Danas je u klaustru crkve Gospe Sinjske predstavljan projekt obnove i nadogradnje Staze Gospi Sinjskoj, koji će se odvijati u tri projektne faze.
Staza Gospi Sinjskoj proteže se na relaciji Solin-Sinj-Livno-Tomislavgrad-Rama i duga je 148 kilometara. Hodočasnički je to put kojim se, iz nekoliko pravaca, stoljećima pješači prema najvećem marijanskom svetištu na južnohrvatskim prostorima. Projekt Staza Gospi Sinjskoj odobren je u sklopu programa IPA Hrvatska-Bosna i Hercegovina i oslanja se na tradicionalne pješačke i konjske staze i napuštenu trasu Rere, nekadašnje sinjske željeznice. Ovaj projekt prethodno je bio završen 2015. godine, no nakon toga su nastupile brojne devastacije na samoj stazi, javlja Ferata.
Županija je za prvu fazu realizacije osigurala 200 tisuća kuna.prelaze šleperi.
- Za iduće faze bit ćemo na raspolaganju s financijske i logističke strane. Ovo je jedan od prvih projekata u Hrvatskoj ovakve naravi u kojem se događa simbioza vjerskog, identitetskog, kulturnog i turističkog segmenta. Cilj nam je da ova staza živi tijekom cijele godine - rekao je na predstavljanju dožupan Splitsko-dalmatinske županije Luka Brčić.
Hodočasnički put bit će obilježen stazama kroz slikovite krajeve, a na svom putu će prolaziti kroz ostatke starih staza i mostova, utvrde, sakralne objekte i muzeje.
- U prvoj fazi ići će se u obnovu znakovlja, a pokušat ćemo obnoviti i odmorišta. Želja nam je da do što većeg broja ljudi dođe glas da je staza bolja i sigurnija varijanta od hodočašća prometnicama te da je moguće njome ići u bilo koje doba godine. Intencija ove hodočasničke staze, kao i svih drugih, je da su prave turističke atrakcije - rekao je Stipe Božić ispred HGSS-a i napomenuo kako je upravo vjerski, odnosno hodočasnički turizam prvi oblik turizma koji se razvio.
Grad Sinj već 5 godina radi na promociji svoje kulturne baštine te stvara turističku infrastrukturu.
- Staze Gospi Sinjskoj izvrstan su primjer funkcionalnog suživota turizma i religije bez narušavanja prirodne ravnoteže. Ovo će definitivno biti jedna nova atraktivnost za sve stanovnike, ali i turiste i sve druge koji dolaze u posjet Sinju - istaknula je sinjska gradonačelnica Kristina Križanac.
Ovu Stazu već su počeli koristiti hodočasnici, a prvi među njima su bili medicinski djelatnici koji su hodočastili Gospi Sinjskoj u znak zahvalnosti na uspješnoj borbi protiv koronavirusa. Fra Bože Vuleta, predsjednik Franjevačkog instituta za kulturu mira rekao je kako će se organizirana hodočašća nastavljati svake subote do blagdana Velike Gospe.
- Nama je ova staza poznata jer je koristimo često, a i sigurnija je od asfaltne ceste koja sa sobom nosi velike opasnosti. Hodočašća su zamišljena kao devetnica subotom uoči proslave blagdana Velike Gospe. Ovim organiziranim hodočašćima želimo skrenuti pozornost ne samo vjernika nego i svih drugih koji uživaju u prirodi da nam se pridruže. Organizirana hodočašća najavili su vatrogasci, nakon toga Alkari i kliški Uskoci, a svoje hodočašće najavila je Splitsko-dalmatinska županija zajedno s gradonačelnicima i načelnicima - rekao je fra Bože.
Želja svih dionika je da Staza Gospi Sinjskoj bude aktivna cijele godine, a ne samo u vrijeme velikih blagdana.
- Ponosni smo što sudjelujemo u fenomenalnom projektu, posebno što je vjerski i hodočasnički turizam trend te se lako povezuje s rekreativnim. Imamo projekte tematskih staza i rimskih staza koji se vežu na ovaj - rekao je direktor Turističke zajednice Splitsko-dalmatinske županije Joško Stella.
Sljedeće hodočašće najavljeno je za subotu kada će hodočastiti vatrogasci. Na početku korištenja ove staze na svim važnim punktovima će biti volonteri koji će usmjeravati hodočasnike, piše Ferata.
- Motiv korištenja ove staze ne mora biti religijski, hodanje je važno kako za tjelesni tako i za duhovni razvoj - zaključio je fra Bože Vuleta.