Svanuo je i taj dan. Prvi put u povijesti, Dalmacija je pokrivena radarskim mjerenjima, barem njen veći dio! Za to je zaslužna privatna mađarsko-češka tvrtka MeteoSense.
Tako se Hrvatska konačno maknula s mrtve točke po ovom pitanju. S jedne strane, zahuktava se projekt MetMonic DHMZ-a, kojim se cijeli Jadran planira pokriti s 3 radara velikog dosega, a realizacija na terenu je relativno spora. Ipak, iz samog DHMZ-a najavili su da će sva tri radara na Jadranu biti online ove godine.
MeteoSense je ipak bio nešto brži pa je još lani "lansirao" radar u Puli, a od danas je dostupna radarska snimka iz Zadra. Radar iz Zadra dohvaća područje južnije od Splita, što znači da je nepokriven ostao samo jug Dalmacije. I to bi se moglo promijeniti jer su pregovori o postavljanju radara na otoku Hvaru već odmakli, pa bi se eventualnim postavljanjem hvarskog radara, meteorološki pokrila čitava Dalmacija.
Radarsku snimku u realnom vremenu možete pratiti na ovom linku.
Nagy Gergely je direktor spomenute mađarsko-češke tvrtke. Diplomirani informatičar je strastveni zaljubljenik u vremenske (ne)prilike i prije 15-ak godina osnovao je udrugu ljubitelja meteorologije koja se bazirala na lovu na oluje i fotografiranju meteoroloških ekstrema.
Nagy je danas direktor tvrtke koja je počela postavljati privatne meteo radare po Hrvatskoj, ali i velikom dijelu Europe. Njihove radarske snimke pokrivaju već respektabilan dio srednje Europe, a imaju i vlastiti sustav detekcije električnih pražnjenja iz oblaka.
Njihove radarske snimke obnavljaju se svakih 30 sekundi, a moguće je dobiti radarsku snimku vrlo visoke geografske rezolucije. Iz tvrtke poručuju da mogu dobiti rezoluciju od 200 metara po pikselu, u javnosti se obično koristi rezolucija od 2 kilometra. To znači da je moguće dobiti radarsku snimku u 4K rezoluciji. Zasad su radarske snimke iz Mađarske i Hrvatske dostupne u HD rezoluciji. Mađari najavljuju 4K rezoluciju za javnost u 2020. godini.
Njihovu stranicu posjeti i do pola milijuna ljudi, što ih čini trećom najposjećenijom mađarskom web lokacijom u zemlji. Kada se sprema oluja, skoče na prvo mjesto jer u tim trenucima njihove snimke prati i više od milijun ljudi.
Razgovor s Mađarom obavili smo u kolovozu prošle godine i možete ga pročitati ovdje. U svakom slučaju, čestitamo MeteoSenseu, ali i meteo zajednici u Hrvatskoj koja je jako dugo sanjala ovaj dan. Već noćas će se moći pratiti kako se radar "ponaša" kada preko Dalmacije bude prolazila oslabljena hladna fronta.