Je li vam podatak da je u Hrvatskoj svaki deseti učenik ili učenica u spolni odnos stupio/la u prvom razredu srednje škole šokantan? Prema podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo to je činjenično stanje dok je u trećem razredu srednje škole spolno aktivna svako treća osoba (učenik ili učenica).
Ovi podaci su samo još jedan razlog da se s mladima treba što više razgovarati o spolno prenosivim bolestima i kako ih spriječiti (a ne liječiti). Jedan od načina je i cijepljenje protiv HPV-a i iako je Hrvatska još daleko od cilja Svjetske zdravstvene organizacije i procijepljenosti od 90%, kampanja 'Budi mRAK roditelj', usmjeren na prevenciju i edukaciju mladih, ali i njihovih roditelja kako bi se otklonile predrasude i strahovi te zaštitilo zdravlje djece (jer ipak su roditelji ti koji donose odluku hoće li se njihovo dijete cijepiti ili ne) ove godine bilježi pozitivan skok u procijepljenosti.
Iznoseći podatke o procijepljenosti protiv HPV-a u Hrvatskoj, posebna savjetnica ministra Fuchsa za znanost, te zamjenica ravnatelja HZJZ-a, prim.dr.sc. Ivana Pavić Šimetin, dr. med., rekla je da najnoviji podaci procijepljenosti protiv HPV-a pokazuju porast, a posebno se istaknula Splitsko-dalmatinska županija velikim skokom ako se usporede brojke prethodnih godina.
„U prošloj školskoj godini cijepljeno je ukupno 55% djevojčica i 39% dječaka koji su primili barem jednu dozu cjepiva. Ono što je bitno naglasiti jesu podaci procijepljenosti djece u petim razredima. Njih je cijepljeno ukupno 7.000. Inače, besplatno cijepljenje djece u petim razredima krenulo je prošle školske godine“, kazala je Pavić Šimetin.
Najbolji rezultati procijepljenosti su u Krapinsko-zagorskoj, Osječko-baranjskoj i Varaždinskoj županiji dok je najslabiji odaziv, ispod 30% procijepljenosti u Ličko- senjskoj i Dubrovačko-neretvanskoj županiji.
„Imamo jedno jako veliko i lijepo iznenađenje, što nas je ugodno iznenadilo, a to je porast u Splitsko- dalmatinskoj županiji. To je doista velik iskorak“, naglasila istaknula je.
Skok u Splitsko-dalmatinskoj županiji ugodno je iznenađenje
U Hrvatskoj je besplatno cijepljenje protiv HPV-a prvi uveo grad Zagreb 2007.godine, a potom i ostali gradovi. Danas se brojka procijepljenosti u glavnom gradu kreće oko 50%, a smatraju da bi mogla doći barem do 70%.
„Uvijek ima prostora za napredak, ali imamo i razloga za zadovoljstvo, jer vidimo da je cijepljenje krenulo i u petim razredima. Bitno je samo da roditelji budu što bolje educirani o ovome, jer jedino tako možemo zaštititi našu djecu. Doista ne znam tko ne bi cijepio svoje dijete protiv raka“, kazala je Neda Ferenčić Vrban, spec. školske medicine, dr. med., NZJZ Andrija Štampar, te glavna tajnica Hrvatske lige protiv raka. plakat_HPV_web
Što se tiče podataka za našu županiju, Splitsko-dalmatinsku, procijepljenost je na oko 35% za djevojčice i oko 25% za dječake. Iako su brojke još uvijek relativno male one su zadovoljavajuće ako uzmemo u obzir da je dugo vremena postotak procijepljenosti bio oko 10%.
„Prema dostupnim podacima u Splitsko-dalmatinskoj županiji procijepljenost protiv HPV-a je oko 35% što se tiče djevojčica i oko 25% što se tiče dječaka. To je zadovoljavajući postotak, pogotovo ako uzmemo u obzir da je dugo vremena postotak procijepljenosti bio oko 10-11% na razini županije te smo zaostajali za ostalim Hrvatskim županijama poprilično, međutim sada se ta razlika smanjila drastično. Muškarci općenito dolaze u doticaj češće s HPV-om u odnosu na žene (oko 90% u odnosu na 80%) što znači da je nešto veća šansa da i prenesu infekciju dalje. Bilo bi lijepo vidjeti u budućnosti kako je postotak cijepljenih dječaka viši nego li kod djevojčica“, kazao je za portal ajme dr. med., spec. ginekologije i opstetricije Zdravko Odak KBC-a Split.
Dr. Odak smatra kako je uz cijepljenje ključno podizati i svijest o redovitim pregledima.
