U sklopu manifestacije „I u mom gradu svijetle Vukovar i Škabrnja“ koju Grad Kaštela organizira povodom Dana sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dana sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje, Gradska knjižnica Kaštela u Kulturnom centru u Kaštel Lukšiću organizirala je književno-glazbeno-publicističku večer.
Doba heroja - kako smo branili Hrvatsku, naziv je tribine na kojoj je sudjelovao Zlatan Bašić, državni tajnik Ministarstva hrvatskih branitelja i hrvatski branitelj „s Trpinjske ceste“; Doris Grgurin, hrvatska braniteljica i predsjednica Gradskog vijeća Grada Kaštela, Mate Buljubašić, umirovljeni pukovnik Hrvatske vojske, pjesnik i guslar, organizator natječaja domoljubnog pjesništva i Petar Merčep, hrvatski branitelj i književnik. Cijeli program vodila je ravnateljica Gradske knjižnice Kaštela Renata Dobrić.
Gradska knjižnica Kaštela u sklopu tribine povezala je stariju generaciju – hrvatske branitelje i mlađu generaciju – učenike koji su pjevali domoljubne pjesme u sjećanje na Domovinski rat, Vukovar, Škabrnju, i u sjećanje na sve ono što su hrvatski branitelji proživljavali prije 33 godine, a zbog čije nesebične žrtve svi mi danas živimo u slobodnoj Hrvatskoj.
Tako su u pauzama nastupala djeca iz školskog zbora OŠ Kneza Trpimira i klapa Podvorje.
Istim povodom predstavljen je projekt Gradske knjižnice Kaštela „Vodotoranj grada heroja“ u sklopu kojega su, na inicijativu knjižničara Dječjeg odjela GKK u Kaštel Starome, mlađi korisnici GKK u sklopu kreativnih radionica, u suradnji s učenicima OŠ prof. F. Lukasa napravili maketu vukovarskog vodotornja.
"Pozdravljam vas u ime Ministarstva branitelja, u ime ministra Tome Medveda, mene osobno, i velika mi je čast što sam ovdje s vama. Imao sam 22 godine kada sam krenuo u rat. Bio sam u Vukovaru na Trpinjskoj cesti na kojoj sam dva puta ranjen, a bio sam i u logoru 9 mjeseci. Ne znam kako mi je bilo, nismo imali oružja, nismo se imali s čime braniti. Živi se dan za dan, na razmišlja se o godinama. Znalo se što trebamo napraviti. Sada kada sam sve to prošao, ponosan sam na sve ljude s kojima sam se borio, koji su moj život sačuvali, ja sam se trudio sačuvati njihov. Svima nam je moto bio sačuvati život svog suborca koji je kraj tebe, a on će čuvati moj i tako smo živjeli dan za dan" kazao je Zlatan Bašić.
"Imala sam 28 godina i s radio Zadra gdje sam honorarno radila kao novinar pozvana sam na jedan razgovor nakon kojeg sam odlučila pristupiti Hrvatskoj vojsci. Jako sam se bojala, ali sam bila jako ponosna. Najviše straha imala sam od aviona koji u nadlijetali i još uvijek kada čujem taj reski zvuk nije mi ugodno", kazala je Grgurin.