Dalmatinski dvojac, Stipan Ujdur iz Opuzena i Frane Bilić iz Zadra, pokrenuli su rekonstrukciju još jednog dalmatinskog rimskog geolokaliteta - antičke Salone. Autor 3D modela, video animacije, VR i foto renderiranja je Ujdur, a Bilić će u studiju 'MediaUp' programirati finalne vizualizacije za multimedije.
- Projekt je veoma zahtjevan i teško ga je raditi, jer je prostorno Salona velika, ali veoma malo istražena, pa će biti obrađeni u scenama samo istraženi lokaliteti. Do sada je napravljeno pet scena od ukupno 12 do 14, koliko bi ih trebalo biti u konačnici. Scene su koliko-toliko istražene pa ih je moguće modelirati u 3D formatu, nadam se da mi nitko neće zamjeriti neke nepreciznosti ili autorsku slobodu. Sveukupno bi trebalo biti gotovo najkasnije do konca ove godine - otkriva Ujdur.
Evo što Ujdur kaže o za sada rekonstruiranim scenama...
Porta Caesarea prije proširenja Salone na istok i zapad
Porta Caesarea bila su monumentalna gradska vrata Salone, dok je Salona još bila u okvirima Urbs vetusa ova su vrata služila kao istočni ulaz u grad.
Ispred njih je bilo naselje neromanskog življa koje je ovisilo o radovima u gradu i prodaji poljoprivrednih proizvoda.
Porta Caesarea nakon proširenja Salone prema istoku
Došlo je do značajnih promjena ispred vrata Porta Caesarea i bedema, na desnoj strani postoje temelji za četvrt gradske insule, to su višekatne zgrade koje je gradio grad za zaslužne građane i socijalne slučajeve. Bile su u pravilu veličine 50 x 25 x 20 metara, s različitim varijacijama u arhitekturi, imale su javne česme za vodu i pranje rublja.
Na lijevoj strani ispred Porta Caesarea naselje neromana je deložirano ispred Porta Andetria, na njihovom mjestu je napravljeno naselje za radnike u ''industrijskoj zoni''.
'Pet mostova' je lokalitet u istočnom dijelu grada, na jednom od rukavaca rijeke Jadro
'Industrijska zona' je bila u blizini mosta, izgrađene su brojne radionice, skladišta i nastambe za boravak radnika koji su radili u njima. Tu su također bile radionice na stupovima ili s mlinovima koje su iskorištavale vodeni potencijal za pogon strojeva.
Velike terme, peristil
Peristil je bio povezan sa svim prostorijama u sklopu terma, ovo je najvjerojatnije bio atrij dok je objekt imao funkciju domusa. U pravilu se ulazilo na peristil, a iz njega u frigidarium, ovo će biti sljedeća scena. Na peristilu su se prodavala razna pomagala za kupke, od najnovijih kupki do ulja za masažu, raznorazni preparati za depilaciju, od britvica do pčelinjeg voska.
Velike terme, frigidarium
Frigidarium je prostorija s bazenom u kojemu je hladna voda, koristio se prije tople vode i saune, potom na kraju svih tretmana kako bi se zatvorile pore na koži.
S peristila se ulazilo u frigidarium iz kojega se išlo na lijeva vrata u svlačionicu, nakon kupke u hladnom bazenu išlo se na desna vrata u topli dio terma. Pravi naziv ovih terma je 'balneum', to su adaptirane terme, ove su adaptirane od objekta 'domusa'.