitati, ali to nije to.
Svi građani plaćaju komunalnu naknadu, ali znamo da većina ne dobiva ono što bi trebala dobiti?
- Ne dobijamo ništa i tako je zadnjih 30 godina. Dovoljno je bilo kome samo da prošeta našim mjestom i sve će mu biti jasno...
Domovinski pokret: S ovim bi dodatno uništili kotareve
Aris Zlodre, predsjednik Domovinskog porekta Splita kaže da ni slučajno ne treba ukinuti administrativne tajnike gradskih kotareva i mjesnih odbora.
- Oni su u direktnom kontaktu s građanima i građanih ih direktno mogu pitati bilo što. Oni tada mogu probleme uputiti to dalje. Puljkova intencija je prvo bila povećati proračune kotarevima, znamo da ih je smanjio. Trebalo bi promijeniti da kotarevi odgovaraju svojim vijećima, a ne Gradskom vijeću.
To da oni postaju komunalci, mislim da je luda zamisao. Svak bi trebao ostati raditi svoj posao. Tajnici se trebaju dodatno profesionalizirati te sam strogo protiv njihovog ukidanja.
Propagiranje gradonačelnika je bilo da se dodatno treba osnažiti kotareve, a s ovim bi ih dodatno uništili - kazao je Zlodre za Dalmaciju Danas.