Prema brojnim informacijama s terena, iza 23:30 došlo je do djelomičnog širenja požara kod Segeta Gornjeg. Svaki udar vjetra razbukta vatru, a ona je u ponoć znatno vidljivija nego sat prije.
https://www.facebook.com/dalmacijadanas/videos/1913501355479328
Kakva je situacija na terenu bila oko 23:30 pitali smo glavnog vatrogasnog zapovjednika Slavka Tucakovića.
- Opožarena površina trenutno se procjenjuje na 400 do 500 hektara. Požar je još uvijek aktivan, jedan dio snaga na terenu je zamijenjen novim snagama.
Za ujutro su za 5:45 već angažirana polijetanja dvaju kanadera, tu su oko 6:15. Želimo već rano ujutro sanirati što veću površinu, tako da se nadamo u dan ući bez otvorene vatre - kazao je Tucaković za Dalmacija Danas.
Dodaje da je uz sve snage koje su u ponedjeljak gasile požar, a to je 170 vatrogasaca uz 50-ak vozila, angažirano i 26 vojnika. Radi se o namjenski organiziranim snagama Hrvatske vojske.
- Vidjeli smo danas učinkovitost zračnih snaga - triju kanadera i triju air tractora, a posebno vatrogasaca koji su se borili na terenu - ističe.
Zanimalo nas je je li ovo najveći požar dosadašnjeg tijeka sezone.
- Ovo je možda najzahtjevniji požar sezone. Ono što je dobro je da nema ozlijeđenih vatrogasaca. Nadam se da će požar sutra biti ugašen.
Poslao je poruku građanima.
- Kada govorimo o upozorenjima, naglašavamo da su paljenja vatre zabranjena. Jako je bitno i ako građani primijete požar da ga što prije dojave, da bi se vatra mogla na vrijeme staviti pod kontrolu - zaključuje Tucaković.
Satelitsko mjerenje opožarene površine
Na web stranici projekta EFFIS, ucrtana je procijenjena opožarena površina. Kako nam je potvrdio glavni vatrogasni zapovjednik Slavko Tucaković, radi se o površini od oko 500 hektara.
Tehnologija za nadzor i otkrivanje požara značajno je napredovala i sada su dostupni različiti alati koji upozoravaju na požar u „realnom vremenu“, kako na velikim područjima na temelju satelitskih snimaka i informacijskih sustava za požare (npr. EFFIS, sastavni dio službe Copernicus za upravljanje hitnim situacijama), tako i na lokalnoj razini, npr. pomoću kamera ili dronova.
Potonji mogu pružiti informacije o strukturi šuma, njihovu sastavu, volumenu ili rastu i biomasi te dati precizne informacije o mjestu požara, opsegu i razvoju kako bi se najučinkovitije pripremilo za suzbijanje požara i identificiralo područja koja je potrebno evakuirati.