Početak drugog polugodišta obilježila je pojačana prisutnost policijskih patrola u blizini obrazovnih ustanova, angažman zaštitara i uvođenje strogih pravila o ulasku i izlasku u škole. Sanja Šprem, predsjednica Sindikata hrvatskih učitelja, jutros je za HTV kazala kako sigurnost u školama nema cijenu te da u tom kontekstu ne smijemo govoriti ni o kakvim financijskim ograničenjima.
Nedoumice koje su se pojavile rješavale su se na sastanku Povjerenstva za definiranje osnovnih sigurnosnih mjera za škole, a gošća u Studiju 4 jutros je bila članica tog povjerenstva, koja je posljednjih 10 godina na čelu Sindikata hrvatskih učitelja, najvećeg granskog sindikata u Hrvatskoj s više od 26.000 članova u oko 850 podružnica.
Sanja Šprem najprije se osvrnula na jučerašnji sastanak.
- Ono što je bilo primarno je da protumačimo protokol koji je donesen i da svim školama budu vrlo jasne smjernice, te da ne može događati da svaka škola postupa različito, kazala je Šprem.
Dodala je kako protokol mora biti unificirani dokument koji će pružiti platformu da sve škole podjednako mogu provoditi sigurnosne mjere.
Uputili devet pitanja ministarstvu
- No, mi smo kao sindikat imali primjedbe na protokol, obzirom da pojedine odrednice samog protokola nisu bile dovoljno precizne, a ono što je bilo bitno bilo je i mogućnost različitog tumačenja. Stoga smo kao sindikat uputili resornom ministarstvu devet vrlo konkretnih pitanja na tekst protokola, te tražili da u što hitnijem roku ministarstvo uz ovaj protokol koji je dostavljen školama, uputi pojašnjenja i upute kako ga pravilno provoditi, istaknula je Šprem.
Kazala je i kako protokol nije generalno protokol koji propisuje stvarnu, faktičku sigurnost u školama.
- Stoga smo mi kao sindikati tražili da moramo u narednom periodu donijeti pravilnik koji će regulirati sigurnost u školama. Ovo je protokol isključivo o ulasku i izlasku iz škola i zaključavanju svih ustanova u drugom polugodištu, rekla je.
- Sporne su bile ingerencije postojećih zaposlenika do novog zapošljavanja. To je privremena mjera do zapošljavanja novih osoba, no, ono što smo morali kao povjerenstvo je napraviti platformu ubrzanog zapošljavanja stručnih osoba za sigurnost u školama, što je učinjeno, potvrdila je.
Očekuju hitno zapošljavanje stručnih osoba
Naglasila je kako je u tijeku javno savjetovanje te da očekuju hitno zapošljavanje stručnih osoba, njihovu edukaciju kako bi škole imale educiranu i osposobljenu osobu za sigurnost na ulasku u školu.
- Ovo je najkraći rok mogućeg javnog savjetovanja od sedam dana. Nakon analize svih pristiglih primjedbi, već od 20. siječnja, moguće je davati suglasnosti za zapošljavanje novih osoba i već u veljači možemo krenuti sa zapošljavanjem, izjavila je.
Dodala je kako sve škole moraju imati podjednako educiranu osobu.
- To nije neka postojeća osoba, niti je moguće od postojećeg zaposlenika u školi očekivati da je osoba educirana za sigurnost. Ona mora imati minimalna znanja kao zaštitar, ali obzirom na rad u školi, rad s učenicima i s učiteljima i ostalim zaposlenicima u školi, takva osoba mora imati pedagoško-psihološke kompetencije. Zato će pojedini članovi radne skupine provesti njihovu edukaciju i napraviti kurikulum nužnih potreba edukacije, pojašnjava.
Ističe kako se ne radi samo o jednom zaposleniku, nego ih je moguće i više.
Pojašnjava kako se osoba može zaposliti odmah, no ima klauzulu da u roku od šest mjeseci mora završiti postojeću edukaciju koja će biti pripremljena za nova radna mjesta.
