Vlasniku broda Pacific, dugog 45 metara, koji je prošle subote potonuo u luci Krilo Jesenice, stigle su četiri ponude za njegovo vađenje, a posao bi trebao biti obavljen u idućih nekoliko dana. Informaciju je potvrdila Županijska Lučka uprava Split, koja koordinira daljnje korake sanacije.
Prema riječima Domagoja Maroevića, ravnatelja Županijske Lučke uprave Split, proces je složen zbog specifičnosti situacije:
„Splitska Lučka kapetanija izdala je nalog vlasniku potonulog broda da organizira njegovo vađenje. On je promptno poduzeo sve potrebne aktivnosti kako bi proces započeo. Trenutačno su na stolu četiri konkretne ponude od različitih izvođača, a vlasnik će u narednih nekoliko dana odlučiti kome će povjeriti zahtjevnu operaciju vađenja broda. Važno je napomenuti da brod leži na dubini od 15 metara, što samo po sebi predstavlja izazov, ali dodatnu otegotnu okolnost čini i činjenica da se nalazi ispod niza drugih plovila. Sve to zahtijeva preciznost i posebnu logističku pripremu kako bi se izbjegle dodatne štete ili opasnosti. Vlasnik broda također snosi sve troškove ove operacije, zbog čega ima ovlasti odabrati najpovoljnijeg ponuđača. Očekujemo da će radovi započeti vrlo brzo, jer su vremenski uvjeti sada povoljni, a prioritet je i zaštita morskog okoliša. Uz to, sanacija onečišćenja koje je uzrokovalo potonuće već je u tijeku i provodi se u suradnji s nadležnim službama. Cilj je što prije vratiti luku u normalno stanje, jer je riječ o važnom privezištu koje ima ključnu ulogu u lokalnom turizmu", kazao je za Dalmaciju Danas.
Brod Pacific potonuo je prošle subote na dubinu od 15 metara, a incident se dogodio u luci Krilo Jesenice, koja je petnaestak kilometara istočno od Splita. Ovo privezište jedno je od najvažnijih na Jadranu, jer u njemu boravi oko 120 manjih kruzera koji tijekom turističke sezone prevoze goste na krstarenja i izlete. Potonuće je izazvalo zabrinutost među lokalnim vlasnicima brodova, budući da luka ima ograničen prostor za manevriranje, a svaki prekid rada utječe na njihove poslovne aktivnosti.
Zahtjevni uvjeti u luci i dubina na kojoj se nalazi potonuli brod dodatno kompliciraju operaciju vađenja, ali iz Lučke uprave poručuju kako su sve mjere poduzete da bi proces bio siguran i učinkovit. "Važno je istaknuti da je suradnja svih uključenih strana ključna, jer je ovo situacija koja zahtijeva brz i koordiniran odgovor," dodao je Maroević.
Sanacija onečišćenja koje je uslijedilo nakon potonuća broda već traje, a lokalne vlasti čine sve kako bi osigurale da okoliš ne pretrpi ozbiljnije posljedice.