Najpopularnija sporedna stvar na svijetu vrlo je aktualna ovih dana. Oni upućeniji znat će o čemu govorim (bliži se subota, 21. svibnja). Oni manje upućeni će možda googlati. I to se cijeni, trud se cijeni. Ali u ovom tekstu retke neće puniti ni Hajduk ni Rijeka, već Delmati i Rimljani.
Kakve veze imaju rimski osvajači i ratari, stočari s nogometom? Velike i jako bitne. Naime, u Gardunu, životopisnom naselju na brdašcu iznad Cetine i Trilja pronađen je nadgrobni spomenik takozvana stela s reljefom mladića koji drži nogometnu loptu. Pronađena stela datira iz prvoga na drugo stoljeće i na njoj je reljef dječaka Gaja Liberija koji potvrđuje kako su se Delmati voljeli zabavljati igrajući nogomet, igru koju su rimski legionari od njih objeručke prihvatili.
Kako bi popularizirali ovaj kraj i ovo otkriće dignuli u visine jer ono to i zaslužuje (dokaz tome je da je i FIFA potvrdila da se nogomet prvi put zaigrao u Cetinskoj krajini), a ujedno ukazali na podrijetlo nogometa, učenici OŠ Trilj pokrenuli su projekt „Čuvari baštine“ još prije pet godina. Cilj projekta je ukazati na vrijednost njegovanja tradicije i baštine područja u kojem žive.
Suradnja sa trećašima iz OŠ Pujanki
Potaknuti prošlogodišnjim fantastičnim iskustvom i sudjelovanjem u programu CI SDŽ-e ''Čuvari baštine, učenici 3.a OŠ Trilj odlučili su i ove godine predstaviti svoj projekt očuvanja nematerijalne kulturne baštine svoga kraja. Ovoga puta s učenicima iz OŠ Pujanki iz Splita.
- Na početku školske godine dogovorili smo suradnju s OŠ Trilj i tokom školske godine smo se vrijedno pripremali izrađujući rekvizite, krojili smo i šili toge, učili praviti frizure koje su u to doba nosile Rimljanke. Imali smo i virtualni susret u Triljskom muzeju gdje smo vidjeli i taj nadgrobni spomenik od kojega je zapravo sve i počelo – objasnile su učiteljice iz OŠ Pujanki, Josipa Kožul, učiteljica 3.a razreda, Asja Cecić učiteljica 3. b razreda i školska knjižničarka Marija Čelan-Mijić.
Cilj projekta učenika 3.a razreda iz OŠ Trilj je potpomoći rad postojećih udruga, upoznati učenike drugih škola i širu javnost o ovim zanimljivim činjenicama te privući turiste i ljubitelje povijesnih lokaliteta u triljski kraj.
- Kako bi ovaj projekt bio što kvalitetniji uspostavili smo suradnju s Gradom, Muzejom triljskog kraja, gradskom knjižnicom i udrugama koje se bave njegovanjem povijesti i idejom podrijetla nogometa na području Garduna. Posjetili smo lokalitet - rimski vojni logor i napravili fotografske zapise terena, a posjetili smo Sinj i mjesto gdje se nalazi stela Gaja Liberija, dječaka s loptom.
Na temelju suradnje i potrebne edukacije organizirali smo sa stručnim osobama iz mjesta kreiranje i izradu odjeće Delmata (nogometaša), odjeću delmatskih vladara, djece i žena. Osim odjeće, prema uputama kustosice Muzeja triljskog kraja i Muzeja Cetinske krajine izradili smo dodatke uz odjeću, poput nakita, znakovlja i slično – kazala nam je voditeljica projekta Ana Ćaleta.
Nisu izostali ni digitalni materijali: video s aktivnostima tijekom projekta, digitalni Memori s prikazom motiva iz projekta, digitalna križaljka, interaktivna ploču s lokalitetom i povijesnim podatcima i zanimljivostima, a slijedi i video s današnje utakmice.
- Izradili smo i suvenire na temu prve nogometne lopte te urediti školski pano likovnim i literarnim radovima, a uz pomoć učiteljice Antonije Marasović napravili su učenici originalni album sa sličicama nogometaša rimskog doba koje uprizoruju učenici iz OŠ Trilj i učenici iz OŠ Pujanki – doznajemo.
Najvažniji događaj ovog projekta upravo je današnji dan
I onda je svanuo sunčani četvrtak, 19. svibnja. Povijesni dan za malene Delmate iz Trilja i Rimljane iz Splita. Dan kada su učenici 3.a OŠ Trilj odjeveni kao Delmati, stigli u carski grad pod Marjanom.
Zajedno sa svojim prijateljima Rimljanima iz 3.a i 3.b razreda OŠ Pujanki, u pratnji učiteljica, krenuli su kroz centar grada, preko Peristila, kroz Podrume pa do na Rivu. Svako malo su zastajali jer su znatiželjni turisti, ali i domaći, htjeli znati o čemu je riječ i fotografirati se sa zbilja sjajno kostimiranom djecom. Vesela povorka je potom s Rive krenula prema Starom placu gdje su ih dočekali predstavnici Ragbi kluba „Nada“ koji su im velikodušno ustupili teren.
Obzirom da su učenici istražili povijesne činjenice, kao glavni proizvod uprizorili su nogomet iz davne prošlosti pred licem javnosti u Splitu, upravo na Starom placu, gdje se i igrao prvi balun. Utakmicu su odigrali i u replikama originalne odjeće iz doba Rimljana i Delmata.
Rimljane su uprizorili učenici OŠ Pujanki iz Splita, a učenici 3.a OŠ Trilj uprizorili su Delmate. Sve se odvijalo pod budnim okom cara Doklecijana koji je i proglasio pobjednika ove zbilja povijesne nogometne utakmice. Pobjedu su odnijeli, a tko drugi nego Delmati. I to sa zasluženih 3:0. Pehar je tako otišao u Trilj iako su Rimljani negodovali uz povike i zvižduke. A da ipak nitko ne ostane praznih ruku pobrinula se nakladnička kuća Profil koja je učenicima ustupila i materijale za rekvizite, ali i pripremila prigodne poklončiće za današnji susret.
Ovaj današnji susret je ujedno i pokazao kako se s učenicima može i na jako kreativne načine učiti o povijesti našeg kraja, očuvati baštinu i nastaviti njegovati tradiciju, a pri tom se i dobro zabaviti.
Djeca su uživala u cijelom projektu, a s nogometnom utakmicom projekt je i uspješno priveden kraju, ali kakva bi to nogometna utakmica bila ako nema uzvrata? Stoga je danas pao i dogovor uzvratnog susreta u Trilju u sklopu Mihovilskih dana, 20. rujna. Hoće li Rimljani biti bolji nego danas na domaćem terenu ostaje nam vidjeti u rujnu…