Slovensko kulturno društvo Triglav osnovano je 9. svibnja 1992. godine i otad u kontinuitetu djeluje u Splitu.
Nakon mnogih preseljenja, društvo se konačno smjestilo u prikladne i lijepe prostore na Kmanu. Triglav povezuje Slovence u Splitu, okolici i cijeloj Hrvatskoj, potiče međusobno upoznavanje i druženje te jača i uspostavlja društvene i kulturne veze sa Slovenijom. Društvo pruža razne oblike pomoći, važne informacije, organizira kulturne, znanstvene i stručne sastanke, sudjeluje na forumima, događanjima i drugim oblicima druženja.
Slovenaca u Splitsko-dalmatinskoj županiji ima oko 1.000
Predsjednik udruge je mr. sc. Cveto Šušmelj, a mi smo ih posjetili tijekom jednog večernjeg druženja na Kmanu.
Zanimalo nas je kako su baš upravo u Splitu osnovali svoje društvo.
- U vrijeme raspada bivše države u Hrvatskoj su djelovala dva slovenska društva, i to u Rijeci i Zagrebu, s višedesetljetnom tradicijom. Slovensko društvo „Triglav“ u Splitu je nastalo u posebnim okolnostima razvoja odnosa između Slovenije i Hrvatske, među dvama narodima, koja su duga desetljeća bila navikla živjeti u skupnoj državi, u multinacionalnom sustavu. Već u veljači 1992. počeli su se okupljati Slovenci u Splitu, s namjerom osnivanja slovenskog kulturnog društva, radi očuvanja i njegovanja identiteta Slovenaca u Splitu, očuvanja slovenske samosvijesti i slovenskog jezika, njegovanja slovenskog kulturnog nasljeđa te očuvanja i razvoja već tradicionalno dobrih i prijateljskih odnosa s hrvatskim narodom. Na osnivačkoj skupštini 1992. godine okupilo se 350 Slovenaca, sa željom da zajedničkim snagama ostvare svoja stremljenja, da se uspomena na djetinjstvo i prvu domovinu očuva i prenese na potomstvo. U ratnim godinama, mnogi naši članovi ostali su bez mirovina, zato što nisu imali hrvatsko državljanstvo, pa je naš rad u to vrijeme obuhvaćao i tu socijalnu i humanitarnu komponentu. Ove godine obilježili smo 29 obljetnicu postojanja društva Triglav u Splitu te 25 godišnjicu mješovitog pjevačkog zbora, čipkarske sekcije i slikarske sekcije. Jubilej će se obilježiti u listopadu, koncertom pjevačkog Zbora u Hrvatskom domu te slikarskom i čipkarskom izložbom. U društvu pored navedenog djeluje i planinarska, dramsko-recitatorska sekcija i dječja sekcija „Kekec“, a izdajemo i reviju „Planika“ - kazao nam je Šušmelj na početku druženja.
U Splitsko dalmatinskoj županiji je oko 1.000 pripadnika slovenske nacionalne manjine.
- Radi se već o trećoj generaciji. Prema službenim podacima, od tog broja je deklariranih Slovenaca 2019. godine bilo u Gradu Splitu 272, a u Županiji 446. Napominjemo, da su vrata našeg društva otvorena svim građanima. U Hrvatskoj djeluje 15 slovenskih društava, a na području Dalmacije djeluju u Zadru i Dubrovniku. Sva društva su povezana u Savez slovenskih društava u Republici Hrvatskoj, koji ima sjedište u Rijeci - kazuje nam.
Zadovoljni su tretmanom lokalnih i županijskih vlasti. Dapače..
- Želim istaknuti veoma dobru suradnju s gradskim i županijskim vlastima, gdje shodno Ustavnom Zakonu o pravima nacionalnih manjina, imamo Vijeća slovenske nacionalne manjine na razini Grada Splita i Splitsko-dalmatinske županije. Značajna je i financijska potpora koju gradske i županijske vlasti dodjeljuju nama kao društvu „Triglav“ te financiranje rada Vijeća nacionalnih manjina - priča nam dok promatramo sve što se nalazi u njihovim prostorijama, koje su zaista lijepo uređene.
