Tehnologija iz dana u dan napreduje. Pametni mobiteli smo što nisu postali pametniji od nekih vlasnika, ako je suditi prema prizorima koje svakodnevno viđamo. Izlazak na "kavu" s prijateljima često se pretvara u tipkanje po mobitela uz istovremeno zanemarivanje društva s kojim se nalazimo. Niti unutar obiteljskog doma često nije bolje, kada će pojedini članovi obitelji zbog mobilnog uređaja potpuno zaboraviti prisutnost ikoga u obitelji.
Pametni mobiteli su donijeli moderne kamere, jedan trend se jako proširio društvenim mrežama. Radi se o selfiju, nekome iritantnoj, a nekome svakodnevnoj pojavi. Facebook i osobito Instagram puno su selfija koji nas uvjeravaju u nečiju savršenost trenutka.
Psiholozi su svoje rekli o selfiju; nikako nije zdrav za razvoj ličnosti, osobito mlade osobe. Upozorenjima psihologa pridružila su se on spašavateljskih službi! Iz mjeseca u mjesec na globalnoj razini bilježi se porast broja nesretnih autora selfija koji su ozlijeđeni ili čak izgubili život za vrijeme snimanja "atraktivnog" selfija. Trend nije zaobišao ni Hrvatsku!
Snimiti se na kakvog opasnoj lokaciji postalo je pitanje pravog prestiža, no autori takvih uradaka očito ne razmišljaju dovoljno o vlastitoj sigurnosti. Primjerice, u Rijeci su se dva mladića u dobi od 19 i 20 godina fotografirali na vrhu kontejnera na terminalu kako bi se mogli pohvaliti na svojim društvenim profilima. No, strujni udar od 25 tisuća volti jednog je mladića teško ozlijedio, dok je drugi mladić poginuo na licu mjesta.
Sudeći po fotografiji snimljenoj danas u Splitu, ovaj trend nije zaobišao ni Split. Jedna je posjetiteljica zvonika Sv. Duje stala na sam rub zvonika, ne obazirući se na visinu, da bi napravila "dobru" fotografiju.
Nadamo se da ovaj tekst neće nikoga motivirati da napravi isto, već obrnuto, dati do znanja da se lijepe fotografije mogu napraviti bez ikakvog riskiranja vlastite sigurnosti.
Primjer od prošlog proljeća: