Ponedjeljak je donio nastavak stabilnog i natprosječno toplog vremena. Ipak, temperaturno se dogodilo ono što se češće događa u ožujku nego u veljači, a to je da je kontinent bio znatno topliji od Jadrana. Tako su najviše dnevne temperature zraka dosezale, pa čak i prelazile 20,0°C, kao što je to bio slučaj u Sisku.
U isto vrijeme, Split, Zadar i Rijeka su sa najvišom dnevnom temperaturom zraka od 14°C temperaturno bili u rangu nekih predjela u Gorskom kotaru. naravno, radi se o rashladnom utjecaju mora čije su površinske temperature na našem dijelu Jadrana od 10 do 15°C.
Stabilno vrijeme već duže vrijeme podržava izrazito stabilna anticiklona, odnosno polje visokog tlaka zraka nad našim područje. Osim toga, danima nas prati gotovo tiho vrijeme, čemu svjedoče službeni podaci DHMZ-a. Postaja Split Marjan je posljednja tri dana u mnogim terminima nije zabilježila bilo kakav vjetar ili je on bio vrlo slab. Tako je gotovo trećina svih očitavanje brzine vjetra posljednja 3 dana bila "tišina".
Kod tako stabilne zračne mase temperaturna inverzija je gotovo redovita pojava. Kod inverzije se javlja pojava kada hladniji zrak u noćnim ostane "zarobljen" u prizemlju, a temperatura raste po visini. Primjerice, Kijevo na 500 metara nadmorske visine mjeri 3°C, isto koliko i Velika Duvjakuša na Dinari na oko 1630 metara.
Kod dugotrajne inverzije nije rijetkost da se pogorša kvaliteta zraka jer ne postoji ni njegovo vertikalno, ni horizontalno strujanje. Dio Splićana zabrinuo je podatak koji se u ponedjeljak navečer pojavio na njihovim mobitelima, a to je da je kvaliteta zraka loša. Radi se o podacima s aplikacije američkog servisa AccuWeather. Oni se pak, po pitanju podataka o kvaliteti zraka, pozivaju na "Pulme labs".
No većina korisnika ove aplikacije ne zna da se ne radi o izmjerenim podacima nego o procjeni, a procjene su, kao u ovom slučaju, podložne greškama. Naime, kada se pogledaju službeni podaci nadležnog ministarstva, ali i oni Nastavnog zavoda za javno zdravstvo SDŽ, razloga za brigu nema, barem u Dalmaciji.
Prema podacima Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja, na mjernim postajama u Dalmaciji, baš kao u Splitu, zrak je ili dobre ili umjerene kvalitete. S druge strane, na sjevernom Jadranu na nekoliko postaja u Istri i zaleđu Rijeke zrak je loše kvalitete, u unutrašnjosti loše do vrlo loše, a u Kutini i izuzetno loše.
Detaljnije podatke za Split možete vidjeti na ovom grafu s mjerne postaje na Karepovcu: