Aktivnost projekta "Improve river life" usmjerena je na obnovu staništa i populacije mekousne pastrve u rijekama Jadro i Vrljika i to prvenstveno uklanjanjem umjetnih pregrada i osiguravanjem prohodnosti vodotoka za neometano nizvodno i uzvodno kretanje biljnih vrsta. Sam projekt danas je predstavljen u Centru za Posjetitelje "Skrivena Dalmacija" u Dugopolju, a ujedno je obilježen i Svjetski dan močvarnih staništa.
Na predstavljanju projekta sudjelovali su župan Splitsko-dalmatinske županije Blaženko Boban, predstavnici Zavoda za zaštitu okoliša i prirode Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja, Hrvatske vode, Javna ustanova More i krš te Prirodoslovno- matematički fakultet Sveučilišta u Zagrebu.
"Našoj ustanovi zadovoljstvo je bit domaćin ovog projekta, a on je kruna višegodišnjeg truda naše ustanove da zaštiti blagao naših rijeka Jadro i Vrljika mekousnu pastrvu. Ovim projektom želimo maknuti umjetne pregrade koje su nekad davno imale funciju, a sad više ne, te vratiti adekvatno stanište za mriještenje mekousne pastrve. Osim što je zaštićena pastrva je i ugrožena u rijeci Vrljika, a ove godine ćemo pokrenuti istraživanje u rijeci Jadro te ustanovitu stanje rijeke te utjecaj kalifornijske pastrve na mekousnu", pojasnio je Domagoj Lažeta ravnatelj Javne ustanove More i krš.
Svoje zadovoljstvo projektom nije krio ni župan Blaženko Boban.
"Ovo je iznimno vrijedan projekt te ovim putem zahvaljujem Ministarstu gospodarsta te Javnoj ustanovi More i krš koja je pokrenula ovaj projekt. Sam projekt je vrijedan 4.750 000 eura, a iz Europskih fondova smo dobili 3.550 000 eura. Primarna aktivnost projekta je zaštita mekousne pastrve. Moram spomenuti kako je grad Solin jedini u svijetu koji ima spomenik mekousne pastrve. Podigli smo ga sa ciljem da ukažemo svim službama kako trebamo pripaziti na mekousnu pastrvu, koja je endemska vrsta. Projekt će trajati 60 mjeseci te uistinu možemo angažmanom svih sudionika reći da smo očuvali autohtonu mekousnu pastrvu", kazao je župan Boban.
"Ovo je projekt koji se financija sredstvima Europske unije, a ponosni smo što smo na projektima na koje se prijavljuje 27 zemalja članica EU, odabrani za finaciranje, i to 70% projekta.Kroz njega će se igraditi katastar umjetnih pregrada na svim rijekama u RH. Analize su pokazale da većina pregrada nije više u funkciji, te se trebaju ukloniti. Ako nije moguće uklanjanje pregrada onda je moguće tehničkim rješenjima osugurati na tim pregradama povezanost riječnog toka te neometanu migraciju ribe. Cilj je da kroz projekt poboljšamo samo stanište mekousne pastrve te da snimimo situaciju na terenu te saznanja razmijenimo sa susjednim državama, pojasnio je ravnatelj Zavoda za zaštitu okoliša i prirode u Ministarstvu gospodarstva i održivog razvoja".