Planinarsko društvo „Cincar“ Livno osnovano je 23. travnja 1929. godine kao podružnica Hrvatskog planinarskog društva iz Zagreba. Osnivači su bili Matko Kaić i prof. Rajko Radović, a prvi predsjednik bio je Zvonimir Lopata.
Za razvoj planinarstva u Livnu itekako je zaslužna splitska podružnica HPD „Mosor“, koja je uredila i otvorila 22. studenoga 1936. godine planinarsko sklonište na Krug planini (1480 m) podno Cincara, u zgradi stočarske stanice kod Begova vrela (Begovača). Zgrada je sagrađena 1930. godine, a bila je vlasništvo Banske uprave. Planinari su je dobili zaslugom upravitelja stanice inž. Mahe Baljića. Bila je to zidanica u kojoj su planinari imali blagovaonicu, kuhinju i spavaonicu. U II. svjetskom ratu je potpuno uništena, a tada i Društvo prestaje s radom.
Društvo je obnovljeno 15. svibnja 1982. godine, a prestalo s radom početkom Domovinskog rata. Ponovno je obnovljeno 21. ožujka 1988. godine i od tada bilježi rezultate kako u organiziranim i realiziranim pohodima tako i u sve većem broju članova Društva. Spomenimo samo organiziranje dvodnevnog nezaboravnog druženja na Dan planinara Herceg Bosne u Podgradini kod Livna u kolovozu 2001. godine. Najveći uspjeh Društva je izgradnja planinarskog doma na Kruzima (1265 m) na lokalitetu Kamenica.
Tko im se god pridruži, neće požaliti
Na čelu društva danas se nalazi Jelena Bobetić, koja sa svojim planinarkama gradi lijepu priču. Naime, prema uzoru na neka druga društva, Cincari organiziraju event "100 žena na Kamešnici 2022.". Cilj im je promoviranje planinarenja i boravka u prirodi. Za ovu pustolovinu vam trebaju samo udobne gojzerice ili tenisice, malo dobre volje, nešto vode i hrane i puno dobrog raspoloženja.
Mi smo uoči samog događaja porazgovarali s Jelenom, koja nam je otkrila sve pojedinosti ovog hvalevrijednog događaja.
- Do ideje o pohodu 100 žena na Kamešnicu došlo je sasvim slučajno u razgovoru nekoliko članica Gorske službe spašavanja Hercegbosanske županije, a po uzoru na druga planinarska društva koja također imaju takve ili slične uspone, npr. 100 žena na Triglavu, 100 žena na Mosoru, 100 žena u planini itd. Cilj ovog događaja je promoviranje prirodnih ljepota livanjskog kraja, planinarenja i boravka u prirodi koje blagotvorno djeluju na zdravlje, ali i afirmacija žena u planinarstvu. Prezadovoljni smo dosadašnjim izdanjima jer je odaziv uvijek bio velik, a svake smo godine imali i neke lijepe i zanimljive priče – sudjelovanje trudnica, žena koje su pobijedile rak, najmlađu sudionicu koja je tada imala samo tri mjeseca i velikih 350 sudionika na posljednjem usponu održanom 2019. godine - kazala nam je na početku razgovora.
Najveća novost je što je proteklih godina ovaj događaj bio u organizaciji članica Gorske službe spašavanja Hercegbosanske županije, a sada ga organizira Planinarsko društvo „Cincar“ Livno.
- Budući da smo promijenili vodstvo Društva i u potpunosti ga aktivirali, zaključili smo da je organizacija ovakvog događaja zadaća planinarskog društva, a GSS treba biti tu u ulozi osiguranja. Trenutno smo u završnoj fazi priprema. I ove smo godine organizirali besplatan prijevoz autobusima iz Livna do Podgradine te natrag, kavu, čaj i ručak na Pešinom vrilu koje će pripremiti naši vrijedni članovi te majice zanimljivog dizajna koje su postale prepoznatljivo obilježje ovog događaja - govori nam Jelena.
"Prije izborne skupštine koju smo održali u srpnju prošle godine Društvo je brojilo 46 članova, danas ih ima 163, a od toga je 65 žena"
U usponu mogu sudjelovati - svi.
