Gost Dnevnika HTV-a bio je prof. dr. sc. Ivica Lukšić, ravnatelj KB-a Dubrava. Vrijeme pandemije je iza nas. KB Dubrava tada je bila COVID bolnica, od 2020. pa do danas kroz nju je prošlo više od 9000 COVID bolesnika.
- To su uglavnom bili teži bolesnici, bio je to jedan veliki broj bolesnika i jedno veliko izazovno vrijeme, rekao je Lukšić.
Kaže da su iz ove dvije pandemijske godine naučili mnogo u stručnom pogledu, ali i u ljudskom.
- Počeli smo zbrinjavati bolesnike, a bolest je bila nova, o kojoj nismo znali puno, u vrlo teškim i posebnim trenucima. Zaustavili smo se svi u svojim redovnim djelatnostima i počeli liječiti jednu bolest, odnosno bolesnika od jedne bolesti, kazao je.
Tvrdi da je taj period potaknuo da se vidi što mogu napraviti i da si međusobno pomažu.
Primjer je suradnja kirurga i Zavoda za rehabilitaciju. Rekao bih da je na ovoj razini veća nego što je bila prije jer smo se u COVID-u svi zajedno borili i hrvali s istim problemom, dodao je Lukšić.
Rekao je da se osjeća veći priljev pacijenata kroz hitnu službu u posljednja dva do tri mjeseca.
- Kako su počele redukcije u zagrebačkim bolnicama, imali smo prosječno oko 180 bolesnika u hitnoj službi. Sada je taj broj oko 220, osjećamo veći priljev.
Veći je i priljev onkoloških bolesnika nakon što su prestali biti COVID bolnica.
- To su često onkološki bolesnici koji se javljaju s naprednijim oblikom bolesti, kazao je.
Poručio je da bi važnu ulogu u povećavanju svijesti o raku debeloga crijeva osim struke trebali imati i mediji.
- Mi u KB-u Dubrava imamo dobar program u prevenciji raka dojke. Možda treba aktivniji ciljani pristup građanima koji imaju probavne smetnje da se jave ranije na preventivni pregled, poručio je Lukšić.
Kaže da su medicinske sestre i tehničari bili najviše uz bolesnike tijekom pandemije i da su podnijeli najveći teret.
- Sigurno je da treba naći načina da se riješi njihov status i učiniti sve da ih se zadrži u sustavu javnog zdravstva, jer bez kvalitetne njege bilo koje liječenje nije potpuno, zaključio je.