Turistička sezona u Omišu ozbiljno se zahuktava, a osim prometnih gužvi, koje ćemo u ovoj priči zanemariti, gradić na Cetini, okružen morem, rijekom i planinom, zaista ima čime oduševiti svoje goste. A osim predivnih plaža, turistima, ali i domaćima, pažnju će privući jedno maestralno umjetničko djelo.
Naime, na popularnoj plaži Brzet, osvanuo je novi mural, oslikan na zidu dugom skoro 500 metara. Tako je osim prirodnim ljepotama, Omiš sada može pohvaliti i najdužim muralom u Hrvatskoj. U svakodnevnim morskim prizorima oslikanim na ovom zidu, svatko se može prepoznati. Upravo i to je bio cilj umjetnice Tee Jurišić i Cheza 186 koji su zaslužni za ovaj impresivni projekt.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
„Mural u Omišu je Chezov i moj zajednički rad, koji smo osmislili tako da on ukomponira svoju apstraktnu sliku u pozadinu, a ja svakih desetak metara crtam različite likove i ljetne scene. Rad na njemu je zahtijevao dobru i temeljitu pripremu i organizaciju posla. Pristupili smo zidu tako da ga radimo dio po dio, tako da je Chez isprva nanosio impregnaciju i bijelu podlogu svakih 15 - 20 metara, a ja sam ga slijedila skiciranjem likova na zid i tako bi završavali komad po komad. Bilo je jako zahtjevno, ali i zabavno, tako da sam oko 3.dana posla uhvatila "grif" i tad je počela totalna uživancija, onaj osjećaj kad prepoznaš da si se sprijateljio sa zidom, upoznao ga i znaš kako se odnositi prema njemu“, opisuje nam Tea koju i samu veže ljubav prema moru i Dalmaciji budući da dolazi iz Baške Vode pa joj je ovaj teren poznat.
Najduži mural u Hrvatskoj
Njen kolega Chez nam kazuje da je mural na Brzetu najduži mural u Hrvatskoj.
„U Hrvatskoj zapravo nema dužeg komada zida koji je oslikan u cjelini kao što je to ovaj, iako zapravo kvadraturom nije najveći, ali dužinom svakako da.
Riječ je o zidu dužine 460 do 470 metara, a po mojoj procijeni visina je 2 do 2,5 metra te nekih tisuću kvadrata. Trebalo nam je 6 dana, a slikalo smo u prosjeku po 8 do 9 sati dnevno. Riječ je o zidu dužine 460 do 470 metara, a po mojoj procijeni visina je 2 do 2,5 metra. Za toliku površinu potrošili smo otprilike 200 do 250 litara boje“, govori nam umjetnik koji radi pod imenom Chez 186.
Tea nam pak kazuje kako su radovi bili 'tuta forza'.
„Samo oslikavanje zida je trajalo 6 dana, ali 6 "tuta forza" dana, od ranog jutra, pa do mraka, a planiranje smo počeli par mjeseci prije izvođenja rada“, ističe naša sugovornica.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Ovi talentirani umjetnici već su surađivali na projektu oslikavanja kaznionica i zatvora, a njihove zajedničke ideje i želje da okruženje učine boljim izrodila je još jedan impresivan projekt – mural na Brzetu. Zanimalo nas je odakle su crpili inspiraciju za motivima, a doznajemo da su u cijeli proces bili uključeni i građani.
„Prolaznici se mogu poistovjetiti s likovima“
„Želja Omišana je bila da mural bude posvećen ljetu, tako da nam u koloritu prevladavaju tonovi plave boje, s objektima i likovima koji razbijaju plavu s blagim nijansama roze i narančaste. Ljeto mi je osobno neiscrpna inspiracija, moje omiljeno godišnje doba i kao Dalmatinka i bivša instruktorica ronjenja sam pola života provela u moru, tako da su mi sve scene i situacije s plaže dobro poznate.
Crtala sam zgodne piciginaše, ljubitelje kave po štekatima, frajera u gliseru koji vozi cure na svojoj banani, ronioce, a na samom početku murala je scena Omiškog gusara kojem je prekinuto uživanje u sladoledu od strane nasrtljivog galeba. Jako volim slikati različite likove i prolaznici se često poistovjete sa scenom i počnu se prepoznavati u njima, što mi je jedna od omiljenih stvari u mom poslu“, kazuje nam Tea.
