Kako pronaći pravi put nakon srednje škole? Ovo pitanje muči mnoge maturante koji se suočavaju s izazovom odabira fakulteta, što često predstavlja jednu od najvažnijih odluka u životu kada je obrazovanje u pitanju.
U tom ključnom trenutku života, prioriteti se razlikuju – neki traže financijsku sigurnost, drugi slijede svoje strasti, dok treći prate trendove na tržištu rada. S ciljem da pomognu vršnjacima u ovom izazovnom procesu, učenici iz Omiša pokrenuli su podcast U centru pažnje, u kojem raspravljaju o važnim temama, razmjenjuju iskustva i pružaju korisne savjete za sve koji su pred ovim velikim životnim odabirom.
Među stotinama različitih smjerova i desecima fakulteta koji se nude u Hrvatskoj kako odabrati onaj pravi? Upravo o ovoj temi, ali i samom podcastu koji je u kratkom roku postao pravi hit, razgovarali smo s njegovim osnivačima - Ivanom Perišićem Marušićem, Nikolom Petrovićem i Jakovom Sovuljem, učenicima trećeg razreda srednje škole 'Jure Kaštelan' iz Omiša.
„Ideja za pokretanjem podcasta 'U centru pažnje' se dogodila spontano. Kako smo sad već treći razred, dosta smo pričali o upisima na fakultet te razgovarali o vlastitim interesima. Prvotna ideja nam je bila da u školu uvedemo stručno usmjeravanje na način da ugostimo sveučilišne profesore i studente koji bi maturantima držali predavanja. Međutim, shvatili smo da bi to bilo teško izvedivo, a i pitanje je kakav bi bio interes maturanata.
„Željeli smo da podcast bude svima uvijek i lako dostupan“
Baš zato smo osmislili podcast kako bi bio svima uvijek i lako dostupan. Naš primarni cilj zbog kojeg smo pokrenuli podcast je dati širu i jasniju sliku određenog fakulteta kako bi pomogli maturantima u odabiru“, govori nam Ivano na početku o samoj ideji.
Iako to nisu očekivali, njihov podcast u vrlo kratkom roku je privukao široku publiku, o čemu svjedoči i analitika na YouTubeu.
„Moram priznati da smo s prvim snimanjem išli u 'slijepo' tako da s prvim odrađenim podcastom nismo bili baš zadovoljni. Nakon toga samo s profesorom psihologije Ljubomirom Prvanom krenuli u intenzivnije pripreme, pa je već drugo snimanje, editiranje i puštanje videa vani polučilo izvrsne rezultate. Bili smo zadovoljni s odrađenim.
Osim You tube kanala, otvorili smo i TikTok te Instagram profil kako bi privukli širu publiku kao i sami broj pregleda. Ovo se pokazalo kao odličan potez jer nam je prvi video imao 26.000 pregleda“, dodaje Nikola.
View this post on Instagram
Prije pokretanja podcasta, proveli su anketu među učenicima trećeg i četvrtog razreda Opće gimnazije, Elektrotehničke i Turističke škole.
„Cilj nam je bio saznati koliko njih zna koji fakultet želi upisati. Anketu smo proveli među 70 učenika, a rezultati su bili dosta negativni. To nas je još više potaklo da tražimo rješenja koja bi im pomogla u odluci“, objašnjava Ivano.
Nikola dodaje kako su posebno zanimljivi rezultati učenika Elektrotehničke škole.
„Za nas su ti rezultati zaista bili suprotno očekivanom. s obzirom na to da je riječ o strukovnoj školi, mislili smo da u tom smjeru žele nastaviti i dalje. No, rezultati su pokazali da nije baš tako“, opisuje Nikola.
Zanimalo nas je kako se ovaj trojac priprema prije samog snimanja.
„Pa zapravo sama priprema sada već nije zahtjevna budući da smo prije snimanja prvog podcasta sastavili okvirna pitanja kojih se držimo tijekom svakog snimanja. Najveći posao je onaj nakon odrađenog snimanja kada se materijali trebaju urediti“, pojašnjava Jakov navodeći da svaki od njih ima svoju jasnu ulogu u ovom projektu.
„Jakov je zadužen za društvene mreže. Ivano i ja montiramo videa, no naravno da se za sve što plasiramo vani zajedno konzultiramo, razmjenjujemo ideje i mišljenja kako bi zajednički došli do najbolje odluke“, kazuje nam Nikola.
