Pojava Hepatitisa A (dječje zarazne žutice) u Samoboru prema priopćenjima u medijima već sada je nepobitno epidemijska pojava prema broju zabilježenih bolesnika. Zaraženih je sigurno više jer jedan bolesnik sa simptomom žutice u dječjoj dobi dolazi na deset zaražene djece bez pojave žutice.
Dječja zarazna žutica srećom je blaga bolest
Dječja zarazna žutica srećom je blaga bolest koja prolazi uz dijetu i mirovanje bez trajnih posljedica. Međutim njezina pojava u epidemijskom obliku znak je lošeg higijensko-sanitarnog stanja naročito po pitanju vodoopskrbe.
Stoga je pojava Hepatitisa A indikator mogućnosti nastanka epidemije drugih crijevnih zaraznih bolesti poput dizenterije, trbušnog tifusa i drugih proljeva kojima je prijenos vodom za ljudsku potrošnju prevladavajući put prijenosa. Prijenos ovih akutnih crijevnih zaraznih bolesti dodirom i hranom je moguć, ali nema epidemijski potencijal kao vodom za piće.
Prosječna i ujedno najčešća inkubacija bolesti Hepatitis A je mjesec dana. Stoga sadašnje analize ispravnosti vode za ljudsku potrošnju kao i kroz protekla dva tjedna nisu bitne za utvrđivanje puta prijenosa virusa Hepatitisa A.
Kroz protekle 34 godine nije bilo nijedne epidemije Hepatitisa A u Cetinskoj krajini
Bitno je znati da je taj virus veoma osjetljiv na klorne preparate koji se koriste za dezinfekciju vode u javnim vodoopskrbnim objektima. Redovita, stalna, neprekidna i dostatna klorinacija jamac je sigurnosti vodoopskrbe.
Ilustracije radi neka posluži primjer iz Cetinske krajine.
Prije 34 godine 1988. godine na sva tri vodocrpilišta u Cetinskoj krajini (Kosinac, Ruda i Šilovka) ugrađeni su automatski plinski klorinatori za dezinfekciju vodovodne vode za ljudsku potrošnju.
Klorinatori su u neprekidnoj funkciji 24 sata dnevno kroz cijelu godinu. Njihovom ugradnjom otklonjena je subjektivna mogućnost propusta u klorinaciji vode. Kroz protekle 34 godine nije bilo nijedne epidemije Hepatitisa A u Cetinskoj krajini koje su se ranije bilježile svako 3-4 godine kao male epidemije, a svakih 7-10 godine velike epidemije sa preko tisuću oboljele djece.
Ovo je jedan svijetli primjer
U isto vrijeme istim načinom riješena je vodoopskrba Vrličkog kraja ugradnjom istog automatskog plinskog klorinatora na vodozahvatu Vukovića vrelo, a zatvoreno je vodocrpilište Česma u samoj Vrlici.
Poslije ovih intervencija u cijelom Cetinskom kraju bilježe se na prste jedne ruke bolesnici od Hepatitisa A i to sve uneseni oblici bolesti iz drugih dijelova bivše države. Ti povremeni unosi virusa Hepatitisa A nikad nisu poprimili naknadnu epidemijsku pojavnost.
Dječja zarazna žutica ispravnom vodoopskrbom eliminirana je iz Cetinskog kraja.
Istovremeno istim načinom suzbijeni su gotovo do iskorjenjenja (eradikacije) bacilarna dizenterija, trbušni tifus, a proljevi su postali rijetkost jednako kao i u drugim higijensko-sanitarno visoko razvijenim područjima.
Ovo je jedan svijetli primjer kako lokalna vlast može pravim mjerama unaprijediti zaštitu svojih žitelja od zaraznih bolesti.