Omiški identitet u slikama
Morski motivi bili su sasvim logičan odabir i za Cheza.
„S obzirom na to da je na plaži, logičan izbor je bila morska priča. Tea je to pratila s likovima, ali s obzirom na veličinu, trebali smo imati efektne pozadinske strane zide, pa sam radio apstraktne prijelaze boja, a opet da se likovi uklope u tu priču“, pojašnjava nam.
Sudeći prema reakcijama prolaznika, kaže nam Tea, mural je pun pogodak.
„Uvijek nastojim tematikom i pričom približiti motiv lokalnoj zajednici, tako da ga mogu lakše protumačiti i poistovjetiti se s njime. Osobno smatram da baš ovaj mural predstavlja grad i stanovnike i stranim gostima priča priču o ljudima koji tu žive i upoznaje ih s njihovim običajima i kulturom. Na ovaj način sivi, bezlični zid smo transformirali u narativni prikaz omiškog identiteta, a pričanje priče slikama ću uvijek izabrati prije nego verbalno izražavanje“, govori mlada umjetnica.
Osim u Omišu, i druga mjesta diljem Dalmacije je uljepšala muralima. A upravo te oslikane zidove, odnosno svoj rad, smatra svojim vizualnim dnevnikom.
„Svaki mural koji sam naslikala je svjedok tog trenutka i te faze moje kreativne djelatnosti. Kad pogledam neki rad od prije nekoliko godina, naravno da bih u ovom trenutku drugačije pristupila zidu, ali to je normalno, kao umjetnici se razvijamo, upijamo nove inspiracije, ljude i mjesta, tako da se naša kreativnost razvija i odrasta s nama.
Ništa ni na jednom od murala sad ne bih mijenjala, mural je zapis tog vremena u kojem je nastao. Volim pogledati svoje zidove nakon određenog vremena, ne pišem dnevnik ali murale smatram svojevrsnim vizualnim dnevnikom“, zaključuje Tea Jurišić.
Split nema sluha za uličnu umjetnost?
Chez 186 je u više od dvadeset godina djelovanja, svoje najveće radove ostvario kroz graffiti umjetnost, razvoj ulične umjetnosti kroz murale, apstraktno slikarstvo i dizajn.
No ipak, kazuje nam, ova vrst umjetnosti u Dalmaciji, a ponajviše u Splitu ne cijeni se dovoljno.
Svima je dobro poznat xSTatic, međunarodni festival street-art/graffiti kulture i ekstremnih sportova koji se već dugi niz godina održava u Splitu. Kroz godine održavanja, festival je postao renomirano i popularno događanje među street-art i graffiti umjetnicima, no naš sugovornik smatra, kako gradske vlasti ipak nemaju dovoljno sluha za ovu vrstu umjetnosti.
„Kroz Split su prošla brojna poznata imena baš zahvaljujući xSTatic festivalu, malo se tko u Europi može tim pohvaliti.
No, nažalost, Split je 'tvrd' po tom pitanju, mislim da gradske vlasti nisu ni svjesni koja velika imena su bila u ovom gradu te da su ih trebali održati i zadržati. Međutim, dešavalo bi se da se pobune i prefarbaju radove vrhunskih umjetnika.
Velika umjetnička imena su sada na razini da njihov rad ima ogromnu vrijednost, a u Split su tada došli svojom dobrom voljom. Sad te ljude ne bi mogao dovesti za ne znam koje pare svijeta da ti nešto nacrtaju. Nažalost, sve je palo u neki drugi plan i ne cijeni se dovoljno“, smatra ovaj umjetnik.
Graffiti na Gradele
Među ostalim festivalima u Dalmaciji, naš sugovornik je istaknuo jedan od najvećih regionalnih graffiti festivala, Graffiti na Gradele koji se više od 10 godina održava na Bolu na Braču.
„Imaju dosta jaku priču. Svake godine dovode brojna imena, ali s obzirom na to da je manje mjesto, manji je i opseg za rad“, ističe.
Graffiti na Gradele, ove godine se održava od 27.- 28. srpnja 2024. u Bolu na Braču. I ovoga puta organizatori su pripremili niz radionica, natjecanja, koncerata i chillanja uz crtanje grafita i more i sunce.