Podcast na koji su posebno ponosni
Jedan od projekata na koji su iznimno ponosni je nedavno gostovanje na splitskom Prirodoslovno-matematičkom fakultetu.
„Snimanje je trajalo čak osam sati, tijekom kojih smo razgovarali sa šest profesora i sa šest parova studenata različitih studija – Matematike, Politehnike, Kemije, Biologije, Molekularne biologije i Informatike. Uz to, razgovarali smo i s prodekanom fakulteta. Prvi video objavljen na našem kanalu ostvario je sjajne rezultate već u prvih 24 sata i vjerujemo kako će i ostali sadržaji naići na jednako dobar odaziv“, s ponosom je istaknuo Ivano.
Dodaje kako uspjeh ipak ne mjere samo brojkama.
„Ako pomognemo barem jednom studentu u odabiru fakulteta, mi smo svoje odradili“, navodi.
Njihovi trenutačni planovi uključuju obuhvaćanje što više različitih studija, no sve ovisi o prilikama koje će se otvoriti.
„Konkretno na PMF nas je pozvala profesorica Snježana Braić, koja nas je uputila i pomogla nam s nekim drugim studijima. Cilj nam je obraditi sve, a zatim bi se prebacili na neke druge teme vezane uz studentski život“, otkrio je Nikola.
Kako je podcast pomogao samim osnivačima projekta?
A je li njihov vlastiti podcast utjecao na njih same pri odabiru fakulteta? Nikolina želja je bila upisati studij Psihologije, no nakon jednog od podcasta, njegova se perspektiva potpuno promijenila.
„Već neki duži period cilj mi je bio upisati Psihologiju i raditi kao psihoterapeut. Međutim, nakon prvog podcasta i razgovora s profesorom psihologije koji je objasnio kakva je procedura da bi postao psihoterapeut, moja ideja je pala u vodu. Imao sam sliku o fakultetu koja uopće nije bila realna. Osobno mogu reći da mi je podcast pomogao u odabiru jer mi je sada jasnije što se od određenog fakulteta očekuje i kakve prilike nudi. Trenutačno mi je cilj upisati Fizioterapiju ili Marketing na Ekonomiji, ali tko zna....“, govori nam Nikola.
Ivano želi postati budući Ekonomist zato se veseli podcastu kojeg namjeravaju snimiti i na spomenutom fakultetu.
„Najviše me vuče smjer Financije ili Marketing. U tome se baš vidim, iako sam se prije nekih pola godine vidio u Pravu, ali želje su se promijenile. Nadam se da će naš podcast pomoći nama samima, ali i drugima koji su možda još uvijek neodlučni“, smatra Ivano.
Jakov, za razliku od svojih kolega, svoju budućnost vidi u prirodnim znanostima.
„Imao sam više opcija, Psihologija, Molekularna Biologija i slično. Međutim, nakon odrađenog podcasta na PMF-u, otvorila mi se opcija upisa Matematike. Mogu reći da sam sada i u školi puno motiviraniji na satu matematike“, navodi Jakov.
Razmišljanja o odabiru studija, često sa sobom donose brojne nedoumice i strahove. Kako će fakultet utjecati na društveni život? Hoće li donijeti željenu financijsku stabilnost? Koje su vještine potrebne za određeni studij? Ova pitanja, kao i mnoge druge dvojbe, često fokusu su ovog inovativnog podcasta u kojem Ivano, Nikola i Jakov donose izravne odgovore od profesora i studenata različitih studijskih programa.
„Kad razgovaramo sa studentima i profesorima, cilj nam je postaviti pitanja koja najviše zanimaju srednjoškolce. Profesore pitamo koje vještine i znanja su potrebna za upis određenog studija, kakve poslovne prilike nudi, i slično. Studente, pak, pitamo kako uspijevaju balansirati između fakultetskih obaveza i društvenog života. Tako dajemo jasnu sliku što se može očekivati od pojedinog studija“, pojašnjava Ivano.
Osim konkretnih informacija, podcast nudi i inspirativne savjete koji pomažu maturantima u donošenju odluka.
View this post on Instagram
Čime se voditi pri upisu na fakultet?
