U hrvatskoj meteorologiji dugo će ostati upamćen datum 29.11.2022. Nakon više desetljeća nastojanja, dovršen je proces pokrivanja područja cijelog Jadranskog mora, odnosno hrvatskog teritorija, mjerenjima meteoroloških radara.
Dok je unutrašnjost zemlje već dugo pokrivena ovim mjerenjima, tek su se ove godine pojavili radarski centri u Debeljku kod Zadra te Goli u Istri, a od danas je javno dostupna radarska snimka oborina s Radarskog centra Uljenje na Pelješcu.
Testna faza trajala je nešto dulje u odnosu na prethodno postavljene nove radare, no današnjim danom počinje potpuna pokrivenost cijelog Jadrana i hrvatskog teritorija radarskim mjerenjima. Radarske snimke s pet od šest radarskih centara dostupni su na mrežnim stranicama DHMZ-a, a sljedeće godine bit će operativna i novi radar iznad Zagreba.
Važnost radara u prognoziranju vremena, osobito onog kratkoročnog je neprocjenjiva, a o svemu smo porazgovarali s ravnateljicom DHMZ-a Brankom Ivančan Picek.
"Sreća je neopisiva i beskrajna jer ono što smo sanjali više od 30 godina, došlo je. Jadran je sada potpuno pokriven sa tri suvremena meteorološka radara i što se sigurnosti tiče, meteoroloških podataka, spremnosti i poboljšanja naših upozorenja na opasne vremenske pojave na ovom području - izuzetno će se poboljšati sa time. Ovom avanturom koja se zove projekt modernizacije i automatizacije naše meteorološke mreže Metmonic, uspjeli smo ovu komponentu projekta privesti kraju. Još nam predstoji samo uspostava radarskih mjerenja na Medvednici, na Puntijarki, ali tu su isto građevinski radovi u tijeku i sama instalacija radara očekuje se na proljeće, kada i vremenske prilike dozvole. Jedna velika avantura primiče se kraju. Ja bih rekla da je taj veliki izazov koji je stajao pred nama bio generacijska prilika koju u svakom slučaju nismo smjeli propustiti. Ja se nadam da ovi rezultati koje gledate konačno sada i u obliku radarskih podataka, pokazuju da smo na najboljem putu uspješnog privođenja ovog projekta kraju, a to bi trebalo biti negdje do sredine iduće godine."
Novi radari, među ostlaim, daju mogućnost razlikovanja vrste oborina. Hoće li i taj produkt biti dostupan javnosti?
"Softveri koji prate instalaciju suvremenih radara, dostupni su trenutno samo na DHMZ-u za naše stručne i operativne potrebe. Razmotrit će se otvaranje više tih informacija javnosti. To je sigurno. Vrsta oborine, ali i podatak o vjetru i profilu vjetra nad područjem određenog radara trebali bi biti dostupni."
Koliko sinoptičari već koriste podatke s novih radara?
"Koriste, i oni su to jedva dočekali. Jedva je dočekao je i Pomorski meteorološki centar u Splitu koji je nadležan za pomorske prognoze. Oni do sada nisu imali priliku raditi s tim podacima. Kolege prolaze edukacije za pravilno korištenje tih podataka. Ono što je jako bitno je da su ti podaci raspoloživi i hrvatskoj kontroli zračne plovidbe. I naši kolege tamo u zrakoplovnoj meteorologiji po prvi puta koriste ove podatke na Jadranu. Imali smo nekih potreba za osiguranjem ruta dva helikoptera koji su imali krizne situacije i upravo zahvaljujući podacima je ta akcija spašavanja prošla u najboljem redu. Ako smo spasili samo dva života, sve investicije su bile opravdane."
Projekt DHMZ-a Metmonic uključuje i meteorološke postaje i plutače na Jadranu. U kojoj je fazi realizacija?
"Svih pet plutača je instalirano na svojim pozicijama, od Kvarnera do Molunata. Za sada su u testnom radu, trebat će im još koji mjesec i očekujem da će do proljeća i ti podaci biti javni."
"Ja se nadam da ćemo idući svjetski meteorološki dan organizirat u Splitu."
Ravnateljica je na kraju ekskluzivno za Dalmaciji Danas kazala da će se proslava idućeg Svjetskog meteorološkog dana održati u Splitu.
- Radujemo se organizaciji ovog važnog događaja u Splitu - kazala je Ivančan- Picek. Dodajmo da se 2026. obilježava 100. obljetnica izgradnje meteorološko opservatorija na Marjanu.