Instruktori speleologije Speleološkog odsjeka Planinarskog društva Sveučilišta "Velebit", predvođeni Anom Bakšić, i ove su se godine odazvali pozivu kolega iz Planinarskog društva Sveti Jakov Bitelić i proveli deset dana na sinjskom području kako bi educirali nove pripravnike speleologije.
U Sinj se ovim povodom slila sama krema hrvatske speleologije iz Zagreba, Splita i Šibenika, pa je devet polaznika imalo priliku učiti od instruktora Ane Bakšić, Tea Barišića, Marina Gluševića i speleologa SO Velebit, SO Željezničar, SO Profunda Brač, SO Mosor i SO Sv. Jakov Bitelić - Marine Grandić, Domagoja Čajka, Luke Havličeka, Martina Cundriča, Tee Selaković, Daniela Lacka, Pave Vidić, Stipe Maleša, Sare Anđele Perić, Mirka Gaurine, Luke Čuline, Tanje Šošić, Karmen Jakovine, Hrvoja Šarića, Stipe Pavića, Stipe Gulića, Ane Ercegovac, Mislava Sajka i Tsvetana Kosturkova. Sve je podržao i HGSS Split - Ispostava Sinj koji je velikodušno ustupio svoje prostorije, prijevoz i dio opreme.
- Članovi PD Sveti Jakov Bitelić su već prošle godine iskazali interes, a drago mi je da se ove godine proširilo i na druge klubove u regiji; da od nekakvog poluamaterskog istraživanja jama krenu u speleologiju, odnosno monitoring i istraživanje speleoloških objekata s adekvatnom dokumentacijom, popisivanje i unošenje u Katastar speloloških objekata Hrvatske. Jako sam zadovoljna njihovim entuzijazmom i cilj nam je da se speleologija u cijeloj Dalmaciji razvija. Imamo jaka društva u Šibeniku i Omišu, ali nedostajala je ova karika.
Na Dinari sigurno ima dosta speleoloških objekata, teško je dostupna, pa je bitno da se lokalna društva uključe u istraživanje. Početkom godine je i zaštićena kao park prirode, pa će sigurno morati popisati speleološke objekte, a samim time se otvara i prostor za biospeleološka i druga istraživanja, čime se širi doprinos cjelokupnoj znanosti - objašnjava Ana Bakšić iz SO Velebit.
Širenje znanja o speleologiji je bitno i kako bi se lokalci bolje upoznali sa svojim područjem, a time i bolje cijenili ono što imaju.
- Znamo da se speleološki objekti, pogotovo ovi u blizini naselja, često koriste kao odlagališta, a to je sve iznad izvora pitke vode kojom se svi volimo pohvaliti. Neka istraživanja u drugim područjima su pokazala da u svim izvorima imamo tragove mikroplastike, što znači da sami sebi zagađujemo pitku vodu i to stalno treba naglašavati - kada ubacimo smeće u neku jamu, izaći će nam na drugu stranu u čaši vode – napominje Bakšić.
Tijekom deset dana škole organizirane prema programu Komisije za speleologiju HPS-a budući spelolozi su posjetili više jama na području Dinare i Kamešnice i upoznali se s opremom, klasičnim tehnikama penjanja i spuštanja, samospašavanjem, orijentacijom, opremanjem i izradom nacrta speleoloških objekata. Sinjani su se još jednom iskazali kao dobri domaćini, pa je sve proteklo u opuštenoj atmosferi, uz puno smijeha i dobre spize.
Ispit za speleologa pripravnika su položili Ante Atlaga, Filip Gabrić, Filip Grubišić, Jerko Kelava, Tome Krečak, Nikola Maroš, Ivana Perković, Vitomir Šimleša i Maja Vidović, a sve je okončano odlaskom u dvodnevno istraživanje jamskog sustava Kita Gačešina u sklopu najvećeg hrvatskog sustava Crnopac.