„Maturanti se pri upisima na fakultete susreću s različitim strahovima, boje se da će izgubiti društveni život, brinu kako će odabir nekog fakulteta utjecati na njihovu financijsku stabilnost i slično. Na podcastu smo čuli jedan zanimljiv savjet za kojeg smatramo da se pri odluci time trebaju voditi, a to je slijediti svoje srce.
Ako nešto volimo i želimo, to trebamo i upisati“, smatra Nikola, a s njim se slažu i njegovi kolege.
„Ne kažu bezveze 'Radi ono što voliš i nećeš raditi nijedan dan u životu'. Mislim da se trebamo voditi srcem i ne bojati se za društveni život. Na fakultetu ćete upoznati mnogo novih poznanstava i ljudi s kojima dijelite iste interese. Ovo je zaista vrijedan savjet studenta PMF-a Ivana Mršića kojeg ovim putem pune pozdravljamo“, poručuje Ivano.
„Kada smo za mišljenje upitali profesora psihologije, rekao nam je da jedino ono što volite možete i završiti. Od svih smo dobili savjete da trebamo pratiti svoje želje i srce“, dodaje Jakov.
Naši sugovornici navode kako svaki gost na podcastu donosi svoju priču, ali neke od njih posebno se ističu svojom autentičnošću i životnošću.
„Najzanimljivije mi je bilo pričati sa studentima Informatike, tako je student Šimun na vrlo duhovit način predstavio svoj studij, ali opet na realan način“, prisjeća se Ivano.
Za Nikolu i Jakova posebno dojmljivo bilo je iskustvo razgovora sa studentima matematike.
„Njihov način komunikacije i razmišljanje nas je oduševilo. Objasnili su nam kako su znanja i vještine stečene na fakultetu primijenili u svakodnevnom životu“, govore nam.
Školske kolege, kao i nastavnici te ravnateljica ovom složnom trojcu pruža ogromnu podršku i to im je, kako tvrde, najveći vjetar u leđa.
„Od profesora, prijatelja, obitelji, podrška je na maksimumu. Videa se naše šeraju preko prijatelja i po ostalim školama. Ravnateljica i razrednica su izuzetno susretljivi, kao i profesori. Podržali su nas od same ideje i pomogli u realizaciji Tako da, neizmjerno smo im zahvalni“, poručuje Nikola.
Složni i inspirativni trojac
A ravnateljica za ove dečke ima samo riječi hvale.
„Ponosni smo što su u našoj školi To su divni i inteligentni učenici s usađenim pravim životnim vrijednostima. Ja ću im pomoći koliko mogu da rastu i razvijaju se“, rekla nam je ravnateljica SSS 'Jure Kaštelan“, Tereza Srdelić.
Stvaranje podcasta nije bio nimalo lak zadatak, ali trojac koji stoji iza ovog projekta dokazuje da su entuzijazam i predanost ključ uspjeha.
„Opremu smo sami financirali, a škola nam je pomogla s laptopom. Od ideje do snimanja prvog podcasta prošlo je samo tjedan dana. Trebali smo naučiti kako upravljati opremom, a zatim smo se suočili s montažom i plasiranjem videa. Ne žalimo ni sekunde utrošenog novca i vremena“, kaže Nikola.
Ivano priznaje da je u početku bilo treme prije snimanja, dok Nikola djeluje kao rođen za kamere.
„Nikola nas uči kako se opustiti i osloboditi pritiska pred kamerama. Svakim novim snimanjem sve smo bolji“, ističu Ivano i Jakov.
Nikola, s druge strane, otkriva da tremu nikad nije osjećao.
„Još od malih nogu sve mi ovo dolazi prirodno. Zamislim da kamere nema i sve ide lako“, objašnjava Nikola.
Ovaj mladi tim ima i šire ambicije.
„Voljeli bismo potaknuti mlađe generacije da se okušaju u ovome. Svakako bismo ih usmjerili i pomogli im, a nadamo se da će se naš podcast nastaviti i nakon nas“, zaključuju Ivano, Nikola i Jakov za kraj našeg razgovora.
A ako ste i vi u nedoumici koji fakultet odabrati, sigurni smo da ćete neke odgovore koji vas muče, pronaći u nastavku. Nove epizode podcasta 'U centru pažnje" izlaze jednom tjedno. ostanite u toku.