Kao i svaki put , i ovaj je odlazak u Vukovar bio upečatljiv. Također, još smo jednom bili s našim prijateljima, vukovarskim braniteljima, s kojim gajimo veliko prijateljstvo – kazao nam je Ivan Bazina, predsjednik udruge Hrvatski ratni veterani – Kaštela.
Naime, ovo je pet godinu zaredom, da članovi ove udruge odlaze u Vukovar i Borovo Naselje, malo više od mjesec dana prije Kolone sjećanja za vukovarske žrtve.
Kaštelani uvijek odlaskom nekoliko dana u ovaj kraj odaju počast Blagi Zadru, legendarnom vukovarskom zapovjedniku.
Podsjetimo, kao zapovjednik 3. bojne legendarne 204. vukovarske brigade Blago Zadro se pokazao izvrsnim organizatorom obrane Borovog Naselja. Pod njegovim vodstvom na Trpinjskoj cesti, koja je zbog toga i prozvana "Groblje tenkova", zaustavljena je oklopna sila JNA i uništeno na desetke srpskih tenkova i oklopnih transportera. Poginuo je 16. listopada 1991. godine blizu Trpinjske ceste, u Kupskoj ulici, nedaleko od željezničke pruge, pokošen rafalom iz strojnice dok je vodio suborce u akciju.
Zapalili svijeće za Blagu i Robert Zadru
Od trojice sinova, dvojica najstarijih također su se uključili u obranu. Najstariji Robert (rođen1969. godine) kasnije je, 10. travnja 1992., poginuo u borbama kod Kupresa, upavši sa suborcima u tenkovsku zamku.
Blago Zadro pokopan je na vukovarskom Novom groblju 16. listopada 1998. godine, nakon što su njegovi posmrtni ostaci ekshumirani u ljeto 1998. zajedno s 937 žrtava iz masovne grobnice na vukovarskome Novom groblju. Njegov sin Robert godinu dana poslije identificiran je iz zajedničke grobnice u Zagrebu nakon što je godinama njegova sudbina bila nepoznata. Otac i sin Zadro počivaju na vukovarskom Memorijalnom groblju žrtava iz Domovinskog rata, u Aleji hrvatskih branitelja.
Članovi udruge Hrvatski ratni veterani – Kaštela odali su počast Blagi Zadri, uz mjesto gdje je poginuo, u Kupskoj ulici, te pred spomen obilježjem kod Spomen doma hrvatskih branitelja. Spomen dom hrvatskih branitelja izgrađen je u Borovu naselju na mjestu nekadašnje pošte u kojoj je 1991. godine bilo zapovjedništvo ovog dijela grada. Kaštelani su odali počast i ostalim vukovarskim žrtvama, na Memorijalnom groblju, na Ovčari, Spomen domu Ovčara, u bolnici.
Domaćini su im bili Danijel Rehak iz Hrvatskog društva logoraša srpskih koncentracijskih logora i Predrag Mišić, vukovarski branitelj koji je preživio Ovčaru te kasnije bio zatočen u logoru u Srbiji. Na zajedničkoj večer, kaštelanski veterani, Rehak i Mišić su razmijenili ratna i stradalnička iskustva, te prigodne darove.
Još uvijek traže svoje nestale i pravdu
Također, pred Bijelim križom na obali Dunava počast su odali s Tomislavom Josićem, predsjednikom Savjeta za branitelje Grada Vukovara.
S Kaštelanima je u Vukovar otišao i Zoran Vrbatović, veteran 114. brigade HV-a, danas poznati novinar i snimatelj.
– Zaista, kako je kazao Ivan Bazina,a vjerujem da to mišljenje dijele i ostali, uvijek je iznova teško reći proživljavamo odlazak u Vukovar, u koji odlazimo godinama. Zaista je uvijek bolno svima nama, a samo možete zamisliti kako je Vukovarcima, koji još uvijek traže svoje nestale i pravdu.
Kažimo i da je tijekom posjeta Vukovaru Vrbatović za svoju emisiju "Na prvoj crti", snimio najnoviju epizodu . Gost je prof. dr. Franjo Šolić, tema – Prosvjed (subota, TV Jadran 21 h te nedjelja u 9 h repriza).
–Točno je, i ja godinama odlazim u Vukovar, i iznova je teško opisati taj doživljaj, svega onoga što čujemo od vukovarskih veterana, svega onoga što s njima podijelimo. No, u Vukovar i Borovo Naselje treba odlaziti, kako se vukovarska žrtva nikada ne bi zaboravila, te kako bi se mlade učilo o onome što su ovdje proživjeli branitelje, ali i civili – kazao nam je Ivo Šimić, član udruge Hrvatski ratni veterani – Kaštela, koji svojim fotoaparatom uvijek zabilježi odlaske na stradalnička mjesta. Tako je bilo i ovaj put, u Borovu Naselju i Vukovaru.