- Budući da je ovo izlet kojim želimo potaknuti građane da se priključe planinarskom društvu te da više vremena provode u prirodi, svi mogu sudjelovati i svi su dobrodošli. Nije potrebno planinarsko iskustvo jer će duž cijele staze biti vodiči i članovi GSS-a koje će paziti na sigurnost svih sudionika - kazuje Jelena.
Cijela lokalna zajednica prepoznala je ovaj događaj kao nešto pozitivno.
- Uvijek imamo potporu Grada Livna i našeg gradonačelnika, gospodina Darka Čondrića koji je ujedno i naš dugogodišnji član. Osim Grada Livna i spomenute Gorske službe spašavanja Hercegbosanske županije, imamo potporu medicinskog osoblja, policije i pokrovitelja. Svima ovim putem želim zahvaliti jer se bez njih ovaj događaj ne bi mogao održati - zadovoljno će nam.
Otkad je stupila na dužnost, aktivno radi na povećanju broja članova, pogotovo žena.
- Prije izborne skupštine koju smo održali u srpnju prošle godine Društvo je brojilo 46 članova, danas ih ima 163, a od toga je 65 žena. Iz ovog se podatka može zaključiti da je sve više žena koje se bave planinarstvom, a velikim dijelom je i ovaj događaj zaslužan za to jer ih se puno zaljubilo u planinarenje baš na njemu - ponosna je Jelena.
Svjedoci smo da je planinarenje u posljednje vrijeme postalo popularno i da sve više ljudi boravi u prirodi. Jelena je upozorila na neke stvari.
- To sa sobom donosi i negativne stvari poput devastacije planinarskih skloništa, ostavljanja smeća, uznemiravanja i ubijanja životinja te prekomjernog branja biljaka. Ljudsko djelovanje moramo pretvoriti u pozitivno – aktivno sudjelovati u radu planinarskih društava, u njih ulagati; obnoviti i izgraditi planinarske putove, skloništa i domove. Smatramo da je važna edukacija članova Društva, ali i cijele zajednice kako bismo naučili cijeniti ono što nam je priroda dala - apelira.
"Za ovu pustolovinu vam trebaju samo udobne gojzerice ili tenisice, malo dobre volje, nešto vode i hrane i puno dobrog raspoloženja"
U uvodu smo napisali vezu između HPD-a Mosor i PD-a Cincar.
- Od samih smo početaka vezani za HPD „Mosor“ iz Splita koji je jedan od najzaslužnijih za razvoj planinarstva u Livnu. 1936. godine u podnožju Cincara, kod Begova vrela, u zgradi stočarske stanice, HPD „Mosor“ Split uredio je planinarsko sklonište. U toj zidanici planinari su dobili sobu, kuhinju i spavaonicu. U ožujku ove godine sudjelovali smo na događaju 100 žena na Mosoru sa 16 članova Društva pa ovom prilikom pozivamo sve vaše članice i članove da dođu na Kamešnicu - poziva Jelena.
Za nju je Mosor jedinstven.
- Mosor je prekrasna i surova planina kojoj se uvijek rado vraćamo. Bilo je lijepo uživati u dalmatinskom suncu i pogledu na more i otoke s mosorskog grebena nakon mjeseci snijega i niskih temperatura na našim planinama - rekla nam je.
Na kraju je svim ženama uputila poziv.
- Drage naše mame, sestre, bake, prijateljice, ali i ostali zaljubljenici u prirodu i planine, nakon dvije godine pauze, pozivamo vas na peti po redu događaj „100 žena na Kamešnici“. Za ovu pustolovinu vam trebaju samo udobne gojzerice ili tenisice, malo dobre volje, nešto vode i hrane i puno dobrog raspoloženja. Pridružite nam se 15. svibnja i budite i vi dio ove pustolovine te priuštite svome tijelu i duhu odmor koji zaslužuju - zaključila je Jelena.
Okvirni dinamički plan izleta:
7:30 – polazak ispred sportske dvorane Dalibor Perković Dali (besplatan prijevoz Livno – Podgradina – Livno autoprijevoznikom Livno-Bus)
8:15 – polazak na uspon iz sela Podgradina do Pešinog vrila
10:15 – dolazak na planinarsku kuću Pešino vrilo 1.400 mn/v (marenda i odmor)
11:00 – polazak prema vrhu Konj (1.856 mn/v) (za sudionice koje žele)
14:00 – besplatan ručak za sve sudionike pohoda
17:00 – povratak prema Podgradini