„Rak vrata maternice može se uspješno prevenirati i liječiti ako se pravovremeno dijagnosticira. Ne čekajte na simptome. Redoviti pregledi mogu vam spasiti život. Iskoristimo mogućnost koju imamo“, poručuje.
Uz to, KBC Split sada raspolaže vrhunskim dijagnostičkim uređajima koji omogućuju precizniji pregled, pa se preporučuje kombinacija brzog i standardnog Papa testa kako bi se osigurala potpuna sigurnost.
U Hrvatskoj je cjepivo protiv raka besplatno i dostupno za sve djevojčice i dječake od petih do osmih razreda (u programu dobrovoljnog cijepljenja za osnovnoškolce prije njihovog stupanja u prvi seksualni odnos).
Cijepljenje je od 2019. godine, ovisno o raspoloživosti cjepiva, bilo besplatno i za sve osobe nakon osmog razreda osnovne škole do 25. godine starosti.
No cijepiti se mogu i osobe u odrasloj dobi, dapače, cijepljenje protiv HPV-a se čak i preporučuje osobama koje su seksualno aktivne. To posebice vrijedi i za one osobe koje su već bile inficirane HPV-om, a od početka ove godine je čak i za dio odraslih cijepljenje besplatno dok oni drugi, koji ne ispunjavaju uvjete za besplatno cijepljenje, cijepiti se mogu i na taj način zaštiti od potencijalne zaraze – uz plaćanje.
Edukacije u školama, uključila se i poznata splitska glumica
Studenti medicine CroMSIC u sklopu javno- zdravstvene i edukativne kampanje „Budi mRAK roditelj“ kontinuirano provode edukacije diljem hrvatskih škola.
„Prošle školske godine održali smo 419 radionica diljem hrvatskih škola. Posebno me veseli ovaj rast procijepljenosti u Splitsko- dalmatinskoj županiji, jer smo prošle godine većinu naših aktivnosti imali u toj županiji. Održano je čak 97 radionica , a upravo je naša ambasadorica kampanje poznata splitska glumica, Ana Gruica Uglešić“, izjavila je Petra Vita Kasović, Nacionalna koordinatorica Budi mRAK projekta iz Udruge studenata medicine CromSIC.
„Još kao srednjoškolka slušala sam priče o dijagnozama HPV-a u svojoj okolini, i to kod djevojaka koje su dotad imale samo jednog partnera. Oduvijek je ta tema bila prisutna, ali tabuizirana, zato je važno naglasiti kako humani papiloma virus ne dobivaju samo promiskuitetne osobe. Isto tako, o tome treba govoriti bez srama, jer poanta je da se upozori kako taj virus može dovesti do razvoja raznih bolesti, od raka grlića maternice i neplodnosti do raka grla i usne šupljine“, kazala je u travnju za časopis Gloria splitska glumica Ana Gruica Uglešić koja je postala ambasadorica kampanje "budi mRAK roditelj" s ciljem podizanja svijesti o HPV-u.
Ni sekunde nije dvojila treba li se uključiti jer smatra da je kampanja važna te da se o toj temi treba govoriti glasno i bez ustezanja.
"Još prije pet godina, kad je započela inicijativa usmjerena na prevenciju i cijepljenje protiv HPV-a, uzročnika šest vrsta karcinoma, bila sam dio nje, a kada su me nedavno pozvali da budem nacionalna ambasadorica, rado sam prihvatila te u svim medijskim istupima i na društvenim mrežama zagovaram cijepljenje djece, tinejdžera, ali i odraslih protiv HPV-a. Jer, preventivnim pristupom može se spriječiti razvitak karcinoma".
Često su, kaže, o toj temi mladi otvoreniji nego roditelji. Kada bi im se statističke brojke predočile na točan i znanstven način, vjeruje da bi sami tražili cjepivo kao prevenciju. Također, nada se da će jednoga dana cijepljenje protiv HPV-a biti zakonska obveza, a do tada kaže kako je ljudska i roditeljska dužnost zaštititi svoju i tuđu djecu od potencijalno teških bolesti.
"Kako bih ja kao majka mogla živjeti s činjenicom da moj sin potencijalno, makar bio odgovoran kao partner, može prenijeti virus svojoj partnerici koja bi, potencijalno, mogla preminuti od jednog od šest vrsta karcinoma?" pita se.
"Varaju se oni koji misle da je HPV ženska bolest. Američka istraživanja pokazuju veliki porast raka grla i usne šupljine kod muškog djela populacije usko povezanog s HPV-om. Moramo djelovati na vrijeme i odgovorno", poručila je.