Cetina je rijeka na kojoj se proizvodi najviše električne energije u Hrvatskoj. Krška rijeka koja izvire pod Dinarom, prolijeva se Sinjskom poljem, velikim dijelom okružuje planinu Mosor, te se u veličanstvenim kanjonu kod Omiša ulijeva u Jadransko more.
Cetina oduševljava svojom ljepotom uzduž cijeloga toka, a osobito je lijepa u područjima koja nisu dostupna javnosti kao neka druga, "razvikana". Jedno od takvih je područje nizvodno od akumulacijskog jezera Prančevići, a najbliže naselje tom dijelu rijeke je Vela Njiva u Gornjim Poljicima.
Radi se o području rijeke koje je proglašeno "fly fishing" zonom, a taj je revir od iznimne važnosti za floru i faunu tog područja kojeg vapi za zaštitom od nekontroliranog turizma, prvenstveno u vidu masovnog raftinga koji ovaj krajobraz ozbiljno mijenja.
Film Argentinca poljičkih korijena
Zaljubljenik u kulturni i prirodnu baštinu Poljica, osobito Gornjih, Goran Mikas, napravio je zanimljivu usporedbu Cetine kod Vele Njive daleke 1980. godine i danas. Naime, snimio je screenshot filma starog više od 40 godina čiji je autor Argentinac čiji je djed bio upravo iz Vele Njive, a u to vrijeme došao je vidjeti svoj rodni kraj.
"U tom filmu, koji traje oko 45 minuta, među ostalim prikazan je život u Veloj Njivi pa se vide kadrovi vršidbe u guvnu, nošenja bremena trave, čobanice s kozama i ovcama, a vidi se i kako je selo izgledalo u to doba. Također, vidi se i Cetina", govori nam Mikas.
On je kadar Cetine iz 1980. usporedio sa stanjem iz rujna 2023.
"Mjesečev krajolik"
"Obje fotografije prikazuju pogled prema brani Prančević, izgrađenoj početkom šezdesetih godina prošlog stoljeća, s akumulacijskim jezerom uz koje je bilo malo bogato polje jer je tijeka tekla posred njega. Polje, odnosno zemlja, zvali su se Široka, a zemlju su posjedovali mještani Vele Njive, Dolova (Srijane) i Rožaca(Donji Dolac) s naše gornjopoljičke strane te mještani zaseoka Prančević s druge strane Cetine.
Ispod brane se vidi "mjesečev krajolik" jer smo kao čobani tuda pazili ovce i koze koje su brstile zelenilo. Danas je sve zaraslo u makiju i šumu jer nema blaga", priča nam Mikas napominju da područjem danas upravlja ŠRD Cetina iz Sinja.
Tako je kroz samo nekoliko desetljeća cijelo područje postalo neprepoznatljivo.