Glavni izvršni direktor Tesle i dužnosnik američke vlade Elon Musk u subotu je izrazio podršku konačnom ukidanju svih carina i stvaranju zone slobodne trgovine između Sjedinjenih Američkih Država i Europske unije — samo nekoliko dana nakon što je američki predsjednik Donald Trump uveo visoke carine na robu iz EU-a i većeg dijela ostatka svijeta.
Muskove izjave, izrečene u videointervjuu na kongresu koji je organizirao talijanski potpredsjednik vlade Matteo Salvini i njegova krajnje desna Liga, uslijedile su nakon što je Trump nametnuo 20-postotnu carinu na sav uvoz iz EU-a.
„Na kraju krajeva, nadam se da će se postići dogovor prema kojem bi i Europa i Sjedinjene Države, po mom mišljenju, trebale prijeći na situaciju bez carina te na taj način učinkovito stvoriti zonu slobodne trgovine”, rekao je Musk.
To je jasan znak Muskova neslaganja s trenutnom politikom američke administracije. Musk vodi inicijative za smanjenje troškova u američkoj vladi kroz svoj Odjel za vladinu učinkovitost (DOGE) i blizak je Trumpov savjetnik. U srijedu je POLITICO izvijestio da je Trump svojem najužem krugu suradnika rekao dao će se Musk u nadolazećim tjednima povući iz svoje aktualne uloge u njegovoj administraciji.
Muskova tvrtka Tesla ne posluje dobro posljednjih mjeseci, a cijena dionica tvrtke gotovo se prepolovila od prosinca. Prošloga je tjedna Tesla objavila daleko veći pad isporuka automobila u prvom tromjesečju nego što se očekivalo, pri čemu je prodaja dramatično pala na nekoliko europskih tržišta — što je pokazatelj da bi se Muskove političke aktivnosti mogle odraziti na njegove tvrtke.
Izvršni direktor Tesle izgubio je milijarde nakon što je Trump u utorak objavio nove carine. Telsa se oslanja na uvezene dijelove iz Kine, na koje je Trump uveo carinu od 34 posto.
U subotnjem je intervjuu Musk također izjavio da želi „više slobode kretanja ljudi između Europe i Sjeverne Amerike”.
Musk je kritizirao i regulatorne okvire u Europi, tvrdeći da se održavaju kako bi zaštitili neke vrlo velike kompanije.
„Postoji previše pravila i propisa koji otežavaju pokretanje tvrtke, a istovremeno previše štite velike kompanije na štetu malih i srednjih poduzeća”, rekao je. „Bruxelles to još dodatno pojačava, a nužna je radikalna deregulacija”, dodao je Musk.
Neovisno o tome, Musk je također uputio očitu kritiku jednom od visokih dužnosnika Bijele kuće, Peteru Navarru — jednom od najvećih zagovornika Trumpovih carina. U ranim subotnjim satima Musk se na svojoj društvenoj platformi X obrušio na Navarra ispod videa u kojem Navarro za CNN objašnjava logiku Trumpove administracije pri uvođenju carina.