Šef Hrvatske obrtničke komore (HOK) Dalibor Kratohvil komentirao je za N1 poskupljenja nakon nove godine. Kratohvil se osvrnuo na iščekivanje današnjeg dana koji je vlada ranije navela kao krajnji rok da se cijene vrate na staro ili će u suprotnom uslijediti oštre sankcije.
"Bilo je neizvjesno, nismo znali što nas točno čeka. Dočekali smo to da su premijer i vlada dobili egzaktne podatke inspekcijskog nadzora koji je utvrdio određene prekršaje te su odlučili ne ići nekim rigoroznim mjerama prema gospodarstvu u RH", rekao je predsjednik HOK-a za N1.
"Postoje sankcije za neopravdana poskupljenja"
Odgovarajući na pitanje je li vlada ustuknula, Kratohvil odgovara da nije stekao takav dojam. "Dali su još prostora i vremena svima koji nisu vratili cijene na 31.12.2022. godine. Oni koji to neće učiniti, u slučaju inspekcije morat će dokazati da imaju opravdano poskupljenje svojih proizvoda i usluga.
Na tom tragu je i sam premijer izjavio da će biti više inspektora na terenu i utvrđivanja nepravilnosti. Obrtnici od početka ističu da nema kolektivne odgovornosti. Znamo imena i prezimena, znamo koliko su pojedinci enormno povećali cijenu proizvoda i usluga te da po Zakonu o zaštiti potrošača moraju i odgovarati", poručio je.
Upitan znači li to da ne spore kazne i do 26.000 eura za neopravdano podizanje cijena, Kratohvil je odgovorio da je zakon propisao kazna za takve prekršaje.
"Već sam puno puta izjavio – ako je i došlo do povećanja cijena proizvoda i usluga naših obrtnika, oni za to imaju opravdane razloge. Ako govorimo o poskupljenjima od 40, 50 ili 80 posto, ja se prvi neću složiti s tim kao potrošač jer sam uz to što sam obrtnik i potrošač. Za to postoje i predviđene sankcije. Vjerujem da država to može dokazati", kazao je.
70 posto vratilo cijene na staro nakon poruke vlade: "Postoji strah"
Kratohvil je komentirao podatke da je jedna trećina podigla cijene, od čega je onda 70 posto njih vratilo cijene na staro poslije poruka vlade.
"Vjerujem da je veliki broj onih koji su se našli pod nadzorom inspektorata i da su se samim usmenim obraćanjem inspektora preplašili ili su osjetili da mogu biti kažnjeni zbog svog neznanja ili namjernog podizanja cijena.
Vjerojatno postoji određeni strah. Cijene određenih proizvoda trebale su rasti jer za to postoje opravdani razlozi ulaznih troškova", rekao je pa kao primjer naveo slučaj obrtnika kojem je cijena plina 2021. u siječnju iznosila 1950 kuna, a jučer mu je došao račun za istu količinu plina u iznosu od 11.750 kuna.
"Kako će taj obrtnik, ako ne korigira svoje poslovanje, platiti račun koji je za 1000 i više posto skuplji? Moramo biti svjesni situacije u kojoj smo se našli", poručuje šef HOK-a. On smatra da je svako poskupljenje veće od 20 posto trenutno previše s obzirom na to kakva je situacija u kojoj se nalazimo.
"Konačni sud svega trebaju dati kupci koji će reći 'oprosti ti si skup, idem kod konkurencije koja nije digla cijenu'", rekao je Kratohvil za N1.