Važno im je očuvanje slovenske kulture i tradicije.
- Kako je već prethodno istaknuto, djelujemo na kulturnom planu i na očuvanju jezika i tradicije. Financiramo se putem sredstava koja nam temeljem natječaja dodjeljuje Savjet za nacionalne manjine Vlade Repuvlike Hrvatske i Ureda za Slovence v zamejstvu in po svetu i Vlade Republike Slovenije. U svim nastupima u Hrvatskoj, a posebno u Sloveniji i u drugim gradovima Europe ističemo i promičemo ime te kulturne i povijesne znamenitosti Splita. Organiziramo koncerte i gostovanja pjevačkog zbora i izložbe. Ujedno, obilježavamo i slovenske i hrvatske blagdane - govori nam Cveto.
Dogodine slave 30. obljetnicu postojanja.
- Obilježit će se svečanom akademijom u Hrvatskom domu, nastupom pjevačkog zbora te izložbama. Organizirat će se i slovensko vijeće s narodnom muzikom iz Slovenije - kazao nam je Šušmelj.
Unutar Društva imaju brojne sekcije
Druženje u prostorijama SKD Triglav smo nastavili s gospođom Verom Hrgom, članicom Izvršnog odbora Društva. Ona je zadužena za kulturni plan i djelovanja Slovenaca na području Splita i Dalmacije.
- Zbog geografske i povijesne povezanosti naših dvaju domovina naši su običaji vrlo slični. Obilježavanjem običaja naše dežele Slovenije, odakle potječemo i sredine u kojoj smo se sada usidrili ispreplićemo međusobne kulture, tradicije, emocije i sjećanja - priča nam gospođa Vera.
Ispričala nam je detalje o njihovom središnjem kulturnom događaju.
- Naš središnji kulturni događaj je svake godine obilježavanje slovenskog državnog praznika 8.veljače, praznika kojim se prisjećamo velikog slovenskog pjesnika Franca Prešerena. Tada nam na kazališnoj, glazbenoj sceni tog dana u Splitu gostuju brojni priznati umjetnici, glazbenici, glumci, folklorne skupine i kazališne kuće iz Slovenije. Za društvo je vrlo značajan i poseban događaj izdavanje prve knjige – knjige poezije naše članice, koju ćemo predstaviti uoči Dana državnosti Republike Slovenije, 24. lipnja - rekla nam je.
Navela nam je neke aktivnosti kojima se još bave.
- U sklopu dopunske nastave slovenskog jezika skupine A1 i A2 formirana je dječja skupina Kekci, koja u društvo unosi dječji smijeh, radost i ulijeva nadu da će i naš naraštaj njegovati i čuvati ljubav prema kulturi, jeziku i ljepoti domovine predaka. Časopis Planika donosi pregled naših događanja i aktivnosti u posljednjih nekoliko mjeseci, najavljuje planirane događaje, kao i vijesti i zanimljivosti s kulturne scene, sporta i ljepota Slovenije. Svaki broj je sada dostupan za čitanje i u PDF formatu na našoj web stranici - govori nam.
Vrijednost Društva je i pjevački zbor, ali i skupina koja se bavi pletenjem, ili klekljanjem, kako kažu u Sloveniji.
- Već 25 godina objedinjuje ljubav i radost pjevanja, a povezuju nas lijepi trenuci druženja i prijateljstva. Raznoliki repertoar uključuje slovenske narodne, umjetničke i duhovne skladbe, evergreene i popularne dalmatinske pjesme koje se s oduševljenjem slušaju u rodnoj Sloveniji. Članice klekljarske skupine s ponosom nastavljaju i njeguju bogatu tradiciju izrade cijenjene pletene čipke i time povezuju tradiciju splitske i idrijsko-slovenske čipke. Također, imamo slikarsku te planinarsku sekciju, koja je osnovana prije nekoliko godina - zaključila je Hrga.