Na današnjem otvaranju obnovljene zgrade Osnovne škole Josip Jović u Svibu u Općini Cista Provo govorio je saborski zastupnik Ante Babić.
VEZANI SADRŽAJ:
- Jedna mi je žena rekla na izlazu iz crkve da bi mi iz Sabora trebali nešto napraviti za ovaj kraj. Svake nedjelje kada idem iz Studenaca za Sabor, prolazim novom cestom preko Svibića do Sviba. Radi se o novoizgrađenoj lokalnoj cesti. Dođem u Svib u uređenu crkvu Sv. Ante. Gledam uređenu mrtvačnicu, krovište crkve, poštu, rekonstruiranu prometnicu od Aržana do Ciste, odnosno od Dobranja do Ciste Velike. Za jedno malo mjesto, to je jako puno, a tu se vidi sinergija. Nekoliko Nijemaca koje sam danas ovdje susreo kazali su mi da nema razlike ovdje ili nekog sela u Njemačkoj i Austriji. Puno se priča o demografiji i manjku radne snage. Odgodno-obrazovni sustav je pouzdan pokazatelj društvenog (blago)stanja države, njene snage i vremenskog trajanja. Neviste su u kratkom vremenu učenjem stekli dobru reputaciju dobrog pjevanja. Vještine se uče. Financijska davanja županije i Vlade sigurno će biti od pomoći - kazao je Babić, inače rodom iz Lovreća.
"Učitelji najvažniji"
Okupljenima se potom obratio Momir Karin, pomoćnik ministrice prosvjete i obrazovanja.
- Čast mi je učenicima u svom kraju poželjeti sretan početak škole. Prenosim dobre želje ministrice i Ministarstva. Lijepo je doći u krajeve koji obnavljaju svoje škole, jer ovo je ulog u hrvatsku budućnost. Moram napomenuti da su u cijelom sustavu najvažniji učiteljice i učitelji. Krećemo u eksperimentalnu fazu kurikularne reforme, a krećemo i s projektom izrade nove mreže školskih ustanova. Radimo ga u demografski nepovoljno vrijeme, a radi se o važnoj demografskoj mjeri. Slavonija nam je opustjela, tamo se od 3 kuće 2 prodaju. Škole su prepolovile broj učenika u godinu dana - kazao je pomoćnik ministrice.
Potom se dotaknuo demografskih trendova u zemlji.
- Jesmo li dotakli dno, ili možemo ići još i niže? Nadam se da ne. Ulaže se i situacija je sada lakša. S nama us ovdje i mediji. Oni su zaduženi da malo svjetlije pišu, da više naglašavaju pozitivne stvari koje nam se događaju u domovini. Danas se u Hrvatskoj nudi plaća od 1.500 €, stan i hrana, ali nešto se događa i ljudi odlaze vani. Je li to pomodarstvo ili više nemamo taj domoljubni osjećaj? Mi smo '90.-ih dolazili ovdje, branili domovinu i nije nam bilo teško. Ne bi trebalo biti teško ni onima u radnom odnosu danas jer ostati ovdje nije samo ekonomsko nego i domoljubno pitanje prvoga reda. Zato se svi moramo potruditi da stvaramo što bolje uvjete i promijenimo klimu za one koji žele ostati i osobito one koji se planiraju vratiti.
Djeci poručujem da je ovdje puno talenta, a to je velika stvar. Sve velike rijeke dolaze iz provincije, ne trebate imati kompleks da dolazite iz malog mjesta. Hrvatska ne smije sebi dopustiti kompleks provincija - kazao je na kraju pomoćnik ministrice obrazovanja.