Zaključavanje škola nije dugoročno rješenje
- Trenutno imamo protokol obzirom na situaciju koja se dogodila u OŠ Prečko. Morali smo krenuti s hitnim, brzinskim mjerama, a to je upravo ovaj protokol o zaključavanju vrata, tj. ulasku i izlasku iz škola. No, dugoročno, to nije rješenje, poručila je.
- Mi moramo kao povjerenstvo završiti kvalitetno svoj posao i donijeti protokol koji doista omogućava sprječavanje bilo kojih vrsta nasilja - od vršnjačkog nasilja pa nadalje. Mi smo svjesni da je sve više nasilja i moramo obuhvatiti protokolom sve sve oblike nasilja, ali nije samo bitno raditi na oblicima nasilja, nego i na prevenciji nasilja, naglasila je.
'Treba sustavno raditi na prevenciji'
Kazala je kako su razmišljali o dugoročnim i srednjoročnim mjerama, a jedna od takvih nisu samo opcije koje se odnose na sigurnost škola, nego se mora sustavno raditi na prevenciji.
- Moramo napraviti dokumente koji imaju platformu da se od sada (a već kasnimo, jer čim postoji nasilje u školama, tada već govorimo da smo u ovom dijelu zakasnili sa samim donošenjem dokumenta), sustavno radi na prevenciji nasilja i mentalnom zdravlju učenika i zaposlenika, naglasila je.
- To je nacionalni plan za koji Sindikat hrvatskih učitelja inzistira na donošenju, poručila je.
'Sigurnost u školama nema cijenu'
Naglasila je kako svaka škola ima rok od 90 dana da se napravi procjena rizika.
- Najveći doprinos u tom dijelu može dati upravo policija i civilna zaštita. Oni su tu na temelju svjetske i europske prakse ti koji propisuju minimum koji mora zadovoljiti svaka škola, ističe.
Dodala je kako sigurnost u školama nema cijenu te da lokalna samouprava mora dati doprinos i pokazati koliko su obrazovanje i sigurnost u školama bitni.
Ne smiju biti financijska ograničenja
- Kad razmišljamo o sigurnosti, tu ne smijemo govoriti ni o kakvim financijskim ograničenjima, naglasila je.
Pojašnjava kako će protokol sigurnosti odnosno procjenu sigurnosnih rizika napraviti lokalni timovi u suradnji sa školskim timovima.
- Policija i civilna zaštita propisat će minimum sigurnosti koji mora imati svaka ustanova. Naspram same procjene situacije svake škole napravit će se sigurnosna procjena i program sigurnosnih mjera koji će se u budućnosti provoditi, pojašnjava.
Kazala je kako je dogovoreno (od jučer) da će policija biti efikasnija na području svih školskih ustanova te da će patrole biti pojačane.
Policijske patrole pojačane
- Ubuduće očekujemo da sve ono što je do sada bilo prisutno, ali prepušteno školama, kao npr. videonadzor, će ubuduće biti povezan direktno s policijom. Tako da će sigurnost u školama biti bolja. Ako policija ima veću kontrolu nad situacijom i sigurnosti u školama, njihova reakcija po tom pitanju će onda biti i brža, istaknula je.
- Mi kao sindikat smo uvijek bili otvoreni i upozoravali da je sigurnost u školama vrlo bitna, naglasila je.
- Inicirali smo donošenje akcijskog plana sigurnosti u školama, taj dokument je donesen, no nažalost još uvijek stoji na stranicama ministarstva i nikada nije zaživio, rekla je.
Dodala je kako samo jedna mjera nije rješenje problema niti osigurava maksimalnu sigurnost škola.
- Kao Povjerenstvo za sigurnost moramo krenuti dalje s radom. Ovo do sada što smo radili bile su užurbane mjere kako bi naši učitelji i đaci imali sigurnost što se tiče barem ulazaka u školu. No, rad Povjerenstva neće biti tako dugo gotov dok se ne propišu svi protokoli, dok smjernice svima ne budu posve jasne, dok naše škole nemaju sigurnosne uvjete i zaštitu škola i zaposlenika, naglasila je.
Dodala je kako jedino kroz nacionalni plan koji će regulirati svu moguću prevenciju nasilja i osiguravati sigurnost u školama možemo očekivati kompletni paket mjera koji će dugoročno osiguravati ono što je nužno, a to je sigurna škola.