Posjet banci danas je mnoge iznenadio zbog nejasnih naknada za podizanje gotovine, no čini se da bi toj praksi uskoro mogao doći kraj. Država planira uvesti mjere koje će regulirati ovu praksu, a ministar financija Marko Primorac najavio je promjene koje će omogućiti isplatu plaće i podizanje sredstava s računa bez naknade.
"Bila sam u banci i za podizanje gotovine su mi uzeli nešto sitno, ali uopće ne razumijem zašto," iskreno je rekla Maja iz Zagreba.
"Uvodimo zakonske izmjene koje će osigurati besplatno podizanje plaće i novca s računa. To je novost kojom se trenutno bavimo," izjavio je Primorac.
Kako RTL doznaje, bankama će se odrediti otvaranje osnovnih računa na koje će građani primati plaću i s kojih će moći podizati gotovinu. S tim osnovnim računima neće biti moguće dizati kredite niti ići u minus, ali neće biti nikakvih naknada za vođenje računa. Iz Hrvatske udruge banaka poručuju da još ne znaju detalje novog nacrta zakona, ali ističu da će postupati u skladu s njim.
'Trošak će apsorbirati banke'
Iz Hrvatske udruge banaka (HUB) ističu da će poštovati nove propise i da ih ova promjena ne zabrinjava, no naglašavaju da će banke snositi troškove vezane uz vođenje računa. "Trošak će u cijelosti apsorbirati banke. Postoji određeni trošak za banke. Ako je ministar odlučio izmjenama to promijeniti, jasna je njegova argumentacija i jasno je zašto ide u tom smjeru," izjavila je Tamara Perko, direktorica HUB-a.
Prema podacima HUB-a, oko 2,6 milijuna građana ima otvorene račune u bankama. Podaci HNB-a pokazuju da su ukupni prihodi banaka od naknada za vođenje tekućih i žiro računa u prvoj polovini ove godine iznosili gotovo 50 milijuna eura, dok je ukupan iznos svih naplaćenih naknada i provizija veći od 405 milijuna eura."Prosječna naknada za vođenje računa u Hrvatskoj iznosi 1,84 eura mjesečno. Vođenje računa ima svoje troškove, poput infrastrukture, rada i sigurnosne zaštite," dodala je Perko.
Zoran Balija, financijski stručnjak vjeruje da će banke traćiti nove načine uštede: Sumnjam da prenijet na sebe ovu vrstu prihoda, a banke su drugi izvor prihoda nakon kamata. Vjerojatno će tražiti smanjenje određenih troškova, kako bi nadoknadili gubitak od smanjenja naknada.
Građani su frustrirani stalnim naknadama i smatraju da je vrijeme za promjenu. "Naknada ima bezbroj. Jednom sam pročitao da ih ima na stotine - ne možeš ni muhu potjerati s nosa, a da banka nešto ne naplati. Treba ih staviti na svoje mjesto," komentirao je Ante iz Zagreba.
Međutim, banke još ne otkrivaju kako planiraju nadomjestiti gubitak prihoda od naknada. Iz HNB-a poručuju da su krajem lipnja bankama uputili zahtjev da u roku od šest mjeseci dostave izvještaj o metodologiji kojom utvrđuju naknade, a banke će, kako poručuju iz Udruge, dostaviti tražene izvještaje.