Proteklog vikenda u NP Sjeverni Velebit održana je dvodnevna državna zimska vježba HGSS-a na kojoj je sudjelovalo 40 spašavatelja iz 12 Stanica.
Kao što je već poznato Premužićeva staza najpoznatija i najljepša pješačka staza na Velebitu. Zbog svoje atraktivnosti, prolazeći kroz neke od najatraktivnijih lokacija na Velebitu i izvanredne tehničke izvedenosti postala je mekom mnogobrojnih planinara, izletnika i turista. U ljetnim mjesecima to je svakako najposjećenije mjesto u Nacionalnom parku Sjeverni Velebit. Zimi, kada snijeg okuje planinu, broj ljudi koji ju pohode uvelike se smanji. No, proteklih godina uočava se porast broja planinara i izletnika u zimskim mjesecima, piše HGSS.
Za razliku od ljeta, zimi se opasnost od različitih nezgoda s težim posljedicama višestruko uvećava, a vrijeme spašavanja značajno produžuje. Sniježni zapusi potpuno prekrivaju stazu stvarajući kosine preko 60˚nagiba, pukotine i sniježne jame od par metara dubine mogu biti potpuno prekrivene snijegom, a na istaknutim dijelovima vjetrovi stvaraju ledenu sniježnu koru.
U takvim uvjetima ova staza predstavlja vrlo veliku opasnost za sve koji nemaju dovoljno iskustva, fizičku spremnost, adekvatnu opremu i ne poznaju dobro stazu ili hirovitu ćud Velebita. Akcije spašavanja u takvim uvjetima vrlo su kompleksne i zahtijevne te iziskuju veliki broj ljudi, opreme i različite tehnike spašavanja.
Upravo ove činjenice bile su razlog održavanja državne zimske vježbe HGSS-a na spomenutom lokalitetu, od 12 - 14. siječnja 2018. Prema scenariju vježbe dvojica turnih skijaša otklizala su se sa staze u vrtaču 50 m niže pri čemu su zadobili lakše i teže ozljede. Nakon dojave, spašavatelji su sa svom potrebnom opremom krenuli prema lokaciji unesrećenih. Prvi dio puta prebacili su se na skijama uz pomoć motornih sanjki koje su ih vukle, a zatim nastavili skijama po Premužićevoj stazi. Zadnji dio pristupa unesrećenima je išao kroz zasniježene stjenovite kukove gdje su škrape i procjepi pokriveni snijegom vrebali kao zamke, javlja HGSS.
Nakon što je dvojici "unesrećenih" pružena prva pomoć te su utopljeni i pripremljeni za transport, započelo je izvlačenje iz vrtače i prelazak oštrih kukova za što je, na najtežim djelovima staze, bilo potrebno postaviti gelender (sigurnosno uže). Zadnji i najduži dio transporta je išao kroz šumu do ceste gdje su čekale motorne sanjke.
Drugog dana održala se vježba potrage u lavini uz pomoć lavinskih primopredajnika. Radili su se i presjeci snijega kako bi se vidjela njegova slojevitost te vjerojatnost pokretanja lavina klizanjem slojeva. Ponovljene su tehnike sondiranja u pretrazi terena nakon lavine.
Kroz ovu vježbu je potvrđeno staro pravilo da je svaka akcija spašavanja u planini specifična i da spašavatelji često moraju upotrijebiti različite tehnike i taktike spašavanja te biti spremni na sve vrste prepreka. Samo stalnom obukom i vježbanjem stečeno znanje i spremnost održavaju se na zadovoljavajućoj razini za ovakva opasna i teška spašavanja.